Pierwszy wywiad z Baumgartnerem po skoku. "Miałem kłopoty"

Czyli wszystko o programowaniu co nie można zakwalifikować do ww tematów głównych, zapraszam

Postby strateg1 » 2012-10-15, 04:43

Onet wczoraj, 23:03

http://m.ocdn.eu/_m/d3a2280f73ff222ba93 ... 1477-0.jpg
Felix Baumgartner, fot. PAP/EPA
Felix Baumgartner, fot. PAP/EPA

- Kiedy tam stoisz, na szczycie świata, nie myślisz o pobijaniu rekordów, nie myślisz o danych naukowych. Chcesz tylko wrócić żywy. To wtedy stało się dla mnie najważniejszą rzeczą - powiedział Felix Baumgartner podczas pierwszego wywiadu po oddaniu rekordowego skoku. Śmiałek przyznał też, że przez chwilę, podczas swobodnego spadania miał kłopoty.

Przeczytaj relację z tego wydarzenia!

- Kiedy stałem tam na górze pomyślałem: wiem, że cały świat teraz na mnie patrzy. Chciałbym, żeby wszyscy mogli zobaczyć to, co ja widziałem. Dopiero wtedy, kiedy jesteś tak wysoko uświadamiasz sobie jak mały jesteś - relacjonował Baumgartner. - Najgorsze było to, że gdybym zachorował, chociażby na zwykłą grypę, to misja musiałaby zostać odwołana. To kosztowało mnie dużo pracy, aby pozostać zdrowym. Kiedy byłem już na górze, byłem totalnie wyczerpany. Nigdy nie sądziłem, że to będzie tak trudne - kontynuował.

Felix zapytany o to, jak się czuł podczas spadania powiedział: "To było jak pływanie bez dotykania wody. Próbowałem wyciągać ramiona, żeby mieć kontrolę nad tym wszystkim".

- Nie czułem nic, nie czułem, że przekraczam prędkość dźwięku. Jeśli chcesz ocenić prędkość, musisz mieć coś co ci w tym pomoże, nie wiedziałem nawet jak szybko spadam - relacjonował Baumgartner. - Przez cały czas spadania coś mówiłem. Taka była procedura - dodał.

Zanim skoczyłem pomyślałem: "proszę Boże, nie zawiedź mnie".

- Był moment, że myślałem, że mam kłopoty. To trudne, że spadasz i wiesz, że musisz podjąć decyzję: czy nacisnąć przycisk awaryjny i nie przekroczyć prędkości dźwięku, czy tego nie robić i ją przekroczyć - mówił Baumgartner.

- Spodziewaliśmy się, że ruch wirowy może być niebezpieczny dla życia i zdrowia Felixa, ale wykonał on świetną robotę - mówił z kolei lekarz ekipy, Jonathan Clark. - Świat potrzebuje bohaterów i dzisiaj dostał jednego z nich - dodał.

Obok skoczka siedział Joe Kittinger, który czuwał nad przebiegiem całej misji, a który w 1960 roku pobił rekord skoku z 31 333 tysięcy metrów. Kittinger miał łzy w oczach, kiedy mówił: "To było wyzwanie. Utworzyliśmy drużynę, pracowaliśmy razem. Szukaliśmy rozwiązań. Felix zachował się wspaniale. To niesamowity honor dla nas wszystkich, że mogliśmy z nim pracować".

Baugartner dodał chwilę później, że spędził z Kittingerem tak dużo czasu, że teraz czuje się jak jego syn. Powiedział również, że swoim czynem chce zainspirować przyszłe pokolenia.

Niesamowity finał misji Red Bull Stratos

Felix Baumgartner wzniósł się balonem na wysokość powyżej 39 km, ustanawiając rekord najwyższego załogowego lotu balonem. O ok. 8 km pobił też rekord skoku ze spadochronem z największej wysokości. Szczęśliwie wylądował na wschodzie stanu Nowy Meksyk w USA.

Felix Baumgartner opadał przez 4 minuty i 22 sekundy. Nie udało mu się więc pobić rekordu w swobodnym spadaniu, który wynosił i nadal wynosi 4 minuty i 36 sekund. Felix wzniósł się na wysokość 39 kilometrów, pierwotnie planowano, że ta wysokość będzie wynosić 36,5 kilometra. Pobił on poprzedni rekord w wysokości skoku o 8 kilometrów.

Baumgartner pobił rekord wysokości załogowego lotu balonem, ustanowiony w 1961 r. przez Victora Prathera i Malcoma Rossa, którzy wznieśli się na wysokość 34 668 metrów.

Austriak ustanowił również rekord skoku ze spadochronem z największej wysokości ustanowiony w 1960 roku przez Kittingera, który skoczył z wysokości 31 333 metrów. Kittinger od początku uczestniczył w projekcie Red Bull Stratos jako mentor austriackiego skoczka.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
strateg1

Return to Inne, Rózne