Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej ! co dalej ?

Tytuł wszystko wyjasnia :)

Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej ! co dalej ?

Postby strateg1 » 2020-01-31, 06:43

Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej. Co to oznacza dla Polaków?
KAMIL TURECKI 33 minuty temu 31 stycznia 2020r.
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Wielka Brytania już dziś opuszcza Unię Europejską. Wystąpienie z europejskich struktur nie kończy jednak brexitu. To początek 11-miesięcznego okresu przejściowego, po którym formalnie Brytyjczycy będą poza UE. Co to oznacza dla Polaków mieszkających na Wyspach i tych, którzy planują się tam osiedlić?
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Ha ... ejska.webp
Obywatele krajów UE, którzy chcą legalnie zamieszkać na Wyspach, muszą złożyć wniosek o status osoby osiedlonej do 30 czerwca 2021 r. Złożenie wniosku jest bezpłatne
Warunek jest jeden: należy nieprzerwanie mieszkać w Wielkiej Brytanii od pięciu lat
Ci, którzy nie spełniają tego warunku, mogą starać się o tymczasowy status osoby osiedlonej. Jednakże pobyt w Wielkiej Brytanii musimy rozpocząć przed 31 grudnia 2020 r.
W takim przypadku rozpoczęcie pobytu w Wielkiej Brytanii obowiązkowo powinno rozpocząć się przed dniem 31 grudnia 2020 r.


Po 31 stycznia Wielka Brytania przestaje być członkiem Unii Europejskiej, ale to nie oznacza, że z całkowicie zrywa relacje i powiązania z unijnymi strukturami. Te 11 miesięcy politycy przeznaczają na wypracowanie relacji handlowych z UE. Wprawdzie Brytyjczycy nie będą mogli już głosować na forum Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej czy Rady Europejskiej, ale wciąż pozostaną w obrębie jednolitego rynku.

Jednolity rynek oznacza również swobodny przepływ osób. Do Wielkiej Brytanii będziemy mogli podróżować bez większych problemów. Martwić nas nie będą także kontrole graniczne. Więcej czasu będziemy musieli poświęcić, gdy będziemy chcieli legalnie mieszkać w Wielkiej Brytanii.

Co zrobić, by legalnie mieszkać w Wielkiej Brytanii?
Aby tak się stało, po formalnym wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE należy być osobą zarejestrowaną i mieć status osiedlonego. System wnioskowania dla obywateli państw UE mieszkających na terenie Wielkiej Brytanii został uruchomiony w marcu 2019 r. Obywatele krajów UE, którzy chcą legalnie zamieszkać na Wyspach, muszą złożyć wniosek do 30 czerwca 2021 r. Złożenie wniosku jest bezpłatne. Uzyskanie pozytywnej opinii sprawia, że zachowujemy większość dotychczasowych praw – chodzi m.in. o prawo do pobytu, pracy, dostęp do świadczeń społecznych oraz edukacji.

Do końca ubiegłego roku najwięcej wniosków o przyznanie statusu osoby osiedlonej złożyli Polacy. Jak wynika z przedstawionych przez Brytyjczyków oficjalnych danych, ponad 500 tys. naszych rodaków (na ok. 900 tys.) zdecydowało się na taki krok. W sumie złożono ponad 2,8 mln wniosków. 2,5 mln z nich miejscowe urzędy rozpatrzyły pozytywnie.

Z settled status (status osoby osiedlonej) mogą skorzystać te osoby, które mieszkały na terenie Wielkiej Brytanii przez nieprzerwanie co najmniej pięć lat (czas ten liczymy od momentu złożenia wniosku wstecz). Osoba aplikująca musi w ciągu ostatnich pięciu lat przebywać na Wyspach przez pół roku w każdym z tych lat. Są jednak delikatne odstępstwa od tej reguły.

Podczas pięciu lat pobytu w Wielkiej Brytanii można raz opuścić kraj na okres 12 miesięcy. Warunkiem jest jednak podanie ważnego powodu. Należą do nich narodziny dziecka, poważna choroba, edukacja, szkolenia zawodowe czy oddelegowanie do pracy za granicą. Żadnymi restrykcjami nie jest objęta nieobecność z powodu służby wojskowej czy królewskiej.

Tymczasowy status osoby osiedlonej
Czy to oznacza, że legalne osiedlenie tych, których nieprzerwany pobyt na terenie Wysp Brytyjskich trwał krócej niż pięć lat, jest niemożliwe? Takie osoby mogę bowiem ubiegać się o pre-settled status (tymczasowy status osoby osiedlonej) i zwykle go otrzymują. Złożenie wniosku jest bezpłatne.

Jednakże pozytywna opinia też jest uzależniona od jednego warunku: pobyt w Wielkiej Brytanii musimy rozpocząć przed 31 grudnia 2020 r. (lub przed datą opuszczenia UE przez Wielką Brytanią bez umowy). W dalszej kolejności – po upływie pięciu lat nieprzerwanego pobytu - można złożyć wniosek o zmianę na status osoby osiedlonej.

Jeżeli jednak okres ciągłego pięcioletniego pobytu będzie upływać przed 30 grudnia 2020 r., ze złożeniem wniosku można zaczekać do jego zakończenia. Oznacza to, że w razie pozytywnego rozpatrzenia wniosku, zostanie przyznany status osoby osiedlonej bez konieczności wcześniejszego wnioskowania o status tymczasowy.

Od daty uzyskania tymczasowego statusu osoby osiedlonej można będzie pozostać w Wielkiej Brytanii przez okres kolejnych pięciu lat.

Podobnie jak w przypadku przyznania statusu osoby osiedlonej, będzie można pracować w Wielkiej Brytanii, korzystać z opieki publicznej służby zdrowia (NHS), podjąć naukę lub kontynuować studia, korzystać z funduszy publicznych (zasiłków, świadczeń emerytalnych) – po spełnieniu określonych wymogów oraz podróżować do i z Wielkiej Brytanii.

Okres przejściowy i co po nim?
Okres przejściowy będzie prawdopodobnie trwał do końca bieżącego roku. Wszyscy ci, którzy po 31 stycznia zdecydują się na zamieszkanie na Wyspach, mogą to zrobić, ale muszą spełnić jeden warunek. Żeby być uprawnionym do starania się o status osoby osiedlonej, trzeba wykazać, że osiedliło się w kraju przed końcem okresu przejściowego.

Niektóre osoby będą mogły pozostać w Wielkiej Brytanii bez konieczności składania wniosku - na przykład obywatele Irlandii oraz osoby posiadające tzw. indefinite leave to remain (zezwolenie na pobyt na czas nieokreślony).

Po upływie okresu przejściowego (tj. prawdopodobnie po 31 grudnia 2020 r.) wszystkie osoby, które będą miały przyznany status osoby osiedlonej, będą miały prawo sprowadzić rodzinę do Wielkiej Brytanii. Muszą zostać jednak spełnione dwa warunki. Po pierwsze – rodzina musi zostać założona przed 31 grudnia 2020 r., po drugie – w chwili składania wniosku o sprowadzenie i osiedlenie bliskich w Wielkiej Brytanii, należy formalnie pozostać rodziną.

Polecamy: Wielka Brytania: ministerstwo finansów przedstawi 11 marca budżet na nowy rok
Pobyt poza Wielką Brytanią i narodziny dziecka
Osoby posiadające status osoby osiedlonej mogą spędzić poza Wielką Brytanią nawet pięć lat, nie tracąc swojego statusu. Z kolei osoby posiadające status tymczasowy, poza granicami Wielkiej Brytanii będą mogły nieprzerwanie spędzić do dwóch lat, bez utraty statusu.

Po otrzymaniu statusu osoby osiedlonej przez rodzica, dzieci urodzone podczas jego zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii automatycznie otrzymają brytyjskie obywatelstwo. Dzieci urodzone w Wielkiej Brytanii przez rodzica ze statusem tymczasowym, automatycznie nabędą prawo do statusu tymczasowego. Otrzymują również brytyjskie obywatelstwo, jeśli są do tego uprawnione dzięki statusowi swojego rodzica.

onet.pl
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 955
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej ! co dalej

Postby strateg1 » 2020-02-01, 02:32

Brexit stał się faktem. Wielka Brytania już poza Unią Europejską
dzisiaj 00:00 aktualizacja 0:21
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

W piątek o północy czasu polskiego Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską. Równocześnie wystartował 11-miesięczny okres przejściowy, w którym powinny się rozpocząć i zakończyć negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych obu stron.
Brexit. Wielka Brytania opuściła Unię EuropejskąFoto: NEIL HALL / PAP
Londyn w dniu brexitu
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/PS ... exitu.webp

Opuszczenie Unii Europejskiej przez jedno z państw członkowskich to pierwszy taki przypadek w historii
- Przy wszystkich jej silnych stronach i godnych podziwu cechach, UE zmieniła się w ciągu 50 lat w kierunku, który już nam dłużej nie odpowiada - mówił w specjalnym orędziu Boris Johnson
Referendum ws. brexitu odbyło się w 2016 r. 22 stycznia 2020 r. parlament przyjął porozumienie wynegocjowane z UE, a dzień później akt wyjścia zaakceptowała królowa Elżbieta II
Brexit to pierwszy przypadek wystąpienia któregoś z państw unijnych ze Wspólnoty. W efekcie Unia straciła prawie 5,5 proc. swojej powierzchni, niemal 13 proc. ludności i drugą co do wielkości gospodarkę, która wytwarza 15 proc. unijnego PKB.

W swoim orędziu z okazji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, premier Boris Johnson mówił, że Wielka Brytania będzie w stanie "zrealizować zmiany, za którymi zagłosowali Brytyjczycy". Johnson stwierdził też, że "przy wszystkich jej silnych stronach i godnych podziwu cechach, Unia Europejska zmieniła się w ciągu 50 lat w kierunku, który już nam dłużej nie odpowiada".

Wystąpienie z Unii nie kończy jeszcze ciągnącego się przez trzy i pół roku procesu brexitu, bo w trakcie okresu przejściowego Londyn i Bruksela muszą zawrzeć porozumienie o przyszłych relacjach, przede wszystkim handlowych.

Do końca okresu przejściowego nic się nie zmieni w codziennych sprawach - tak samo jak dotychczas można będzie podróżować, pracować czy studiować w Wielkiej Brytanii. Jednak ci obywatele UE, którzy będą chcieli w niej pozostać, muszą do czerwca 2021 r. złożyć wniosek o status osoby osiedlonej.

Zobacz również: Orędzie Borisa Johnsona: UE zmieniła się w kierunku, który już nam nie odpowiada
"Historyczne ostrzeżenie" dla UE
Dla Wielkiej Brytanii jest to nowy akt - opuszcza Unię po 47 latach i miesiącu członkostwa (weszła do ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej 1 stycznia 1973 r.). Jest to też nowy akt, a raczej, jak powiedział w piątek wieczorem prezydent Francji Emmanuel Macron, "historyczne ostrzeżenie" dla Unii - nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by jakiekolwiek państwo członkowskie z niej wystąpiło.

Pomimo symbolicznej doniosłości tego wydarzenia, oficjalne obchody w Wielkiej Brytanii były bardzo stonowane. W piątek w ciągu dnia odbyło się wyjazdowe posiedzenie rządu w Sunderland w północno-wschodniej Anglii, co symbolicznym wyborem, bo to jeden z okręgów w tym mieście jako pierwszy podał po referendum, że wygrali tam zwolennicy wyjścia z UE. Natomiast wieczorem Johnson wydał na Downing Street przyjęcie dla ministrów, współpracowników i działaczy partyjnych.

Rezygnacja z wielkiej fety była celowym działaniem - kilka lat sporów o brexit mocno podzieliły kraj i publiczne świętowanie przez premiera zwycięstwa nie pomogłoby w zaleczeniu tych podziałów. A Johnson po zwycięstwie w grudniowych wyborach do Izby Gmin nie raz deklarował, że teraz jest czas na pojednanie.

Co nie znaczy, że wyjście z Unii nie było fetowane przez zwolenników brexitu i opłakiwane przez ich przeciwników. Najważniejsze obchody tych pierwszych, zorganizowane przez Nigela Farage'a - który od ponad ćwierć wieku walczył o wyjście z Unii - odbyły się przed siedzibą parlamentu w Londynie. Wprawdzie publiczna zbiórka pieniędzy na to, żeby przechodzący akurat renowację Big Ben mógł wybić historyczny moment zakończyła się niepowodzeniem, ale nie zepsuło to szczególnie nastroju tam zgromadzonych.

Ale różnego rodzaju zgromadzenia i manifestacje odbywały się praktycznie w całym kraju, co pokazuje, że emocje związane z brexitem jeszcze nie opadły i zaleczenie tych podziałów będzie trudne. Nie jest nawet pewne, czy Zjednoczone Królestwo to przetrwa jako jedno państwo, bo Szkoci, którzy wyraźnie opowiedzieli się za pozostaniem w Unii, coraz głośniej domagają się nowego referendum niepodległościowego.

Zobacz również: Brexit, czyli historia jednego z najdłuższych rozstań
Brexit. Droga Wielkiej Brytanii do wyjścia z UE
Referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE odbyło się 23 czerwca 2016 r. Nie miało ono formy wiążącej dla brytyjskiego rządu. Wzięło w nim udział 72,2 proc. uprawnionych i 51,89 proc. opowiedziało się za opuszczeniem Wspólnoty.

Formalnie brexit rozpoczął się 29 marca 2017 r. To właśnie wtedy Theresa May, zgodnie z zapisami artykułu 50 traktatu lizbońskiego z 2007 r. (to ten artykuł reguluje warunki opuszczenia UE), podpisała i wysłała list notyfikacyjny do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Od tego momentu zaczęły się negocjacje w sprawie warunków rozwodu Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

22 stycznia 2020 r. brytyjski parlament przyjął porozumienie wynegocjowane z UE. A dzień później akt wyjścia z UE został zaakceptowany przez królową Elżbietę II. Zgody takiej nie wyraziły parlamenty Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, jednak - jak wcześniej orzekł Sąd Najwyższy - nie jest to wymagane.
onet.pl
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 955
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów


Return to Sprawy rózne

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron