100 ton złota wróciło do Polski.

Tytuł wszystko wyjasnia :)

100 ton złota wróciło do Polski.

Postby strateg1 » 2019-11-25, 22:49

100 ton złota wróciło do Polski. "Sprowadziliśmy złoto Polaków do domu"
dzisiaj 25,11,2019 r. 14:17 aktualizacja 15:54

O sprowadzeniu złota do Polski z Banku Anglii poinformował NBP. Będzie ono przechowywane w skarbcu banku centralnego. - Sprowadziliśmy złoto Polaków do domu. Mamy tyle złota w rezerwach, ile inne uprzemysłowione i cywilizowane kraje - powiedział szef NBP Adam Glapiński. Wartość sprowadzonego kruszcu to 18 mld zł.
NBP: 100 ton złota przeniesione do PolskiFoto: Leszek Szymański / PAP

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/FE ... ld-zl.webp

Wartość sprowadzonego kruszcu to 18 mld zł

Szef banku centralnego przyznał, że operacja przenoszenia złota była bardzo skomplikowana i wymagała pracy kilkuset pracowników NBP
Glapiński powiedział, że bank nie będzie obracał złotem, ale myśli o nim jako o trwałej rezerwie. - Mamy kilkanaście miejsc w Polsce, gdzie nasze rezerwy są bezpieczne - mówił
Dla upamiętnienia procesu sprowadzenia zasobów złota do Polski NBP wyemituje w grudniu okolicznościową złotą monetę w kształcie sztabki
Narodowy Bank Polski informował w lipcu br., że w latach 2018-2019 zasoby złota NBP wzrosły o 125,7 ton, do 228,6 ton. Dodano, że blisko połowa polskiego złota zostanie sprowadzona do kraju i będzie przechowywana w skarbcach NBP.- Zakończyliśmy procedurę sprowadzania naszego złota do kraju. W związku z tym mogę powiedzieć, że sprowadziliśmy złoto Polaków do domu. Mamy tyle złota w rezerwach, ile inne uprzemysłowione i cywilizowane kraje - powiedział Glapiński.

Szef banku centralnego przyznał, że operacja przenoszenia złota była bardzo skomplikowana, wymagała pracy kilkuset pracowników NBP o wysokich kwalifikacjach. Cała operacja - jak wskazał - została m.in. wykonana drogą lotniczą, poprzez lotniska w Poznaniu i Warszawie. Cały proces wymagał szczegółowego przygotowania i zachowania całkowitej dyskrecji - mówił Glapiński.

Zobacz również: Bohater, który uratował polskie złoto i "przechytrzył nazistów". Arcypolskie losy Matuszewskiego

Jak podkreślił, złoto jest niepodważalną i trwałą wartością. - Osiągnęliśmy poziom średni, jeśli chodzi o europejskie banki centralne - dodał. Prezes stwierdził, że w realizację zadania było zaangażowanych wiele osób reprezentujących Narodowy Bank Polski, Policję, Straż Graniczą, Porty Lotnicze, firmy lotniskowej obsługi naziemnej, a także Bank Anglii, firmę transportującą oraz policję brytyjską.

Glapiński powiedział, że bank nie będzie obracał złotem, ale myśli o nim jako o trwałej rezerwie. Mamy kilkanaście miejsc w Polsce, które odgrywają rolę skarbca, gdzie nasze rezerwy są bezpieczne. Wartość sprowadzonego kruszcu to 18 mld zł - mówił prezes NBP.

- W roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego, jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju, udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju. Realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. Taki jest światowy trend, ale także oczekiwanie polskiego społeczeństwa – ocenił Adam Glapiński.

NBP wyemituje specjalną monetę

Bank centralny przekazał, że złoto NBP jako składnik oficjalnych aktywów rezerwowych, spełnia międzynarodowe standardy czystości i ma postać sztab London Good Delivery. "Złoto NBP w Banku Anglii jest utrzymywane na tzw. allocated account, tj. każda sztaba przypisana do rachunku NBP jest jednoznacznie identyfikowalna, posiada unikatowy numer seryjny i znak rafinera. Najwyższa jakość złota NBP oraz wysokie standardy jego przechowywania zostały dodatkowo potwierdzone podczas inspekcji przeprowadzonej przez pracowników NBP w Bank of England w czerwcu br." - przekazano.

Dla upamiętnienia procesu sprowadzenia zasobów złota do Polski NBP wyemituje w grudniu okolicznościową złotą monetę w kształcie sztabki.

Warto kupić dla wnuków!
onet.pl
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 955
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: 100 ton złota wróciło do Polski.

Postby strateg1 » 2019-11-26, 18:17

Kulisy sprowadzenia złota do Polski. Większość transportów skierowano do Poznania
MARTA GLANC dzisiaj 14:51 26,11,2019 r.

Aż sześć transportów z polskim złotem wylądowało na poznańskim lotnisku Ławica - ujawnia biuro prasowe Narodowego Banku Polskiego. W każdym z nich znajdowało się po tysiąc sztab złota o łącznej masie 12,5 tony. Konwoje wzbudzały zainteresowanie — i zdenerwowanie — poznaniaków przez kilka miesięcy. Zagadka rozwiązała się dopiero wczoraj, ale szczegóły akcji nadal są tajemnicą.
Złoto sprowadzane do Polski. Kulisy transportów do PoznaniaFoto: Fot. NBP / Materiały prasowe
Do Polski sprowadzono 100 ton złota
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/y7 ... zlota.webp

- Zakończyliśmy procedurę sprowadzania naszego złota do kraju. W związku z tym mogę powiedzieć, że sprowadziliśmy złoto Polaków do domu - poinformował wczoraj szef NBP Adam Glapiński. Wartość sprowadzonego z Anglii kruszcu to 18 mld zł. Cała operacja została wykonana m.in. drogą lotniczą, poprzez lotniska w Poznaniu i Warszawie. W transporcie złota pomagała policja.

Chociaż wszystko przeprowadzane było w całkowitej dyskrecji, konwoje sprawiały problemy m.in. mieszkańcom Poznania, korkując zamykane na czas przejazdu ulice. Do sieci trafiały nagrania poznaniaków, na których widać było policyjne wozy na sygnale, a także niebieskie i czarne ciężarówki. O pierwszym tajemniczym konwoju poznaniacy informowali we wrześniu.


Przewóz złota dał się we znaki nie tylko kierowcom. 16 listopada br. 59 pasażerów lotów do Londynu i Sztokholmu nie zdążyło się odprawić. Wszystko przez to, że personel lotniska zajęty był dwoma "wyjątkowymi operacjami", w tym właśnie obsługą transportu złota.

Samoloty ze złotem lądowały w Poznaniu
Jak się dowiadujemy, to właśnie w Poznaniu wylądowała większość samolotów ze złotem. Tylko dwa transporty trafiły na warszawskie Okręcie.

W jednym transporcie znajdowało się 12,5 t złota Foto: Fot. NBP / Materiały prasowe
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/aY ... vjCw4GhMAE
W jednym transporcie znajdowało się 12,5 t złota
- Narodowy Bank Polski przeprowadził łącznie osiem lotniczych transportów złota. Dwa transporty zostały skierowane na lotnisko Okęcie w Warszawie, natomiast sześć na lotnisko Poznań – Ławica. W każdym transporcie przewieziono po 1000 szt. złota o masie łącznej 12,5 tony. Razem do Polski przetransportowano 100 ton złota - informuje Onet biuro prasowe NBP.

Dlaczego wybrano Poznań? Na to pytanie nie uzyskaliśmy już odpowiedzi. Wiadomo, że złoto trafiło do skarbców NBP. Jeden z nich znajduje się w Poznaniu przy ul. Kaliskiej.

Zobacz też: Polskie złoto sprowadzone do kraju. Komentarze po akcji NBP
Kulisy akcji nadal trzymane są w ścisłej tajemnicy. Rąbka tajemnicy nie chciała uchylić poznańska policja, o szczegółach nie chciał mówić również rzecznik Ławicy. Szef banku centralnego przyznał w poniedziałek, że operacja przenoszenia złota była bardzo skomplikowana, wymagała pracy kilkuset pracowników NBP o wysokich kwalifikacjach.
Cd. onet.pl
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 955
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów


Return to Sprawy rózne

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron