Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Tytuł wszystko wyjasnia :)

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-11-04, 18:09

Koronawirus w Polsce.
Rząd ogłasza nowe obostrzenia :!: :-(

W Polsce oraz na świecie trwa walka z pandemią koronawirusa. Dziś padł rekord - 24 tys. 692 przypadków. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski na specjalnej konferencji przedstawili nowe obostrzenia. - Jeśli nie zrealizujemy planu, za około 10 dni będzie czekać nas narodowa kwarantanna - zapowiedział premier.
9,5 tys.

Dzisiaj, 4 listopada 2020 r. 14:03
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Jak zapowiedział Morawiecki, sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte oprócz aptek, sklepów spożywczych i usługowych
Placówki kulturalne typu kina, teatry, muzea czy galerie sztuki zostaną tymczasowo zamknięte
- Rozszerzamy naukę zdalną na klasy od 1-3 i przedłużamy do końca listopada nauczanie zdalne dla uczniów klas starszych - powiedział Morawiecki
Obostrzenia wejdą w życie od soboty i potrwają do 29 listopada
- Protesty doprowadziły do zwiększenia liczb zakażeń - stwierdził premier podczas konferencji
Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

- Przed nami arcytrudny czas. Restrykcje są niezbędne - zapowiedział szef rządu i zaapelował o pozostanie w domach.

- Rozszerzamy środki zapobiegawcze. Pierwsze z nich to nauczanie zdalne dla klas od 1 do 3 i przedłużenie dla klas od 4 w górę. Dodajemy również bon 500 zł dla nauczycieli na sfinansowanie najważniejszych sprzętów do pracy zdalnej - powiedział premier.

Specjalny 500-złotowy bon na zakup sprzętu do pracy zdalnej otrzymają nauczyciele. - To mogą być kamerki, inny sprzęt elektroniczny, który może się przydać nauczycielom, jest w tym przypadku niezbędny, żeby w jak najbardziej skuteczny sposób prowadzić pracę zdalną - wyjaśnił Morawiecki.

https://pbs.twimg.com/media/El-4SBxX0AE ... name=small
Jak zapowiedział Morawiecki, sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte oprócz aptek, sklepów spożywczych i usługowych. W sklepach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, w większych sklepach jak dotychczas - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Placówki kulturalne typu kina, teatry, muzea czy galerie sztuki zostaną tymczasowo zamknięte - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

- Chcemy zmniejszyć ruch społeczny, chcemy zmniejszyć mobilność społeczną. To jest - zdaniem wszystkich specjalistów - dzisiaj już wiadomo jedyny najbardziej skuteczny sposób. Zostańmy w domu, ograniczmy mobilność, kontakty społeczne, to na pewno pomoże w realizacji strategii walki z pandemią - powiedział Morawiecki.

Rząd zamyka placówki kulturalne
Premier zapowiedział, że jeżeli w Polsce będzie więcej niż 50 przypadków na 100 tys. obywateli to będzie wprowadzony zostanie lockdown. Jeśli będzie to 70-75 przypadków na 100 tys., to kolejnym etapem jest narodowa kwarantanna, która zakłada m.in. zakaz przemieszczania się.


Obostrzenia wejdą w życie od soboty i potrwają do 29 listopada.

Koronawirus. Morawiecki: chrońmy siebie nawzajem
- Nie wiemy, co nas czeka. Jeżeli będziemy tych zasad rygorystycznie przestrzegać, to sytuacja się poprawi - powiedział Morawiecki.

- Jestem przekonany, że znajdziemy w sobie siłę do realizacji tych zadań - dodał szef rządu i zapowiedział rekompensaty dla przedsiębiorców. - Chcemy - tak jak wiosną - uratować jak najwięcej miejsc pracy - mówił Morawiecki.

- Chrońmy seniorów, chrońmy siebie nawzajem. Musimy przejść do realizacji tego planu. Jeśli tego nie zrobimy, za około 10 dni będzie czekać nas narodowa kwarantanna, która będzie bardzo dotkliwa. Dotkliwa, ale potrzebna - zaapelował premier.

Zobacz również: Mateusz Morawiecki: za tą granicą możliwy całkowity lockdown
Koronawirus. Możliwa narodowa kwarantanna
- Narodowa kwarantanna będzie oznaczała poważne ograniczenie działalności gospodarczej - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - System opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności - powiedział minister.

- To jest czas, żeby włączać hamulec awaryjny. Jeśli będziemy mieć 30 tys. zachorowań dziennie, rośnie też liczba zgonów, a system opieki zdrowotnej przestaje być wydolny - dodał szef resortu zdrowia. - To jest czas na ochronę życia - dodał.

- Zostańmy w domu, aby nie dać wirusowi szansy na rozprzestrzenianie się. Wychodźmy tylko wtedy, gdy musimy iść do pracy, czy na zakupy. (...) Każdy z nas musi te reguły stosować - zaapelował Adam Niedzielski.

Koronawirus. Zasiłki dla rodziców
- Zasiłki dla rodziców są przewidziane na takich zasadach, jak było to wiosną, na takich zasadach, gdy będą musiałby być stosowane - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji dotyczącej nowych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Zaznaczył, że wciąż opiekę stacjonarną sprawują żłobki oraz przedszkola.

Koronawirus. Limit w kościołach
Choć premier i minister zdrowia na konferencji prasowej nie rozszerzyli tego zagadnienia, w odpowiedzi na pytanie, dotyczące ewentualnego zamknięcia kościołów, informacja o tym znalazła się na prezentowanych przez szefa rządu planszach.

Od 7 listopada w kościołach obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych, czyli tyle samo, co w dużych obiektach handlowych (powyżej 100 metrów kwadratowych).

Wprowadzony limit obowiązywać ma od 7 listopada do 29 listopada, ale ograniczenie to może zostać przedłużone.

Koronawirus. Minister Niedzielski i premier Morawiecki o protestach
Szef rządu odniósł się do manifestacji i marszy dot. zaostrzenia ustawy aborcyjnej. - Protesty doprowadziły do zwiększenia liczb zakażeń - stwierdził Morawiecki.

Minister Niedzielski wyjaśnił, że "mamy przyrastająca liczbę chorych i nie tylko chodzi o pacjentów covidowych". - To nie jest czas na niesnaski, na kłótnie światopoglądowe - powiedział szef resortu zdrowia.

Źródło: Media Onet
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 969
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-11-07, 02:59

Te sklepy pozostaną otwarte w galeriach handlowych. ;-) :!:
Rząd wycofał jeden wyjątek [LISTA]

Business Insider Polska wczoraj 6 listopada 18:35 435 718

W galeriach handlowych będą musiały się zamknąć sklepy odzieżowe, obuwnicze, z art. sportowymi, sprzętem RTV i AGD, jubilerzy czy perfumerie.
Foto: PIOTR DZIURMAN / Reporter
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/7F ... gqEwBaExAQ
W galeriach handlowych będą musiały się zamknąć sklepy odzieżowe, obuwnicze, z art. sportowymi, sprzętem RTV i AGD, jubilerzy czy perfumerie.

Premier apeluje: nie planujmy hucznych sylwestrów

Kiedy pełny lockdown? Rząd wskazał progi bezpieczeństwa. Do kolejnego możemy dojść już za kilka dni
Opublikowano rozporządzenie rządu wprowadzające zakaz działalności części sklepów w centrach handlowych. Wynika z niego, że w galeriach będą mogły nadal działać m.in. sklepy spożywcze, drogerie, apteki, punkty usługowe, ale też sklepy budowlane czy księgarnie. Nie będzie jednak wyjątku pozwalającego otworzyć sklepy z meblami, który był w projekcie rozporządzenia.

Od 7 listopada część sklepów w centrach i parkach handlowych zostanie zamknięta
Mimo że w projekcie rozporządzenia znalazł się wyjątek dla sklepów meblowych, to w ostatecznej wersji dokumentu go nie ma
W galeriach handlowych nadal będzie mogła działać zdecydowana większość usług
Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
O planowanych ograniczeniach, dotyczących m.in. sklepów w centrach handlowych, mówił premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej. W rozporządzeniu przewidziano więcej wyjątków dot. działalności obiektów handlowych, w tym parków handlowych, mających powierzchnię ponad 2 tys. metrów kw. niż podał premier.

Zgodnie z opublikowanym w piątek wieczorem rozporządzeniem, od 7 listopada zakazana będzie działalność sklepów w centrach handlowych z wyłączeniem tych, których przeważająca działalność polega na sprzedaży:

żywności
produktów kosmetycznych
artykułów toaletowych,
środków czystości,
produktów leczniczych
wyrobów medycznych
środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
gazet lub książek,
artykułów budowlanych lub remontowych,
artykułów dla zwierząt domowych,
usług telekomunikacyjnych,
części akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli
paliw.
Oznacza to, że będzie dopuszczona działalność sklepów spożywczych, aptek czy drogerii, sklepów z artykułami dla zwierząt, sklepów budowlanych, saloników prasowych czy księgarni - tego ostatniego wyjątku nie było w czasie wiosennego lockdownu.

Rząd ostatecznie nie zdecydował się na otwarcie sklepów meblowych - ten wyjątek był w projekcie rozporządzenia. Oznacza to, że duże sklepy meblowe znajdujące się w galeriach i parkach handlowych czy same mające powierzchnię ponad 2 tys. metrów kw. będą musiały być zamknięte. Tym samym od jutra nie będą mogły działać sklepy Agata Meble czy Ikea - ta ostatnia sieć ze względu na brak rozporządzenia nie umiała odpowiedzieć dotąd klientom, czy będzie dalej działać, chociaż na jej stronie na Facebooku pojawiały się liczne pytania w tej sprawie.

W galeriach handlowych będą musiały się też zamknąć sklepy odzieżowe, obuwnicze, z art. sportowymi, sprzętem RTV i AGD, jubilerzy czy perfumerie.

Nadal wybierzemy się do fryzjera czy kosmetyczki
Dopuszczono też ogromną liczbę usług. Zgodnie z rozporządzeniem, od 7 listopada zakaz nie będzie dotyczył lokali, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług:

związanych z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi
optycznych,
medycznych,
bankowych,
pocztowych, logistycznych oraz polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek,
ubezpieczeniowych,
naprawy pojazdów samochodowych lub motocykli oraz naprawy lub wymiany opon i dętek,
myjni samochodowych,
ślusarskich,
szewskich,
krawieckich,
pralniczych,
gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności
W galeriach handlowych będzie też zakazana działalność wysp handlowych.

Inny limit w małych sklepach
W sklepach o powierzchni ponad 100 metrów kw. pozostanie limit jednego klienta na 15 metrów kw. W sklepach mających 100 metrów kw. lub mniej będzie limit jednego klienta na 10 metrów kw. (dotąd było to pięć osób na kasę).

ARTYKUŁ ZAKTUALIZOWANY
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 969
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-11-07, 19:46

Jakie leki warto mieć w apteczce na wypadek COVID-19? :-) :idea: [WYJAŚNIAMY]

MONIKA ZIELENIEWSKA | data publikacji: 06.11.2020, 14:03
ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Infekcja koronawirusem przebiega na tyle różnych sposobów, że biorąc pod uwagę jedynie objawy, nie sposób stwierdzić, czy to COVID-19. Dodatkowo łagodne symptomy mogą nagle przybrać na sile i jeśli stanie się to akurat w weekend, zanim uda się skontaktować z lekarzem rodzinnym, trzeba zastosować jakieś środki zaradcze. Dlatego warto mieć w domu kilka przydatnych i sprawdzonych leków.

Jakie leki mieć w apteczce, na wypadek COVID-19?goffkein.pro / Shutterstock
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/vF ... zQGQgaEwBQ
Jakie leki z apteki pomogą na zakażenie koronawirusem?
Jak wspomagać organizm w czasie zakażenia koronawirusem?
Specjaliści ostrzegają: leków przeciwgorączkowych nie stosujemy zapobiegawczo
Dwa urządzenia, które według specjalistów, mogą okazać się pomocne to nebulizator i pulsoksymetr
Nie zapominajmy o witaminach i pozytywnym nastawieniu
Więcej aktualnych informacji o koronawirusie znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Jakie leki z apteki pomogą na zakażenie koronawirusem?

W przypadku koronawirusa, pewna zapobiegliwość akurat jest wskazana, szczególnie w przypadku seniorów oraz osób mieszkających samotnie. Jednak zanim udamy się do apteki po zestaw leków na wszelki wypadek, warto zrobić przegląd tego, co już leży w naszej apteczce i pozbyć się przeterminowanych medykamentów. A w co najlepiej się zaopatrzyć?

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, w komentarzu dla x-news wymienia m.in.: niesterydowe leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe czy środki rozpuszczające śluz.

Natomiast w razie wystąpienia suchego kaszlu poleca zabieg nebulizacji (wdychanie chłodnej mgiełki zawierającej cząsteczki leku) z zastosowaniem soli fizjologicznej. Ta metoda pomaga nawilżyć i udrożnić błony śluzowe dróg oddechowych. Żeby wykonać ten zabieg, trzeba jednak mieć specjalny inhalator.

- Pamiętajmy o tym, że wirus zwiększa krzepliwość krwi – mówi dr Grzesiowski – i w związku z tym stosujemy niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego, takie jak w kardiologii.

Kwas acetylosalicylowy jest pochodną kwasu salicylowego i ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe, a ponad 20 lat temu odkryto również jego właściwości przeciwzakrzepowe. Leki zawierające kwas acetylosalicylowy to m.in. aspiryna i polopiryna, jednak przed ich użyciem należy dokładnie przestudiować ulotkę, gdyż mogą wchodzić w reakcje z innymi lekami.

Dr Katarzyna Śleziak-Barglik, kierowniczka poradni POZ w Rudzie Śląskiej ostrzega: - Aspiryna powoduje poty, a później gwałtowne osłabienie, co w przypadku chorób wirusowych nie jest najkorzystniejsze dla pacjenta.

- W naszych apteczkach powinny się znaleźć paracetamol i ibuprofen, ewentualnie lek wykrztuśny i przeciwkaszlowy, na wypadek wystąpienia różnego typu objawów – dodaje dr Śleziak-Barglik.

Lekarze przypominają, że gorączkę zbijamy, jeśli się pojawi. Paracetamol na zmianę z ibuprofenem można stosować tylko wtedy, gdy mamy objawy. Natomiast nie należy leków przeciwgorączkowych, np. paracetamolu i jego pochodnych, zażywać zapobiegawczo.

- Zaopatrzmy się w probiotyki, zawierające dobre bakterie przewodu pokarmowego – uzupełnia dr dr Śleziak-Barglik. - To na wypadek wystąpienia biegunki.

A co najważniejsze - w razie nasilenia się objawów, kontaktujemy się z lekarzem lub dzwonimy po pogotowie. Pamiętajmy, aby poinformować, że objawy mogą być wynikiem infekcji koronawirusem.

Jak wspomagać organizm w czasie zakażenia koronawirusem?
W związku z infekcjami koronawirusem wielu lekarzy poleca przyjmowanie witamin - C i D.

- Uzupełnianie witaminy D3 jest zalecane w naszym kraju wszystkim pacjentom od 18. roku życia – tłumaczy dr Śleziak-Barglik - bo prawie wszyscy mają niedobory. 2 tysiące jednostek dziennie to jest standard, więc jeżeli ktoś jeszcze nie bierze, dobrze byłoby, żeby zaczął. Natomiast jeśli chodzi o witaminę C, proponuję dawkę 500 jednostek dwa razy dziennie.

Specjaliści podkreślają, że w przeciwdziałaniu infekcji koronawirusem, jak i wielu innym chorobom, podstawową zasadą jest dobre odżywianie, jak najwięcej ruchu oraz pozytywne myślenie. Zgadzają się również co do tego, że stan psychiczny człowieka wpływa na przebieg infekcji. Stąd w ramach zapobiegania, stawiają też na uspokajanie czy medytację. Nie wpadajmy w czarną rozpacz, bo nie jest wcale powiedziane, że każdego z nas koronawirus dosięgnie, że przechorujemy COVID-19 ciężko lub z powikłaniami.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 969
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-11-21, 06:32

Bez masek w autach, w masce na rowerze, areszt dla seniorów – wszystkie ograniczenia „covidowe” :-( :!:

MACIEJ BRZEZIŃSKI 19 lis, 16:03 Auto Świat

Nowe warianty obostrzeń dotyczących przemieszczania się, w tym istotnych dla kierowców i pasażerów pojazdów, ogłaszane są średnio raz w tygodniu za pomocą coraz lepiej zaszyfrowanych rozporządzeń. Za tymi chaotycznymi zmianami nie nadąża (czasem wydaje się, że z premedytacją) internetowa strona informacyjna rządu. Spróbujmy zatem ogarnąć aktualną rzeczywistość „covidową” z punktu widzenia kierowcy, ale też ludzi przemieszczających się z miejsca na miejsce w każdy inny sposób.
Maseczki w aucie – podczas jazdy nieobowiązkoweFoto: Istockphoto
Maseczki w aucie – podczas jazdy nieobowiązkowe

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w prywatnych samochodach został całkowicie zniesiony
Seniorzy oraz młodzież mają ograniczone prawo do przemieszczania się poza ściśle wskazanymi wyjątkami
Warsztaty samochodowe i sklepy z akcesoriami samochodowymi, także te działające w centrach handlowych, mają prawo działać
Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Chaos – tak jednym słowem można określić „covidową” twórczość rządu publikowaną częściej niż raz w tygodniu. Można by się z niej śmiać, gdyby nie to, że niejeden człowiek na podstawie tych wątpliwej jakości aktów prawnych nie został zatrzymany przez policję, wylegitymowany i ukarany mandatem np. za nieużywanie maseczki w prywatnym samochodzie. Bardziej świadomi i odważni odmawiali przyjmowania mandatów (i nadal mają okazję to czynić), ale będą musieli lub już musieli uzasadniać swoją odmowę przed sądem pod rygorem grzywny do 5 tys. zł.

Ale czymże jest zagrożenie grzywną do 5 tys. zł (chyba żaden przytomny sędzia nie użyje maksymalnego wymiaru kary bez wyraźnego powodu!) wobec kar administracyjnych w wysokości do 30 tys. zł nakładanych przez pracowników sanepidu? Zwłaszcza że przepisy skonstruowano tak, aby po pierwsze, można było ukarać osobę zgodnie z rygorem natychmiastowej wykonalności nawet bez przesłuchania, a po drugie, by maksymalnie utrudnić późniejsze dochodzenie sprawiedliwości na drodze sądowej! Inna rzecz, że ostatnio niektóre sanepidy otwarcie zbuntowały się przeciwko wykorzystywaniu wadliwych przepisów do karania ludzi, inne po prostu zajmują się czym innym, a przecież mają co robić.

Koronawirus w Polsce - maseczki w autach już nieobowiązkowe
Zakrywanie ust i nosa w samochodach to temat, na którym rząd premiera Morawieckiego poległ w szczególności, przez wiele tygodni na zmianę luzując, zaostrzając i komplikując wymagania tylko po to, by ostatecznie z zakrywania ust i nosa w samochodach całkowicie zrezygnować. Intencjonalne działania czy seria pomyłek? Obecnie maseczki są obowiązkowe wyłącznie w transporcie publicznym i jest to (nareszcie) powiedziane wprost.

A było tak:

Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego w środkach publicznego transportu zbiorowego (...) oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie.

Obowiązku określonego w ust. 1 i 2 (wymienionego wyżej – red.) nie stosuje się w przypadku:

pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa w pkt 2, albo osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie;
dziecka do ukończenia 5. roku życia
Tak mówiło rozporządzenie z 9 października, ale już tydzień później wydano nowe:

„w ust. 1 w pkt 1 skreśla się wyrazy „oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie” – czyli jakby zniesiono obowiązek „maseczkowy” w samochodach. Ale kawałek dalej, w tym samym dokumencie, można było przeczytać:

„Obowiązku określonego w ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku: pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: co najmniej jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa w pkt 2.”

Pomyślmy: skoro nakaz nie dotyczy pojazdu, w którym „przebywają co najmniej jedna osoba”, to nie dotyczy też większej liczby osób. Ale skoro pozostawiono i ten wyjątek, i ten dotyczący osoby z dzieckiem, to... czyżby innych ten obowiązek jednak dotyczył?

Koronawirus w Polsce - rząd zmienia zdanie, czy się myli?
Kolejny tydzień, kolejna zmiana: związana z maskowaniem się w samochodach

Obowiązku określonego w ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: co najmniej jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa w pkt 2, z wyłączeniem pojazdów samochodowych będących środkami publicznego transportu zbiorowego.

Na tym etapie rzecznik rządu tłumaczył dziennikarzom, że obowiązek „maseczkowy” nie obowiązuje już w prywatnych samochodach. W tym samym czasie kierowcy skarżyli się, że policjanci wciąż pytają o maseczki.

Kolejny tydzień: „maseczkowo” bez zmian, ale jęknęli... właściciele busów i policjanci (o tym niżej). I kolejny tydzień (to już rozporządzenie z 6 listopada):

Obowiązku określonego w ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku pojazdu samochodowego, z wyłączeniem pojazdów samochodowych będących środkami publicznego transportu zbiorowego.

I na tym można by poprzestać, bo sprawa została wyjaśniona, ale zacytujmy jeszcze najbardziej aktualny wpis na stronie informacyjnej rządu: „Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem.” To, oczywiście, wygląda na informację niepełną, bo przecież z przepisów wynika, że zakrywanie ust nosa nie jest konieczne nie tylko w prywatnych samochodach – to samo dotyczy aut firmowych i służbowych.

Ile osób może jechać autem, a zwłaszcza busem?
{ "uuid": "09e1f853-ee86-4fca-aa87-fde06ae97062", "caption": "Jazda w więcej niż 4 osoby w aucie 8- i 9-osobowym dozwolona jest tylko w ściśle określonych przypadkach. W sumie jednak... tych wyjątków jest dość dużo!", "url": "http://ocdn.eu/images/pulscms/MTY7MDA_/a35efdec0d08c773ce1693f600d475b1.jpg", "alignment": "center", "contentSources": [ { "uuid": "4fa75ce3-99fa-4f6c-add3-e9f5b5e815bc", "name": "Igor Kohutnicki", "idref": "4fa75ce3-99fa-4f6c-add3-e9f5b5e815bc" } ], "available": { "start": "2020-11-19 00:00:00+0100" }, "copyright": { "uuid": "43bd25f8-f877-5088-9093-5f23e64541cf", "idref": "43bd25f8-f877-5088-9093-5f23e64541cf", "note": "Igor Kohutnicki" }, "publicationId": { "type": "ocdn", "ocdn": "a35efdec0d08c773ce1693f600d475b1", "ocdnExt": "jpg" }, "size": { "height": 1280, "width": 1920, "bytes": 963379 }, "_gql": { "description": { "abstract": "" }, "url": "https://ocdn.eu/pulscms/MDA_/a35efdec0d08c773ce1693f600d475b1.jpg", "caption": { "main": "Jazda w więcej niż 4 osoby w aucie 8- i 9-osobowym dozwolona jest tylko w ściśle określonych przypadkach. W sumie jednak... tych wyjątków jest dość dużo!" }, "source": { "uuid": "4fa75ce3-99fa-4f6c-add3-e9f5b5e815bc", "name": "Igor Kohutnicki" }, "authors": [], "license": { "name": "Auto Świat / Materiały własne", "uuid": "43bd25f8-f877-5088-9093-5f23e64541cf", "note": null }, "topics": [], "flags": {} }, "asyncAdSlot": null } Jazda w więcej niż 4 osoby w aucie 8- i 9-osobowym dozwolona jest tylko w ściśle określonych przypadkach. W sumie jednak... tych wyjątków jest dość dużo! Foto: Igor KohutnickiPrzypnij na PinterestPodziel się
Jazda w więcej niż 4 osoby w aucie 8- i 9-osobowym dozwolona jest tylko w ściśle określonych przypadkach. W sumie jednak... tych wyjątków jest dość dużo!
Jeśli macie auto z maksymalnie 7 miejscami, to specjalne graniczenia dotyczące liczby pasażerów Was nie dotyczą. Ale jeśli macie minibusa z ośmioma albo dziewięcioma miejscami to... mogą w nim jechać maksymalnie 4 osoby, no chyba, że wszyscy pasażerowie zamieszkują wspólnie – wtedy może jechać komplet. Ograniczenie wprowadzono rozporządzeniem z 2 listopada. Jęknęli policjanci – to co mamy robić, jak każą nam jechać w ósemkę – to przecież niezgodne z przepisami! No tak – pomyślał pan premier Morawiecki – i już 6 listopada ogłoszono nowe rozporządzenie, w którym „uwolniono” minibusy policji, wojska i wszelkich służb państwowych, a przy okazji samochody wiozące ludzi na... zajęcia sportowe. W pojazdach prywatnych i firmowych ograniczenia wciąż obowiązują!

Maseczki na rowerach – obowiązkowo!
{ "uuid": "cba8c1fe-4d17-4241-b11c-30c96d332464", "caption": "Maski na rowerze – obowiązkowe, choć w lesie np. nie", "url": "http://ocdn.eu/images/pulscms/NGE7MDA_/72420d3434b6d22e64cb1bc9e83289cc.jpg", "alignment": "center", "contentSources": [ { "uuid": "276a64b3-591d-5ee3-b3b7-c6bf520d7fd9", "name": "Istockphoto", "idref": "276a64b3-591d-5ee3-b3b7-c6bf520d7fd9" } ], "available": { "start": "2020-11-19 00:00:00+0100" }, "copyright": { "uuid": "43bd25f8-f877-5088-9093-5f23e64541cf", "idref": "43bd25f8-f877-5088-9093-5f23e64541cf", "note": "Istockphoto" }, "publicationId": { "type": "ocdn", "ocdn": "72420d3434b6d22e64cb1bc9e83289cc", "ocdnExt": "jpg" }, "size": { "height": 1280, "width": 1920, "bytes": 1356996 }, "_gql": { "description": { "abstract": "" }, "url": "https://ocdn.eu/pulscms/MDA_/72420d3434b6d22e64cb1bc9e83289cc.jpg", "caption": { "main": "Maski na rowerze – obowiązkowe, choć w lesie np. nie" }, "source": { "uuid": "276a64b3-591d-5ee3-b3b7-c6bf520d7fd9", "name": "Istockphoto" }, "authors": [], "license": { "name": "Auto Świat / Materiały własne", "uuid": "43bd25f8-f877-5088-9093-5f23e64541cf", "note": null }, "topics": [], "flags": {} }, "asyncAdSlot": null } Maski na rowerze – obowiązkowe, choć w lesie np. nie Foto: IstockphotoPrzypnij na PinterestPodziel się
Maski na rowerze – obowiązkowe, choć w lesie np. nie
Podobne kłopoty jak z maseczkami w autach rządowi prawnicy przeżywali z ujęciem w rozporządzeniu obowiązku zakrywania ust i nosa podczas jazdy na rowerze. Początkowo obowiązek „maseczkowy” nie dotyczył „osób uprawiających sport” – i każdy rowerzysta mógł powiedzieć, nawet jadąc po bułki, że uprawia sport. I komu to przeszkadzało? Potem stwierdzono, że bez maseczek mogą ćwiczyć tylko sportowcy wyczynowi. Potem – że tylko ci, którzy współzawodniczą. Ale uwaga – teraz będzie aktualny cytat ze stron rządowych: Z tego obowiązku (zakrywania ust i nosa – red.) nie są zwolnione osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie, chyba, że np. biegają na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego i plaży. I jeszcze „gwóźdź do trumny” tych, którzy pojeździliby na rowerze bez maseczki: Ważne! Do dnia 29 listopada 2020 r. zakazuje się organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na bieganiu, chodzie sportowym lub jeździe na rowerze. A zatem na rowerze jeździmy w maseczkach i jogging uprawiamy w maseczkach – oczywiście, o ile traktujemy wymogi rządowego rozporządzenia jak prawo, a nie jak zestaw zaleceń.

Ograniczenia w przemieszczaniu się - areszt domowy dla seniorów
Na swoich stronach internetowych rząd apeluje: Seniorze, zostań w domu! Apelujemy o ograniczenie przemieszczania się seniorów (…). Tymczasem rozporządzenie z 23 października nie tyle apeluje do starszych ludzi o zostanie w domu, ile stanowczo zabrania im wychodzenia z domu poza kilkoma wyraźnie wskazanymi w rozporządzeniu wyjątkami. Tak, państwo zabrania i – teoretycznie – państwo może egzekwować, nakładać kary. Przepis brzmi:

Osoby, które ukończyły 70. rok życia, mogą się przemieszczać wyłącznie w celu: ;-)

wykonywania czynności zawodowych lub służbowych;
zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego;
sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

To już nie jest zalecenie, ale twarde prawo, którego jednak rządzący nie chcą, a raczej boją się otwarcie komunikować. Nie mogą się też z niego łatwo wycofać – musieliby przyznać się do błędów i działania po omacku, a to nie jest ich „model biznesowy”. Sami wolą więc ignorować wydane przez siebie akty prawne – o seniorach ukaranych mandatami za wychodzenie z domu „bez powodu” jakoś nie słychać.

I nie będzie słychać – to chyba oczywiste..

Ograniczenie wolności na seniorów poza wszystkim jest nałożone bezprawnie – jak większa część cytowanych przepisów. Uwaga, nie zapomniano też o młodzieży:

Małoletni do ukończenia 16. roku życia, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00, mogą przemieszczać się wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej, chyba że przemieszczanie się ma na celu dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej albo powrót z nich do miejsca zamieszkania.”

Kary teoretyczne
Ponieważ żadna ustawa „antycowidova” nie została opublikowana (tak, uchwalił ją Sejm, podpisał prezydent, ale postanowiono jej nie publikować „bez żadnego trybu”), bazujemy na rozporządzeniach. W normalnych warunkach (a nie ogłoszono stanu nadzwyczajnego!) za pomocą rozporządzeń nie wolno nakładać na obywateli ograniczeń np. dotyczących przemieszczania się, a zatem większość potencjalnych kar jest dość łatwa do uchylenia. Prawnicy wskazują na szereg błędów formalnych i przykładów zwykłego bezprawia związanego z przepisami „epidemicznymi”. Wygląda jednak na to, że i organy ścigania są świadome sytuacji – kary, jeśli są w ogóle proponowane, to wyrywkowo i bardziej w charakterze represji wobec wybranych osób niż ogółu przeciętnych obywateli.

Uważajcie na siebie i na innych, niezależnie od fatalnego prawa zachowujcie się tak, by było wygodnie i bezpiecznie!

Opony wymienisz – także w centrum handlowym
{ "uuid": "83ed89aa-b1bc-47ac-bbb5-7a020d186417", "caption": "Właściciele warsztatów oponiarskich, także w centrach handlowych, mogą działać. Z braku klientów niektóre warsztaty jednak się zamykają – niektóre na zawsze", "url": "http://ocdn.eu/images/pulscms/ODk7MDA_/70beb68cdbd6f0baafd08d9c85f80c81.jpg", "alignment": "center", "contentSources": [ { "uuid": "7502a0b8-c2ef-47aa-aeab-a94726c85133", "name": "Piotr Czypionka", "idref": "7502a0b8-c2ef-47aa-aeab-a94726c85133" } ], "available": { "start": "2020-11-19 00:00:00+0100" }, "copyright": { "uuid": "43bd25f8-f877-5088-9093-5f23e64541cf", "idref": "43bd25f8-f877-5088-9093-5f23e64541cf", "note": "Piotr Czypionka" }, "publicationId": { "type": "ocdn", "ocdn": "70beb68cdbd6f0baafd08d9c85f80c81", "ocdnExt": "jpg" }, "size": { "height": 1280, "width": 1920, "bytes": 1552399 }, "_gql": { "description": { "abstract": "" }, "url": "https://ocdn.eu/pulscms/MDA_/70beb68cdbd6f0baafd08d9c85f80c81.jpg", "caption": { "main": "Właściciele warsztatów oponiarskich, także w centrach handlowych, mogą działać. Z braku klientów niektóre warsztaty jednak się zamykają – niektóre na zawsze" }, "source": { "uuid": "7502a0b8-c2ef-47aa-aeab-a94726c85133", "name": "Piotr Czypionka" }, "authors": [], "license": { "name": "Auto Świat / Materiały własne", "uuid": "43bd25f8-f877-5088-9093-5f23e64541cf", "note": null }, "topics": [], "flags": {} }, "asyncAdSlot": null } Właściciele warsztatów oponiarskich, także w centrach handlowych, mogą działać. Z braku klientów niektóre warsztaty jednak się zamykają – niektóre na zawsze Foto: Piotr CzypionkaPrzypnij na PinterestPodziel się
Właściciele warsztatów oponiarskich, także w centrach handlowych, mogą działać. Z braku klientów niektóre warsztaty jednak się zamykają – niektóre na zawsze
Zarówno naprawa samochodów jak i wymiana opon to wskazane w rozporządzeniu mówiącym o zamknięciu galerii handlowych wyjątki: jeśli zatem w galerii czy na jej parkingu działa warsztat, to nie musiał się zamknąć – zarówno jeśli chodzi o warsztat oponiarski czy po prostu mechaniczny. Nie każdy wie, że także sklepy handlujące częściami i akcesoriami do samochodów i motocykli mogą działać w galeriach handlowych bez ograniczeń (no może poza tym, że brakuje klientów). Mogą działać też myjnie na terenie galerii handlowych.

Sprawy w urzędzie – umawiaj się z wyprzedzeniem
Urzędy, w tym wydziały komunikacji, działają w trybie awaryjnym. Sytuacja jest różna w różnych regionach kraju, a nawet w różnych dzielnicach miast – nie pozostaje nic innego, jak umówić wizytę telefonicznie albo przez Internet i czekać. Zasady obsługi interesantów są różne – dowiadujcie się w swoim urzędzie! Czas oczekiwania: od kilku dni do wielu tygodni.

Egzamin na prawo jazdy – poczekasz do 2 miesięcy
{ "uuid": "25bd863f-75cd-4aea-8e68-8d9a33f1fe56", "caption": "WORD-y zatkały się, ale przyczyną nie jest COVID-19", "url": "http://ocdn.eu/images/pulscms/ZTM7MDA_/6857c1f0ab11acd8e9be22ba5087ebef.jpg", "alignment": "center", "contentSources": [ { "uuid": "0306212f-a7ed-557b-a34f-fac64727da22", "name": "Auto Świat", "idref": "0306212f-a7ed-557b-a34f-fac64727da22" } ], "available": { "start": "2020-11-19 00:00:00+0100" }, "copyright": { "uuid": "43bd25f8-f877-5088-9093-5f23e64541cf", "idref": "43bd25f8-f877-5088-9093-5f23e64541cf", "note": "Auto Świat", "image": { "publicationId": { "ocdn": "386d71e6a0f1f4505e04f83adeb45734", "ocdnExt": "png", "type": "ocdn" }, "size": { "height": 92, "width": 66 }, "uuid": "0632e2cc-1479-4f48-b22c-f10d91d9f080", "url": "http://ocdn.eu/images/pulscms/MTY7MDA_/386d71e6a0f1f4505e04f83adeb45734.png" } }, "publicationId": { "type": "ocdn", "ocdn": "6857c1f0ab11acd8e9be22ba5087ebef", "ocdnExt": "jpg" }, "size": { "height": 1280, "width": 1920, "bytes": 631997 }, "_gql": { "description": { "abstract": "" }, "url": "https://ocdn.eu/pulscms/MDA_/6857c1f0ab11acd8e9be22ba5087ebef.jpg", "caption": { "main": "WORD-y zatkały się, ale przyczyną nie jest COVID-19" }, "source": { "uuid": "0306212f-a7ed-557b-a34f-fac64727da22", "name": "Auto Świat" }, "authors": [], "license": { "name": "Auto Świat / Materiały własne", "uuid": "43bd25f8-f877-5088-9093-5f23e64541cf", "note": null }, "topics": [], "flags": {} }, "asyncAdSlot": null } WORD-y zatkały się, ale przyczyną nie jest COVID-19 Foto: Auto ŚwiatPrzypnij na PinterestPodziel się
WORD-y zatkały się, ale przyczyną nie jest COVID-19
Choć nie ma specjalnych ograniczeń związanych z organizowaniem egzaminów na prawo jazdy (poza tym, że trzeba kierować w maseczce, również egzaminator zasłania się maseczką albo przyłbicą), to jednak na egzamin trzeba czekać... nawet 2 miesiące. Kolejka rośnie. To nie do końca wynika z tego, że jest epidemia – raczej z tego, że w ubiegłym roku nieco „przeregulowano” działalność WORD–ów, wprowadzono zasadę, że egzaminowany ma być obsłużony punktualnie i sam nie ma prawa się spóźnić pod rygorem niedopuszczenia do egzaminu. Więc niby na miejscu kolejek nie ma, ale w praktyce tworzą się zatory, a przepustowość WORD-ów bardzo zmalała. Nowy projekt rozporządzenia, mającego nieco zneutralizować działanie przepisów, które zatkały ośrodki egzaminowania, budzi wściekłość i sprzeciw egzaminatorów, którym ma ono wydłużyć czas pracy i dołożyć roboty. Na razie kolejka rośnie, a zatem... zachowajcie sobie kilka jazd na czas tuż przed umówionym egzaminem.

Żandarmeria na drodze – jakie ma prawa

Zgodnie z zarządzeniem premiera Morawieckiego żołnierze Żandarmerii Wojskowej mogą pomagać policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Żołnierze ŻW mają takie same uprawnienia jak policjanci, mogą kontrolować prędkość, trzeźwość, itp., ale… wyłącznie wobec żołnierzy oraz osób cywilnych kierujących pojazdami wojskowymi. W praktyce zwykły kierowca (sam fakt, że ktoś ma książeczkę wojskową, nie znaczy, że jest żołnierzem!) może natknąć się na patrol mieszany złożony z funkcjonariusza Policji i żołnierza ŻW, sami żołnierze nie mają wobec kierującego cywila żadnych uprawnień poza… poza tym, że mają prawo do kierowania ruchem na tej samej zasadzie co np. robotnicy służb drogowych czy prowadzący pielgrzymki. I dlatego żołnierza ŻW z lizakiem wolno nam ignorować. Ale już legitymować się przed nim im nie musimy.

Reasumując...
Z każdym kolejnym „covidowym” aktem prawnym wydawanym przez rząd robi się coraz bardziej przykro, widać pośpiech, partactwo i strategię „rozpoznania bojem”, czasem zwykłą złośliwość wobec wybranych grup obywateli, np. rowerzystów. Zastrzeżenie: stan prawny aktualny na dziś może przeterminować się z dnia na dzień! :-(
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 969
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-11-23, 15:19

Bolą cię oczy? To może być objaw COVID-19 :cry:

EDYTA BRZOZOWSKA | data publikacji: 22.11.2020, 08:56
ten tekst przeczytasz w 5 minut

- Jednym z pierwszych objawów zakażenia SARS-CoV-2 może być tzw. pink eye, czyli "różowe oko". Są kraje, w których ten symptom uznaje się za potencjalny początek infekcji i stanowi wskazanie do testowania w kierunku COVID-19 – wyjaśnia w rozmowie z Medonetem okulistka dr n. med. Anna Maria Ambroziak.

Bóle oczu przy COVID-19Tom Kuest - Fotograf / Shutterstock
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/d7 ... zQGQgaEwBQ
COVID-19 i ból oczu nie do wytrzymania
Objaw zakażenia koronawirusem: "pink eye"
Objawy COVID-19. Jak rozpoznać "pink eye"?
Oczy bolą, bo walczą z koronawirusem
Oczy a koronawirus. Krople do oczu przyniosą ukojenie

W pandemii nie noś soczewek kontaktowych!
Jeśli nasze oczy wyglądają podobnie jak wtedy, gdy wychodzimy z basenu wypełnionego chlorowaną wodą lub z zadymionego pomieszczenia, jest to powód do niepokoju

"Różowe oko" zwykle nie oznacza jednoczesnego pogorszenia ostrości widzenia
W ludzkim oczodole jest dużo tkanki miękkiej, która na atak wirusa "odpowiada" bólem
Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Dorota Gardias, dziennikarka i prezenterka pogody relacjonowała niedawno w programie "Fakty" TVN, jak zakaziła się koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowała na wywołaną przez niego chorobę COVID-19.

"Przechodziłam grypę, anginę, różne choroby, ale to było coś zupełnie innego. Ten ból pleców przede wszystkim i ból oczu. Nie mogłam patrzeć ani w górę, ani w bok" – mówiła.

Pierwszymi objawami innej rekonwalescentki były bóle oczu ."Nigdy nie sądziłam, że gałki oczne mogą aż tak boleć, przy częstym mruganiu to był dyskomfort. Później przyszła gorączka, która nasilała się w nocy" – opowiadała w Radiu Kolor pielęgniarka.

Inni ozdrowieńcy dzielą się swoimi wrażeniami na facebookowej grupie "COVID-19 – relacje chorych, wymiana doświadczeń" i wśród objawów, które wymieniają, są dolegliwości związane z narządem wzroku.

COVID-19 i ból oczu nie do wytrzymania
"Ból pleców, kręgosłupa i oczodołów. Na początku myślałam, że to na pewno zatoki. Wyszedł COVID"; "Czułam paskudny ból całego ciała, ból głowy i potworny ból oczu"; "Ból oczu nie do wytrzymania"- piszą użytkownicy Facebooka.

Warto zatem wiedzieć, że w większym badaniu opublikowanym w "New England Journal of Medicine", badacze udokumentowali "przekrwienie spojówek" u pacjentów z potwierdzonym laboratoryjnie COVID-19.

Amerykańska Akademia Okulistyki na swojej stronie internetowej również zjawisko potwierdza: "Istnieją doniesienia, że ​​COVID-19 może prowadzić do zapalenia spojówek – zaczerwienienia oczu i okolic wokół nich" i zaleca okulistom szczególną ostrożność podczas badania pacjentów.

Podobną informację podaje także Polskie Towarzystwo Okulistyczne: "Objawy okulistyczne, które mogą się pojawić w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, wynikają z obecności wirusa w filmie łzowym i wydzielinie worka spojówkowego".

Objaw zakażenia koronawirusem: "pink eye"
Dr n. med. Anna Maria Ambroziak, okulistka, zwraca uwagę, że dolegliwości związane z oczami, w kontekście COVID-19 należy podzielić na te, które zwiastują infekcję i te występujące w trakcie choroby.

- Jednym z pierwszych objawów zakażenia SARS-CoV-2 może być tzw. pink eye, czyli "różowe oko". To nic innego, jak nieswędzące zapalenie spojówek. Są kraje, w których ten symptom uznaje się za potencjalny początek infekcji i stanowi on wskazanie do testowania w kierunku COVID-19 – wyjaśnia okulistka.

Objawy COVID-19. Jak rozpoznać "pink eye"?
- Jeśli nasze oczy wyglądają podobnie jak wtedy, gdy wychodzimy z basenu wypełnionego chlorowaną wodą lub z zadymionego pomieszczenia, jest to powód do niepokoju. Takie sygnały należy skonsultować z lekarzem. Nie należy się sugerować tym, że "samo przejdzie, bo przecież widzę dobrze". To ważna uwaga, bo "różowe oko" zwykle nie oznacza jednoczesnego pogorszenia ostrości widzenia – tłumaczy dr Ambroziak.

Jesteś zarażony koronawirusem albo ktoś z Twoich bliskich choruje na COVID-19? A może pracujesz w służbie zdrowia? Chcesz podzielić się swoją historią albo zgłosić nieprawidłowości, których byłeś świadkiem lub które Cię dotknęły? Napisz do nas na adres: koronawirus@medonet.pl. Gwarantujemy anonimowość!

Oczy bolą, bo walczą z koronawirusem
Bóle gałek ocznych bywają charakterystyczne dla przebiegu COVID-19.

- Wraz z bólem pojawia się z odczucie dyskomfortu, zmęczenia oczu. Może się to utrzymywać przez dłuższy czas. Wynika to z tego, że w ludzkim oczodole jest dużo tkanki miękkiej, która tak właśnie immunologicznie "odpowiada" na atak wirusa. Oko wraz z całym organizmem walczy z SARS-CoV-2 , a to wywołuje reakcję bólową – analizuje okulista.

I podpowiada, że w razie dolegliwości bólowych pomocne są środki przeciwzapalne, jakie można zażywać w przebiegu koronawirusa.

- Odrębnego leczenia przeciwbólowego, dedykowanego specjalnie oczom, w COVID-19 nie ma – dodaje.

Oczy a koronawirus. Krople do oczu przyniosą ukojenie
Jak pomóc oczom w trakcie chorowania na COVID-19?

- Na pewno pomoże nam nawilżanie oczu kroplami, szczególnie, iż maseczki powodują zjawisko "suchego oka". Indukowane jest to odparowywaniem naszych łez, a gorączka dodatkowo pogarsza ten proces i wpływa na stan oka. Ważna jest również higiena brzegów powiek - uzupełnia dr Ambroziak.

Na problem higieny brzegów powiek zwraca się uwagę dopiero od kilkunastu lat, a zjawisko wynika między innymi z zanieczyszczenia środowiska. Poza dokładnym myciem twarzy wraz z okolicą oczu, można tę pielęgnację uzupełniać o stosowanie specjalnych chusteczek, które można kupić w aptece.

Zobacz: Jakie są typowe i nietypowe objawy COVID-19? [WYJAŚNIAMY]

W pandemii nie noś soczewek kontaktowych!
Warto wiedzieć, że oko to swoistego rodzaju wrota dla drobnoustrojów i SARS-CoV-2 może wniknąć do organizmu właśnie tą drogą. Na przykład na na skutek tarcia powiek palcami, na których znajdują się wirusy.

- Stąd ważna uwaga dla osób, które wymagają korekcji wzroku. Wraz z początkiem infekcji, niezależnie o tego, czy przebiega ona z objawami ocznymi czy nie, nie zakłada się soczewek kontaktowych – przestrzega dr Anna Maria Ambroziak.

Noszenie okularów jest bezpieczniejsze. I choć soczewki korekcyjne czy okulary przeciwsłoneczne nie zapewniają całkowitego zabezpieczenia, to stanowią dodatkową warstwę ochronną i częściowo chronią oczy przed zakaźnymi kroplami oddechowymi innych ludzi.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 969
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-11-24, 11:29

Kiedy dochodzi do zakażenia koronawirusem?
Wcześniej, niż sądzono do tej pory

Najnowsze badania wykazują, że nosiciele koronawirusa są w stanie zakazić nim inne osoby w ciągu pierwszych pięciu dni od wystąpienia objawów.
Może to mieć duże znaczenie dla powstrzymania rozwoju pandemii.

Wczoraj, 22 11 2020 12:52
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Koronawirus. Kiedy dochodzi do zakażenia? Koronawirus. Kiedy dochodzi do zakażenia? - Shutterstock
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Ai ... 4KhMAWhMQE
Według wspomnianych badań pacjenci odnotowywali najwyższe poziomy wirusa w początkowej fazie choroby. "Żywy" wirus zdolny do replikacji może być wykryty do dziewięciu dni po wystąpieniu objawów. Stopień zakażenia zależy od wielu czynników, m.in. od ilości żywych wirusów, które niosą.

Zobacz też: Trzecia fala pandemii koronawirusa? Ekspert WHO ostrzega
Naukowcy dokonali analizy 79 globalnych badań nad koronawirusem SARS-CoV-2 u osób, u których wystąpiły objawy i trafiły do szpitala z pozytywnym wynikiem testu. Udało się zidentyfikować wirusa z próbek pobranych w ciągu pierwszych dziewięciu dni. Okazało się, że ilość wirusowego RNA była najwyższa w momencie wystąpienia objawów lub w ciągu pięciu kolejnych dni.

"Covidowe palce" mogą być długotrwałym objawem zakażenia koronawirusem
Naukowcy wywnioskowali, że nie znaleziono żadnego zdolnego do replikacji wirusa po upływie dziewięciu dni - niskie są szanse na to, że pacjenci byli zaraźliwi po tym czasie.

- Ludzie naprawdę potrzebują wsparcia, aby zapewnić wszystkich, że izolują się, gdy tylko pojawią się objawy, nawet te łagodne. Zanim niektórzy ludzie uzyskają wyniki wymazów, mogą już minąć najbardziej zaraźliwą fazę. Musimy dokładniej przyjrzeć się, dlaczego niektórzy ludzie nie są w stanie od razu się izolować i pomóc im to zrobić - mówi dr Muge Cevik z University of St. Andrews w Wielkiej Brytanii w rozmowie z BBC.

GIS wyjaśnia
Badanie nie dotyczyło osób bezobjawowych. Można jednak zakażać, zanim wystąpią objawy. W Wielkiej Brytanii urzędnicy twierdzą, że ludzie muszą natychmiast izolować się przez co najmniej 10 dni, jeśli mają jakiekolwiek objawy koronawirusa.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 969
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Previous

Return to Sprawy rózne

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron