Największe błędy podczas budowy domu.

Tytuł wszystko wyjasnia :)

Największe błędy podczas budowy domu.

Postby strateg1 » 2020-05-11, 05:10

Największe błędy podczas budowy domu.

Przeczytaj i nie powtórz 9 maja 2020, 21:05
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Przystępując do budowy domu staramy się uniknąć kosztownych błędów. Niestety na niemal każdym placu budowy ma się większe lub mniejsze wpadki. Dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami budowlanymi. Nauka na cudzych błędach pozwoli nam uniknąć wielu problemów i nadplanowych wydatków.

Budowa domu - jakich błędów się wystrzegać?Foto: Shutterstock
Budowa domu - jakich błędów się wystrzegać?
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Nc ... 4KhMAWhMQE
Błędy przed rozpoczęciem budowy

Pierwsze błędy można popełnić jeszcze na długo przed rozpoczęciem prac budowlanych. Do najpowszechniejszych należy zakup projektu bez analizy planów zagospodarowania przestrzennego. Czasem okazuje się, że na danym terenie nie można wybudować domu według zakupionego projektu. W tej sytuacji trzeba będzie wykonać zmiany projektowe lub zakupić całkowicie nową dokumentację.

Kolejnym często popełnianym błędem jest niezgłoszenie zamiaru rozpoczęcia prac budowlanych. Warto pamiętać, że zgłoszenie musi być przedłożone na siedem dni przed planowanym rozpoczęciem robót. Obowiązek zgłoszenia dotyczy wszystkich inwestycji realizowanych w oparciu o pozwolenie budowlane. Domy, na których budowa wymaga jedynie zgłoszenia, nie wymagają dopełnienia tych formalności.

Następny błąd popełniany przed rozpoczęciem prac to zatrudnienie nieodpowiedniego kierownika budowy. Każdy kierownik musi posiadać niezbędną wiedzę i doświadczenie. Jednak warto zwrócić uwagę na jego sposób zarządzania oraz organizacji prac na placu budowy. Kierownik pozostaje w stałym kontakcie z inwestorem. Dlatego warto zadbać o zatrudnienie dobrego, kontaktowego, a jednocześnie kompetentnego specjalisty.

Stan zerowy

Pierwszy często popełniany błąd to wykonanie zbyt głębokich wykopów. Pamiętajmy, że owe prace muszą być przeprowadzone bardzo precyzyjnie. Zbyt głębokie wykopy często ”poprawia się” i uzupełnia wybranym wcześniej podłożem. Niestety uzupełnione podłoże nie ma już takiej ścisłości, co może powodować nierównomierne osiadanie budynku.

Równie niebezpiecznym błędem jest posadowienie fundamentów bez uprzedniego usunięcia humusu. W wierzchniej (ok. 30 cm) warstwie podłoża znajdują się związki organiczne, ulegające zanikowi. Dlatego posadowienie fundamentów na humusie wiąże się z ryzykiem nierównomiernego osiadania budynku. W warstwie humusu znajdują się też grzyby i kumulujące wodę mikroorganizmy, które mogą atakować izolacje przeciwwilgociowe.

Kolejny popularny błąd pojawia się na etapie tworzenia zbrojenia ław fundamentowych. Niektórzy wykonawcy łączą pręty żebrowe ze zbyt małym zakładem. Minimalna długość zakładek powinna wynosić 45 cm. Zastosowanie zbyt małego zakładu zmniejsza wytrzymałość całego zbrojenia.

Kosztownym i często popełnianym błędem jest też rezygnacja z tworzenia izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Pozorne oszczędności poniesione na tym etapie budowy skutkują nadmiernym zawilgoceniem fundamentów i ścian fundamentowych. Wilgoć może też powodować korozję metalowych elementów konstrukcyjnych. Dlatego kompletna izolacja przeciwwilgociowa (a w niektórych wypadkach przeciwwodna) jest niezbędna.

Ostatni popularny błąd wykonywany podczas etapu zerowego to złe wyprowadzenie pionu i poziomu ścian. Nawet niewielkie nierówności mogą skutkować problemami w osadzeniu okien oraz drzwi. Złe wyprowadzenie pionu oraz poziomu skutkuje budową krzywych ścian. Oczywiście krzywizny można zamaskować grubszą warstwą tynku. Jednak przyniesie to dodatkowe, odczuwalne wydatki.

Błędy popełniane na etapie zerowym są dla inwestora najbardziej kosztowne, a ich usunięcie bywa trudne (czasem wręcz niemożliwe). Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by uniknąć ich powstawaniu.

Stan surowy otwarty

Początkowe problemy pojawiają się już w czasie wylewania podłogi na gruncie. Czasem zdarza się, że „fachowcy” rezygnują z wykonania zbrojenia podłogi. To oczywisty błąd może wywołać pękanie posadzki. Podobne błędy pojawiają się podczas budowy stropów gęstożebrowych. Należy zadbać o to, by strop posiadał właściwie rozstawione żebra rozdzielcze. Równie istotne jest zastosowanie podwójnych belek w miejscu oparcia ścian działowych. Pominięcie tych elementów może powodować głębokie pęknięcia stropu.

Częstym błędem na tym etapie budowy jest też zastosowanie niewłaściwych zapraw murarskich. Wybór odpowiedniej mieszanki ma szczególne znaczenie w ścianach jednowarstwowych. Źle dobrana zaprawa może i nie zmniejszy trwałości ścian, jednak stanie się przyczyną powstania mostków termicznych. Oszczędności na zaprawie odbiją się poprzez większe koszty ogrzewania budynku.

Podczas prac trzeba także dopilnować budowy schodów. Nie warto zmieniać wymiarów zawartych w projekcie (a niestety jest to dość częsta praktyka). Samowolna zmiana położenia stopni może sprawić spore trudności. Niektórzy wykonawcy nie uwzględniają nawet dodatkowych wysokości wynikających z wykonania posadzek na górnej kondygnacji. Efekt jest dość łatwy do przewidzenia. Do wyrównania wysokości stopni trzeba wykonywać nadlewki. Dlatego warto przeanalizować powszechne normy, które mówią, że wysokość stopni musi mieścić się w zakresie 14-19 cm (za najwygodniejsze uważa się stopnie o wysokości 15 cm). Ich szerokość nie może być mniejsza niż 30 cm.

Zwieńczeniem stanu surowego otwartego jest wykonanie dachu. Najczęściej popełnianym błędem dekarskim pozostaje zmiana rodzaju pokrycia bez dokonania analizy obciążenia elementów konstrukcyjnych. Projekt domu narzuca zastosowanie konkretnego pokrycia, do którego dopasowuje się rodzaj więźby dachowej. Montaż cięższego pokrycia wymaga wykonania kompleksowej analizy projektanta. Warto w niej uwzględnić także dodatkowe elementy, które planujemy zamontować na dachu (np. panele słoneczne). Pamiętajmy, że każde dodatkowe, nieprzewidziane w projekcie obciążenie stanowi zagrożenie dla konstrukcji nośnej dachu.

Podczas prac dekarskich nietrudno o błędy. Często spotykamy się z niedociągnięciami w postaci źle wykonanych obróbek wokół koszy i kominów. Każda, nawet niewielka szczelina może skutkować pojawieniem się zacieków. Dlatego prace dekarskie powinny być wykonane przez osoby z doświadczeniem.
https://www.googleadservices.com/pagead ... swEALw_wcB
Stan surowy zamknięty i prace wykończeniowe

Najczęstszym, dość banalnym błędem na tych etapach jest zatrudnienie niewłaściwych fachowców. Podczas prac instalacyjnych warto wybierać jedynie sprawdzonych, certyfikowanych pracowników, którzy mają już doświadczenie w zawodzie. Dobrym pomysłem będzie też wybór certyfikowanych elektryków i hydraulików, mających uprawnienia do wypełnienia odbioru przyłączy.

Zatrudnienie niedoświadczonej lub niesprawdzonej ekipy jest dość ryzykowne. To dość powszechny błąd, który możemy popełnić na każdym etapie budowy. Pseudofachowcy są w stanie zepsuć niemal każdą pracę budowlaną. Za naprawę niedoróbek z reguły musi zapłacić sam inwestor. Warto też podkreślić, że każde opóźnienie na placu budowy wiąże się z opóźnieniem rozpoczęcia kolejnych etapów prac. Dlatego zatrudnienie sprawdzonych i doświadczonych wykonawców powinno być dla inwestora kwestią priorytetową.

Pozorne oszczędności

Częstym błędem popełnianym na placu budowy jest szukanie nadmiernych oszczędności. Mniej doświadczone osoby często szukają oszczędności w zatrudnieniu tańszej ekipy budowlanej. Jest to oczywiste ryzyko, które staje się przyczyną powstawania większości kosztownych błędów na placu budowy. Dlatego zatrudnienie sprawdzonych i nieco droższych fachowców może być dla inwestora realną oszczędnością.

Kolejną pozorną oszczędnością wywołującą błędy na budowie jest zakup najtańszych materiałów. Błędy wynikające z zastosowania tanich zapraw, tynków czy betonu nie są widoczne od razu. Jednak pojawiają się w trakcie użytkowania budynku. Wielu fachowców podkreśla, że nie warto oszczędzać na jakości materiałów budowlano-wykończeniowych. Znacznie lepszym pomysłem jest rezygnacja z lukarn, wielospadowego dachu i dodatkowych nadbudówek, które zwiększają koszty całej inwestycji. Inwestor szukający oszczędności może kupić projekt prostego domu z jednospadowym dachem i kompaktową bryłą. W ten sposób można zmieścić się w planowanym budżecie inwestycyjnym, bez konieczności oszczędzania na materiałach budowlanych.
onet.pl
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 955
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Największe błędy podczas budowy domu.

Postby strateg1 » 2020-06-30, 11:44

Po wakacjach zmieni się prawo budowlane. W wielu sprawach będzie łatwiej
Business Insider Polska

dzisiaj 30 czerwca 2020 06:24 90 025
Zdaniem Ministerstwa Rozwoju, dzięki zmianom w prawie budowlanym zniknąć mają dotychczasowe absurdy. Uproszczono również postępowanie legalizacyjne samowoli budowlanych.
Foto: Kwangmoozaa / Shutterstock
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/MR ... gqEwBaExAQ
Zdaniem Ministerstwa Rozwoju, dzięki zmianom w prawie budowlanym zniknąć mają dotychczasowe absurdy. Uproszczono również postępowanie legalizacyjne samowoli budowlanych.

Już 19 września czekają nas zmiany w prawie budowlanym, które wprowadza ustawa z 13 lutego 2020 roku. W założeniach mają one uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany, a także zwiększyć stabilność decyzji. W praktyce zmiany mogą oznaczać większą liczbę oddawanych rocznie mieszkań.

Od 19 września obowiązywać będą zmiany w ustawie o prawie budowlanym
Jedną z najważniejszych zmian będzie uproszczone postępowanie legalizacyjne samowoli budowlanych
Zmiany mają uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany
Zmiany w prawie budowlanym
– Jakkolwiek ustawa nie jest idealna, tak wprowadzony nią kierunek zmian niewątpliwie należy ocenić pozytywnie – komentuje Marlena Bednarz, radca prawny w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

– Zmniejszenie wymagań dotyczących projektu budowlanego, podobnie jak uporządkowanie i zmniejszenie katalogu inwestycji wymagających uzyskania pozwolenia na budowę czy zgłoszenia robót budowlanych, w wielu przypadkach może skrócić i uprościć proces inwestycyjny. W mojej ocenie, wprowadzone doprecyzowania przepisów powinno ograniczyć część wątpliwości interpretacyjnych, z jakimi wielokrotnie borykali się zarówno inwestorzy, jak i organy – dodaje.

Z pewnością największą zmianą, która ucieszy właścicieli budynków wybudowanych co najmniej 20 lat temu bez wymaganego pozwolenia na budowę albo bez wymaganego zgłoszenia, czy też pomimo wniesienia sprzeciwu do tego zgłoszenia, jest wprowadzenie uproszczonego postępowania legalizacyjnego, które pozwala na legalizację samowoli bez ponoszenia opłat legalizacyjnych

– dodaje mec. Bednarz.

– Poza wyżej wskazanymi kwestiami, z prawnego punktu widzenia najistotniejszą i długo wyczekiwaną zmianą było ograniczenie możliwości stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę oraz decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Dotychczas, z uwagi na rażące naruszenie prawa, w niektórych przypadkach można było stwierdzić nieważność takich decyzji de facto w każdym czasie. Dzięki nowelizacji nie będzie można stwierdzić nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 5 lat. Nie można też stwierdzić nieważności decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli upłynęło 5 lat od dnia, w którym stała się ona ostateczna. Powyższe zmiany niewątpliwie wzmacniają pewność prawa i stabilność podejmowanych rozstrzygnięć organów – podsumowuje mec. Bednarz.

Podział projektu budowlanego
"Obecnie projekt budowlany jest jednolitym dokumentem zawierającym elementy zagospodarowania działki, projekt architektoniczny budowlany oraz projekt techniczny" – przypomina rząd w omówieniu zmian.

Nowe prawo budowlane rozdzieli projekt budowlany na wymienione trzy części:

projekt zagospodarowania działki lub terenu,
projekt architektoniczno-budowlany,
projekt techniczny.
Zdaniem ekspertów, ma to uprościć procedury i przyspieszyć postępowania.

Najpierw organ administracji architektoniczno-budowlanej będzie zatwierdzać projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym w drodze decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę. Projekt techniczny przedkładany będzie organowi nadzoru budowlanego dopiero na etapie składania wniosku o wydanie decyzji pozwolenia na użytkowanie.

Zgodność projektu technicznego z zatwierdzonym przez organ administracji architektoniczno-budowlanej projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym powinien zapewnić projektant

– czytamy na rządowej stronie.

Wytłumaczono przy okazji, co znaleźć musi się w poszczególnych wymienionych projektach.

Projekt zagospodarowania działki lub terenu
Pierwszy z projektów obejmuje:

określenie granic działki lub terenu;
usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, w tym sieci uzbrojenia terenu oraz urządzeń budowlanych sytuowanych poza obiektem budowlanym;
sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków;
układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich;
informację o obszarze oddziaływania obiektu.
Projekt architektoniczno-budowlany
W projekcie architektoniczno-budowlanym znaleźć powinny się:

układ przestrzenny oraz formę architektoniczną istniejących i projektowanych obiektów budowlanych;
zamierzony sposób użytkowania obiektów budowlanych, w tym liczbę projektowanych do wydzielenia lokali, z wyszczególnieniem lokali mieszkalnych;
charakterystyczne parametry techniczne obiektów budowlanych;
opinię geotechniczną oraz informację o sposobie posadowienia obiektu budowlanego;
projektowane rozwiązania materiałowe i techniczne, mające wpływ na otoczenie, w tym środowisko – charakterystykę ekologiczną;
informację o wyposażeniu technicznym budynku, w tym projektowanym źródle lub źródłach ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej;
opis dostępności dla osób niepełnosprawnych, w tym osób starszych (w przypadku obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego);
informację o minimalnym udziale lokali mieszkalnych dostępnych dla osób niepełnosprawnych w tym starszych (w przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych);
postanowienie udzielające zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, jeżeli zostało wydane.
Projekt techniczny
W skład projektu technicznego wchodzą:

projektowane rozwiązania konstrukcyjne obiektu wraz z wynikami obliczeń statyczno-wytrzymałościowych;
charakterystykę energetyczną – w przypadku budynków;
projektowane niezbędne rozwiązania techniczne oraz materiałowe;
dokumentację geologiczno-inżynierską lub geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych (w zależności od potrzeb);
inne opracowania projektowe.
Zmiany w odstępstwach od przepisów techniczno-budowlanych
Kolejna zmiana w prawie budowlanym dotyczy odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych. Określają one warunki techniczne, którym odpowiadać muszą obiekty budowlane i ich usytuowanie oraz warunki techniczne użytkowania obiektów budowlanych.

"Obecnie organ administracji architektoniczno–budowlanej może udzielić zgody na odstępstwo przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Od września będzie mógł to również zrobić przed zmianą decyzji pozwolenia na budowę" – czytamy w komunikacie.

Do odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych może dojść pod warunkiem pozytywnych opinii wojewódzkiego inspektora sanitarnego (w przypadku odstępstw dotyczących wymagań higieniczno zdrowotnych) lub wojewódzkiego konserwatora zabytków (w odniesieniu do obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków). "W przypadku odstępstwa od przepisów dot. Bezpieczeństwa pożarowego przy nadbudowie, rozbudowie, przebudowie lub zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego zgoda będzie udzielana w postanowieniu komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, a nie jak dotychczas - przez organ administracji architektoniczno- budowlanej" – podaje rząd.

Samowole budowlane
Uproszczono również postępowanie legalizacyjne samowoli budowlanych. Obecnie przepisy obejmują jedno postępowanie w przypadku wszczęcia i prowadzenia robót budowlanych bez zezwolenia, czyli tzw. samowoli budowlanej. Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury ma być przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Nie będzie można jednak wszcząć uproszczonego postępowania legalizacyjnego, jeśli przed 19 września 2020 r. dla samowoli budowlanej wydany zostanie nakaz rozbiórki.

Walka z absurdami?
Zdaniem Ministerstwa Rozwoju dzięki zmianom zniknąć mają absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń. Deregulacja pozwolić ma na odblokowanie procesu inwestycyjnego, a dzięki temu w Polsce będzie mogło powstać więcej mieszkań.

Z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, zwolnione mają być między innymi instalacje gazowe wykonywane wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, stacje regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu do 10 m sześc., urządzenia melioracji wodnej, a także budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1 tys. m kw. i głębokości nieprzekraczającej 3 m położonych w całości na gruntach rolnych.

Ustawa zakłada też wprowadzenie granicznego, pięcioletniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Do tej pory było tak, że nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym jak budynek już powstał i był użytkowany. Prowadziło to do niepewności prawnej. Nowe rozwiązania sprawią, że po pięciu latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej wzruszyć.

Ustawa wprowadzi również zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 955
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów


Return to Sprawy rózne

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron