Totalizator Sportowy nie upadnie...

Tytuł wszystko wyjasnia :)

Totalizator Sportowy nie upadnie...

Postby strateg1 » 2011-08-31, 05:58

Totalizator Sportowy nie upadnie
Onet.pl

Aneta Stabryła
autor: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa


Wyższe wygrane za "trójkę" w Lotto
Hazard i ekspertyzy dla zabytków
Nie będziemy w stanie ścigać graczy
Polacy nie zagrają o setki milionów złotych

Z danych za pierwsze półrocze wynika, że większość naszych produktów sprzedaje się lepiej niż planowaliśmy - mówi Sławomir Dudziński, prezes Totalizatora Sportowego

Pozycja Totalizatora Sportowego jest stabilna, mówi Sławomir Dudziński, prezes firmy w rozmowie z Anetą Stabryła

Jak wygląda sytuacja finansowa Totalizatora Sportowego?

Mówiąc krótko – powiało optymizmem. Z danych za pierwsze półrocze wynika, że większość naszych produktów sprzedaje się lepiej niż planowaliśmy. W porównaniu z danymi za okres od stycznia do czerwca ubiegłego roku, Lotto odnotowało wzrost sprzedaży o 4,1 proc., Mini Lotto o 10,3 proc., a loterie pieniężne aż o 40,4 proc. Lepiej o 1,4 proc. sprzedaje się też Keno, a wręcz znakomicie nasz nowy produkt – Kaskada, która choć na rynku jest od początku maja, to jej sprzedaż za niepełne dwa miesiące wyniosła prawie 31 mln zł. Kwoty z dopłat przekazane do ministerstw kultury i sportu też są wyższe niż rok temu. Dodajmy, że plan finansowy na ten rok zakłada, iż przychody spółki wyniosą 2,9 mld zł. Po sześciu miesiącach przewyższamy ten plan o 0,4 proc., bo przychody przekroczyły już miliard złotych i wynoszą niemal 1 465 mln zł. Te wszystkie dane świadczą o stabilizacji rynku i mocnej pozycji przedsiębiorstwa.

Czy zmiana marki i ceny produktów, sprzed dwóch lat, nadal wpływa zasadniczo na waszą sprzedaż?

Moim zdaniem oddziaływuje wręcz pozytywnie. Ludzie lepiej postrzegają Lotto niż postrzegali Duży Lotek. Widać, że zapominają o starych nazwach. Wielokrotnie wyjaśniałem, że Lotto musiało zaistnieć, bo to marka, która funkcjonuje na całym świecie. Gdybyśmy nie uruchomili gry pod tą nazwą, to za chwilę zrobili by to na naszej granicy, np. Niemcy. Dzisiaj mamy już pozytywne efekty tej zmiany.

Jaki był sens powoływania przez Totalizator do życia spółki Traf, która oferuje zakłady wzajemne, czy Totalizator sam nie mógł oferować takiej usługi?

Badaliśmy ustawę pod tym kątem i okazało się, że firma, która ma w swojej ofercie produkt objęty zakazem reklamy - a takim są zakłady wzajemne - nie może reklamować innych produktów. Zakres przedmiotowych obostrzeń został zawarty w art. 29 ustawy o grach hazardowych. To oznacza, że nie moglibyśmy reklamować np. studia Lotto. Drugi powód był taki, że zakłady wzajemne to inna grupa produktowa niż nasze gry i loterie. W związku z tym, że chcemy rozwijać zakłady wzajemne, zdecydowaliśmy się na powołanie spółki Traf. Będzie ona miała 130 punktów sprzedaży w całej Polsce. Jej właścicielem jest Totalizator Sportowy, a także dwa związane z nami podmioty - LOTTOMERKURY i MERKURY - INVEST.

Jeśli mówimy o prawie, to zgodnie z ustawą waszych usług nie może świadczyć pośrednik. Czy Totalizator, sprzedając swoje gry w różnych punktach: sklepach, na stacjach benzynowych itd., nie łamie prawa?

Sprawa wygląda następująco, otóż powinniśmy dołożyć starań, by w sklepach, które nie są własnością naszego kontrahenta, nie były sprzedawane produkty Totalizatora Sportowego. Chodzi o przypadki, w których w roli sprzedawców naszych produktów występują agenci naszych partnerów. Aby wszystko było w zgodzie z prawem, to sprzedający muszą być związani z nami umową. Proces aneksowania umów właśnie trwa. Wkrótce wszystkie formalności zostaną dopełnione.

Zależało Panu by wejść z grami losowymi do Internetu, czy nadal zabiega pan o taką zgodę dla Totalizatora?

Gry liczbowe oraz loterie pieniężne, choć powinny znaleźć się w projekcie ustawy – przypomnijmy – umożliwiającej oferowanie zakładów wzajemnych w Internecie, jednak się w niej nie znalazły. Nadal będę zabiegał, by Ministerstwo Finansów wystąpiło z nową inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie. My nie chcemy niczego innego, tylko nowego kanału sprzedaży dla produktów, które obecnie oferujemy w tradycyjny sposób. Mamy nadzieję, że w połowie przyszłego roku kolejna nowelizacja wprowadzi do ustawy o grach hazardowych odpowiednie zapisy.

Przy okazji wspomnę o jeszcze jednej ciekawej sprawie. Z informacji uzyskanych w Ministerstwie Finansów wynika, że niektóre przepisy uniemożliwiają nam organizację Euro Jackpot w Polsce. Jest to np. przepis o własności maszyn losujących. Według niego firma organizująca grę musi być właścicielem maszyny losującej, a my w sposób automatyczny będziemy jednym ze współwłaścicieli. Kolejny przepis zakłada, że maszyna losująca musi być dostępna dla polskich służb celnych. Zakładając hipotetycznie, że polski celnik będzie mógł pojechać do Niemiec by przyjrzeć się maszynie losującej, to i tak nie ma podstaw prawnych by mógł ją na miejscu dokładnie zbadać. Nie ma też przepisów, które by pozwalały polskim celnikom uznać wyniki badan maszyn zatwierdzonych przez niemieckich celników. Ale wystarczy kilka zmian, by ta gra była zgodna z polskim prawem. Przygotowaliśmy pismo, by w kolejnej nowelizacji ustawy o grach hazardowych resort finansów poprawił przepisy w taki sposób, by było możliwe organizowanie przez nas tej gry.
rp.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 906
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Return to Sprawy rózne

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron