Kwantowy superkomputer Google !

Tytuł wszystko wyjasnia :)

Kwantowy superkomputer Google !

Postby strateg1 » 2019-10-24, 23:59

Kwantowy superkomputer Google początkiem obliczeniowej rewolucji? Czyli o co chodzi w "kwantowej przewadze" giganta z Mountain View
TOMASZ MILESZKO dzisiaj 13:51 25 10 2019 r. Komputer Świat
Google pochwaliło się nie lada osiągnięciem. Firma przedstawiła właśnie imponujący wynik swojego kwantowego komputera, który w 200 sekund dokonał obliczeń, które według szacunków zajęłyby najszybszemu, klasycznemu komputerowi na Ziemi… 10 tys. lat! Czy jesteśmy zatem świadkami obliczeniowej rewolucji, a kwantowe komputery zastąpią niedługo klasyczne pecety i Maki stojące na naszych biurkach?
Foto: Shutterstock
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/fz ... zQG8gaEwBQ
Komputery kwantowe rozbudzają wyobraźnię naukowców od ponad trzydziestu lat i wydaje się, że coraz szybciej zbliżamy się do momentu, gdy tego typu urządzenia będą czymś więcej niż zwykłą ciekawostką. W teorii, duży krok w tym kierunku zrobiło właśnie Google, które po dekadzie prac pochwaliło się sporym osiągnięciem z tej dziedziny. Koncern poinformował, iż jego kwantowy komputer Sycamore w 200 sekund dokonał obliczeń, które zajęłyby najszybszemu, tradycyjnemu komputerowi dziesięć tys. lat. Tym samym firma twierdzi, iż udało jej się osiągnąć tzw. “kwantową przewagę”. Czyli stworzyła komputer znacząco wykraczający poza możliwości klasycznej maszyny obliczeniowej będący w stanie rozwiązać problemy, z jakimi nie może zmierzyć się normalny komputer.

O co cały ten hałas?
Foto: Shutterstock
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/QF ... vjCw4GhMAU

Jak wspomniałem, komputery kwantowe to temat, o którym naukowcy dyskutują właściwie od dekad. Tego typu urządzenia działają na zasadach fizyki kwantowej, która zajmuje się zachowaniem obiektów o bardzo małej masie i rozmiarach – atomów czy cząstek elementarnych. Jak taki komputer działa w praktyce? Jak być możecie wiecie, klasyczny komputer dokonuje obliczeń za pomocą bitów - najmniejszej jednostki informacji reprezentującej jedno zero lub jedną jedynkę. Z kolei w komputerze kwantowym podstawową jednostką informacji jest kubit, który jednocześnie potrafi przenosić większą liczbę zer i jedynek dodatkowo znajdujących się w różnym stanie. W praktyce oznacza to, że takie urządzenie jest w stanie jednocześnie prowadzić kilka obliczeń dla tego samego problemu znacząco wyprzedzając prędkością klasyczny układ komputerowy.

Dzięki swoim możliwościom komputery kwantowe mogą zatem rozwiązywać problemy i szukać nowych rozwiązań na polach, na których klasyczne maszyny obliczeniowe okazują się zwyczajnie zbyt wolne. Mogłyby pomagać np. w rozwijaniu sztucznej inteligencji, tworzeniu nowych materiałów (np. do budowania lżejszych baterii) oraz leków na poziomie molekularnym. A także wspierać takie dziedziny, jak ekonomia czy logistyka.

Nadciąga obliczeniowa rewolucja?
Komputer kwantowy IBM pokazywany na targach CeBIT 2018 Foto: Shutterstock
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/rP ... vjCw4GhMAU

Wydawałoby się więc, że udany eksperyment Google powinien wywołać euforię w środowisku naukowym, jednak niektóre firmy starają się tonować osiągnięcie giganta z Mountain View. W tym gronie jest IBM, jedna z firm pracujących nad własnym komputerem kwantowym (nad tą technologią pracuje również Intel czy Microsoft). IBM jest zdania, iż Google znacząco przeszacowało wynik swojego eksperymentu:

Naszym zdaniem idealna symulacja tego samego zadania, którego podjął się kwantowy komputer Google może być zakończona w 2,5 dni.

Google oczywiście broni swojego osiągnięcia stosując dosyć interesujące porównania, np. do pierwszego lotu braci Wright czy wystrzelenia Sputnika.

Sundar Pichai, prezes Google, mówi:

Pierwszy samolot leciał tylko przez 12 sekund, więc nie było dla niego żadnego praktycznego zastosowania. Ale pokazał, że jest możliwe, by samolot poleciał.

Wtóruje mu Hartmut Neven, jeden z naukowców, którzy przyczynili się do osiągnięcia Google:

Sputnik też nie zrobił zbyt wiele – okrążył tylko Ziemię, a mimo to zapoczątkował kosmiczny wyścig.

Komu wierzyć? Cóż, prawda o tym, jak znaczące jest osiągniecie Google leży zapewne gdzieś po środku, bo fakt faktem, że jest to dopiero pierwszy krok na długiej drodze do masowego wykorzystania komputerów kwantowych. Co nie zmienia faktu, że już istnieją komercyjne możliwości zastosowania tej technologii i tak np. w 2020 roku Google udostępni swój 54-kubitowy komputer amerykańskiemu Departamentowi Energii oraz firmie Daimler za pomocą tzw. chmury. A i Intel, który nie skomentował ogłoszenia Google, stwierdził, że jest zdeterminowany, aby skomercjalizować tę technologię.

Komputery kwantowe – niedługo w każdym domu?
Procesor Google Sycamore Foto: Google
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/aa ... vjCw4GhMAU


Być może kiedyś komputer kwantowy znajdzie się w domu przeciętnego Kowalskiego, ale na razie są to urządzenia, które jeszcze długo będą obecne jedynie w laboratoriach. Komputery kwantowe to wciąż mocno egzotyczne, dosyć kapryśne urządzenia podatne na utratę danych przenoszonych przez kubity, które muszą pracować w ściśle kontrolowanych, laboratoryjnych warunkach w temperaturze bliskiej zera absolutnego.

W najbliższej przyszłości komputery kwantowe będą zatem raczej uzupełnieniem klasycznych maszyn obliczeniowych, choć jak mówi jeden z naukowców Google, przyjdzie taki moment, gdy dostęp do nich stanie się niejako przymusem. Ta technologia ma bowiem tak duży potencjał, iż do pewnego stopnia można już mówić o kwantowym wyścigu zbrojeń.

Kwantowa wojna Chin i USA
Foto: Shutterstock
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/G2 ... vjCw4GhMAU

Jednym z zastosowań dla komputerowych kwantowych może być złamanie rozwiązań stosowanych we współczesnej kryptologii (lub stworzenie szyfrowania, którego nie da się złamać) zatem nic dziwnego, iż tą technologią interesuje się rząd Stanów Zjednoczonych czy Chin. Aktualnie to Państwo Środka wydaje się być liderem tych badań. W 2020 roku w Chinach powstanie specjalny ośrodek zajmujący się rozwijaniem komputerów kwantowych, w który podobno ma zostać zainwestowane 10 mld dolarów. Z kolei wg amerykańskiego raportu z 2016 roku inwestycje USA w tym obszarze wynosiły zaledwie 200 mln dolarów rocznie. Dopiero w 2019 roku prezydent Donald Trump zapowiedział nową inicjatywę skupiającą się na rozwoju tej technologii i wsparcie jej kwotą 1,2 mld dolarów. O tym, jak mocno Chiny inwestują w komputery kwantowe niech także świadczy fakt, iż w ostatnich miesiącach Chiny znacząco wyprzedziły USA jeśli chodzi o liczbę patentów związanych z tym obszarem nauki.

Czy zatem czeka nas kwantowy wyścig zbrojeń? Dario Gil z IBM Research mówi:

Z czasem kwantowa technologia stanie się tak ważna, iż przedefiniuje nasze myślenie o samych komputerach. To przyszłość informatyki.

Biorąc pod uwagę, jak ważną częścią współczesnego świata stało się przetwarzanie informacji wydaje się, że odpowiedź na powyższe pytanie może być tylko jedna.

Chcesz zwiększyć moc obliczeniową swojego peceta? Najprostszym sposobem będzie zainwestowanie w nowy procesor. Na przykład któryś z tych popularnych układów Intela lub firmy AMD:


Źródło: Google, CNET, TVN24 BiS, New York Times, South China Morning Post
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 955
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Return to Sprawy rózne

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 4 guests

cron