Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Tytuł wszystko wyjasnia :)

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-04-26, 19:21

Obowiązek kwarantanny po powrocie z zagranicy przedłużony do odwołania

dzisiaj 26 kwietnia 17:45 aktualizacja 18:05
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Wstrzymanie międzynarodowego ruchu kolejowego oraz obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przekraczających granice i udających się do miejsc zamieszkania lub pobytu na terenie Polski przedłużone zostały do odwołania - stanowi zmienione rozporządzeniu rządu, które weszło w życie dziś.
Koronawirus w Polsce. Obowiązek kwarantanny po powrocie z zagranicy przedłużonyFoto: Alicja Wirwicka / Onet
W piątek odbył się protest m.in. na granicy polsko-niemieckiej w Lubieszynie

W piątek w wielu miejscowościach przygranicznych odbyły się protesty pracowników transgranicznych przeciwko obowiązkowi kwarantanny po powrocie z zagranicy
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/11 ... zynie.webp
Do odwołania przedłużone zostało wstrzymanie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczpospolitej Polskiej
Z obowiązku noszenia jednorazowych rękawiczek w obiektach handlowych i usługowych zwolnione zostają osoby, które nie są w stanie samodzielnie zakładać lub zdejmować rękawiczek lub nie mogą ich zakładać z powodu stanu zdrowia
Dziś po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 kwietnia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Do odwołania przedłużone zostało wstrzymanie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczpospolitej Polskiej. Także do odwołania przedłużony został obowiązek kwarantanny dla osób, które przekraczają granicę i udają się do miejsca zamieszkania lub pobytu w Polsce. Osoby te muszą odbyć kwarantannę - trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy - wraz z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi.

Protest pracowników w pobliżu polsko-czeskiej granicy. "Ludzie są w desperacji"
Dotychczas wstrzymanie międzynarodowego ruchu kolejowego oraz obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przekraczających granicę wprowadzone były do 26 kwietnia.

Ponadto - na mocy opublikowanego w niedzielę w Dzienniku Ustaw rozporządzenia - z obowiązku noszenia jednorazowych rękawiczek w obiektach handlowych i usługowych zwolnione zostają osoby, które nie są w stanie samodzielnie zakładać lub zdejmować rękawiczek lub nie mogą ich zakładać z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim. Osoby te nie muszą mieć przy sobie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie.

Ponadto na mocy tego rozporządzenia, w ramach wypełniania obowiązku zakrywania ust i nosa, używać przyłbic będą mogli pracownicy urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania publiczne, jeżeli ich stanowisko pracy jest oddzielone od osób przebywających w urzędzie lub jednostce organizacyjnej dodatkową przesłoną ochronną.

Protesty pracowników transgranicznych
W ostatnich dniach w wielu miejscowościach leżących przy granicy z Niemcami oraz Czechami odbyły się protesty. Pracownicy transgraniczni domagają się od polskich władz zniesienia obowiązku kwarantanny i otwarcia granic. Takie obostrzenia powodują bowiem, że muszą wybierać między pracą a możliwością widzenia się z własnymi rodzinami.

Protest na granicy polsko-niemieckiej. "To jest absurd" [ZDJĘCIA]
Dziś Centrum Informacyjne Rządu przekazało informacje, że na początku przyszłego tygodnia sytuacja pracowników transgranicznych będzie tematem posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 962
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-04-29, 18:38

Reaktywacja galerii handlowych. Handel wraca, ale obostrzeń jest sporo


Patryk Pallus 29 kwietnia dzisiaj 16:12 92 081

Wzorem limitów w obecnie otwartych sklepach, w galeriach handlowych na 1 osobę będzie musiało przypadać 15 metrów kw. powierzchni handlowej (do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy).
Foto: Andrzej Zbraniecki / East News
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Eh ... gqEwBaExAQ
Wzorem limitów w obecnie otwartych sklepach, w galeriach handlowych na 1 osobę będzie musiało przypadać 15 metrów kw. powierzchni handlowej (do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy).

"To będzie rzeź najemców" – komentuje konsekwencje częściowego otwarcia galerii handlowych prezes 4F
Od 4 maja znów otwarte będą mogły być wszystkie sklepy w centrach handlowych. Jednak obiekty nie będą działać jak dawniej - wprowadzone zostaną liczne ograniczenia mające zapewnić bezpieczeństwo. Na razie zamknięte pozostaną kina czy siłownie, a gastronomia będzie działać w modelu na wynos lub na dowóz.

Od 14 marca działalność galerii handlowych została poważnie ograniczona - działają w nich jedynie sklepy spożywcze, drogerie, apteki, kioski czy niektóre punkty usługowe
Rząd przyspieszył otwarcie tych obiektów, przenosząc je z trzeciego do drugiego etapu luzowania obostrzeń.
„Życie” do centrów i parków handlowych ma wrócić już w poniedziałek 4 maja - wtedy otwarte zostaną w nich wszystkie pozostałe sklepy (ruszą też duże sklepy np. meblowe mające ponad 2 tys. metrów kw.) Jednak funkcjonowanie galerii będzie wyglądało inaczej niż do tej pory
Co się zmieni? Wyłączone z użytku pozostaną fontanny, strefy relaksu i wypoczynku (w tym ławki), place i kąciki zabaw, szatnie, przechowalnie ubrań i przedmiotów. Do czasu decyzji o kolejnym złagodzeniu obostrzeń zamknięte pozostaną klubu fitness czy kina, a gastronomia działać ma jedynie w modelu na wynos lub na dowóz. Handel nie będzie też dozwolony na tzw. wyspach.

Limity osób w sklepach i w całej galerii
Wzorem limitów w obecnie otwartych sklepach, w galeriach handlowych na 1 osobę będzie musiało przypadać 15 metrów kw. powierzchni handlowej (do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy). Jak poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller, limit ten będzie dotyczył galerii jako całości oraz sklepów, które się w niej znajdują.


Oznacza to, że np. w sklepie o powierzchni 60 metrów kw. będzie mogło przebywać równocześnie czterech kupujących, ale jeśli cała galeria handlowa ma np. mieć 12 tys. metrów powierzchni handlowej to w sumie w jednym czasie będzie mogło być na jej terenie 800 klientów.

W galeriach handlowych ma nastąpić uruchomienie jak największej liczby wejść oraz zlikwidowanie barier, umożliwiając bezkontaktowe przechodzenie przez portale (w miarę możliwości również w toaletach). Alternatywą jest uruchomienie bezkolizyjnej organizacji wejścia i wyjścia do obiektu na zasadzie jedno wejście - jedno wyjście. Chodzi o to, by móc liczyć klientów.

Aplikacja ProteGO Safe
W galeriach ma być wykorzystywana aplikacja ProteGO Safe, którą 20 kwietnia udostępniło Ministerstwo Cyfryzacji. ProteGO Safe to - według resortu - aplikacja, która pomoże kontrolować i zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. ProteGO Safe docelowo będzie więc pełnić dwie główne funkcje. Pierwsza - to możliwość samokontroli stanu zdrowia. Druga - wykorzystująca technologię Bluetooth - będzie zbierała informacje o napotkanych przez nas urządzeniach i informowała o spotkaniach z chorymi.

Zgodnie z regulacją, dopuszczalne będzie jednoczesne wpuszczenie do danego centrum handlowego o 10 proc. wyższej liczby osób, o ile posiadać będą one aplikację ProteGO Safe. Dlatego przy wejściach do galerii mają się znaleźć urządzenia rejestrujące klientów, którzy mają ją zainstalowaną na smartfonie. Alternatywą będzie wydrukowanie kodu QR wygenerowanego z aplikacji ProteGO Safe do zeskanowania przez wchodzących klientów. Informacje na temat aplikacji powinny pojawić się w widocznym miejscu, a resort zaleca, by poprzez zniżki lub materiały promocyjne zachęcić pracowników i klientów do korzystania z ProteGO Safe.

Maseczki, rękawiczki i dezynfekcja
Zgodnie z zasadami ważne będzie utrzymanie odległości społecznej przynajmniej 2 metrów pomiędzy klientami, co centra handlowe mają egzekwować poprzez komunikację do klientów, naklejki taśmowe, przy kasach, na podłodze, co 2 metry. Limity liczby osób pojawią się też w windach.

Wszyscy przebywający w galerii będą musieli - zgodnie z prawem - zasłaniać usta i nos. W związku z tym w każdym centrum ma się znaleźć co najmniej jeden sklep, w którym będą do nabycia maseczki (informacja o nim ma znajdować się przy wejściu), możliwe jest też ustawienie automatów z maseczkami. Klienci w sklepach będą musieli nosić rękawiczki, które ma zapewnić sklep.

W centrach handlowych ma się pojawić duża liczba pojemników preparatem dezynfekcyjnym przy wszystkich wejściach, w toaletach, przy kasach. Zarządcy galerii handlowych będą mieli obowiązek dokładnego czyszczenia środkami chemicznymi toalet przynajmniej cztery razy dziennie oraz wprowadzić limit osób w nich. W toaletach mają znaleźć się instrukcje dotyczące mycia rąk czy zdejmowania rękawiczek i maseczek. Codziennie dezynfekowane mają być drzwi, schody ruchome, klamki, poręcze, blaty oraz inne elementy infrastruktury wspólnej. W sklepach będą musiały być wyłączone przymierzalnie. Jeśli nie, to trzeba będzie je dokładnie czyścić po każdym kliencie.

Gastronomia z ograniczeniami
Strefy gastronomiczne, czyli tzw. food courty, mają zostać wydzielone widoczną, fizyczną barierą. Na razie przebywać w nich będzie mogła jedna osoba na 15 metrów kw., a osoby stojąc w kolejce powinny utrzymać 2-metrową odległość - pomóc mają w tym wskazówki, takie jak naklejki na podłodze lub stojące znaki. Od 4 maja w strefie gastronomicznej będzie możliwe kupowanie jedzenia wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. Dania te nie mogą być spożywane na miejscu, w galerii, na ulicy.

Gdy ruszą już restauracje, co jest przewidziane na trzeci etap odmrażania gospodarki, będzie można spożywać posiłki także na miejscu. Jednak wyglądać będzie to inaczej niż do tej pory. Przy stoliku będzie mogła przebywać jedna osoba (nie dotyczy rodzin), chyba, że jego wielkość umożliwia zachowanie odległości min. 2 metry między osobami. Z kolei odległość pomiędzy osobami/grupami i stolikami także powinna wynosić ma co najmniej 2 metry.

Bez obowiązku instalacji kamer termowizyjnych
W trakcie prac nad regulacjami pojawił się też pomysł wprowadzenia obowiązku montowania kamer termowizyjnych przy wejściu do galerii w celu mierzenia temperatury klientów. Sprzeciwiały się temu organizacje zrzeszające właścicieli centrów handlowych. Ostatecznie z tego rozwiązania zrezygnowano.

- Cieszymy się, że zaangażowanie całej branży obiektów handlowych w rozmowach z rządem przyniosły realne efekty. Należy pamiętać, że w dalszym ciągu mówimy jednak o ograniczeniach dotyczących stref relaksu, a także kin czy klubów fitness. Niemniej jako Polska Rada Centrów Handlowych przez ostatni tydzień wypracowaliśmy kluczowe dla branży protokoły bezpieczeństwa, które zostały wprowadzone przez stronę rządzącą. Dużym sukcesem naszej organizacji jest fakt, że w wytycznych dla naszej branży nie znalazły się kamery termowizyjne - mówi Business Insider Polska Radosław Knap, szef Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Po opublikowaniu przez resort rozwoju wytycznych centra handlowe przystąpią do ich wdrożenia, ale - jak informuje Knap - część z nich już zostało zaimplementowanych.

- W wielu obiektach już pojawiły się specjalne naklejki na podłogach, sugerujące zachowanie 2-metrowych odstępów oraz znaki informujące o zasadach bezpiecznego postępowania. Ochrona przygotowana jest na wzmożone kontrole, będzie sprawdzać, czy klienci zakrywają usta i nosy, oraz przede wszystkim pilnować limitu kupujących tj. 1 osoba na 15 metrów kw. W obiektach staną specjalne punkty, gdzie klienci będą mogli zaopatrzyć się w maseczki i rękawiczki. Planowane jest częste czyszczenie powierzchni, a przy wejściach, w toaletach i obok kas staną płyny do dezynfekcji - dodaje Knap.

Polska Rada Centrów Handlowych przygotowuje kampanię społeczną “Bezpieczeństwo - kupuję to!”, by zwiększać świadomość klientów dot. prawidłowego zachowania w centrach handlowych.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 962
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-05-02, 05:16

"Gorączka koronawirusa" 7. Homo Separatus – czyli narodziny człowieka w maseczce

wczoraj 1 Maja 12:29
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Wiele wskazuje na to, że stajemy się świadkami niezwykłego momentu. Narodzin nowego typu tożsamości człowieka, który odizolowany w domu wkracza w nową cyfrową rzeczywistość, a opuszczając go jest ostrożny i przemieszcza się wyłącznie w masce. Człowieka, który utrzymuje dystans fizyczny, ale chętnie wchodzi w interakcje z przyjaciółmi i sąsiadami. To nie jedyne wnioski płynące z kolejnego badania zrealizowanego przez NEUROHM i BRAD Consulting dla Onetu.
Koronawirus w Polsce. Sondaż: nastroje i postawy PolakówFoto: Beata Zawrzel/REPORTER / East News
Koronawirus sprawił, że prawdopodobnie będziemy świadkami narodzin nowego typu świadomości człowieka
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/fn ... wieka.webp

To już siódmy, inteligentny test na reprezentatywnej próbie Polaków, przeprowadzony w dniach 26-30 kwietnia
Aż 49 proc. Polaków jest głęboko przekonanych, że pandemia doprowadzi do zwiększenia roli internetu w wykonywaniu pracy
Polacy pragną się odseparować nie tylko od wirusa, ale i od polityki. Prawie połowa twierdzi, że nie weźmie udziału w majowych wyborach prezydenckich
Po raz kolejny zapytaliśmy Polaków o ich nastroje związane z pandemią koronawirusa. Sprawdzaliśmy nie tylko, co mówią, ale także czy udzielając odpowiedzi wahają się, czy są jej pewni. Jeśli wskaźnik pewności jest niski oznacza to, że nasze poglądy nie są dobrze ukształtowane i jest mniejsza szansa, że przełożą się na działania, np. przestrzeganie zaleceń rządowych związanych z koronawirusem.

Zobacz także
Przełom w badaniach nad koronawirusem. Kluczowy enzym SARS-CoV-2 bardzo podobny do enzymu SARS-CoV-1
Koronawirus. Grecy uniknęli losu sąsiednich Włoch, bo szybko wprowadzili ostre ograniczenia
Pytania o statystyki zgonów z powodu koronawirusa w Polsce. GUS wyjaśnia
Zdarzenia, w których uczestniczymy z pewnością mają wpływ na to jacy jesteśmy. A co jeśli chodzi o strach o własne życie?

Prawdopodobnie stajemy się świadkami narodzin nowego typu tożsamości człowieka, który nie tylko spędza więcej czasu odizolowany w domu. Pandemia koronawirusa sprawiła, że człowiek wkracza w nową cyfrową rzeczywistość. Co to oznacza?

Obecnie, człowiek boi się masowego społeczeństwa, utrzymuje dystans społeczny, a poza domem porusza się wyłącznie w masce. Jednocześnie, chętnie wchodzi w interakcje z przyjaciółmi i sąsiadami. Potrafi odnaleźć się w internetowej organizacji pracy i efektywnie w niej funkcjonować. Coraz więcej i chętniej robi zakupy w internecie. Na naszych oczach rodzi się Homo Separatus.
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/0E ... vjCw4GhMAU
Koronawirus. Praca zdalna zostanie z nami
Przyzwyczajamy się do zdalnej pracy. Aż 49 proc. Polaków jest głęboko przekonanych, że pandemia doprowadzi do zwiększenia roli internetu w wykonywaniu pracy. Już teraz, aż 18 proc. z nas jest pewnych, że po zakończeniu pandemii będziemy częściej pracować z domu.


Co z efektywnością takiej pracy? Tu zdania są nieco bardziej podzielone. 21 proc. wierzy głęboko, że praca zdalna, z domu, przez internet, jest tak samo efektywna jak stacjonarna, na miejscu, w firmie.

Szkoła przez internet trudniejsza do organizacji
Organizacja zdalnych lekcji okazała się znacznie większym wyzwaniem niż praca z domu. Póki co, łatwiej utrzymać organizację wirtualnego biura firmy niż wirtualnej klasy szkolnej z dziećmi. Homo Separatus będzie raczej powoli dojrzewał do internetowej wersji szkoły. Jednak proces już się rozpoczął - 10 proc. społeczeństwa zgodziło się z wysoką pewnością, że szkoła przez internet jest możliwa i że nawet kiedy pandemia się skończy będzie coraz więcej zajęć przez internet.
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/mS ... vjCw4GhMAU
Więcej rozwodów po domowej izolacji?
Mogło się wydawać, że zabiegana rzeczywistość sprzed pandemii sprawi, że organizacja życia domowego podczas społecznej izolacji nie powinna być dla nas problemem. Niestety, ale do 41 proc. zmniejszyła się liczba osób, które potrafią pozostać w domu. To spadek o 8 punktów procentowych, a w ciągu miesiąca aż o 19! Także sporo osób jest zdania, że wzrośnie liczba rozwodów. 35 proc. Polaków jest o tym zdecydowanie przekonana.


Niepokój budzi również świat na zewnątrz, który staje się groźny nie tylko ze względy na rozprzestrzeniającego się wirusa ale także z rosnącego zagrożenia rozruchami i zamieszkami społecznymi. W tej kwestii głębokie obawy wyraża już 38 proc. badanych i jest to jeden z największych wzrostów.

Ponadto, jesteśmy przygotowani na to, że koronawirus, to nie chwilowy kaprys natury. 30 proc. Polaków jest pewna, że podejmowane zmiany stylu życia będą konieczne jeszcze przez długie miesiące, a 19 proc. że pandemia nauczyła ludzi życia w izolacji.

Co ciekawe, 16 proc. Polaków jest pewna, że w ich mieszkaniach powinno być więcej roślin (które również łagodzą obyczaje).

Koronawirus zmienia wakacyjne plany i nawyki żywieniowe
Nie jest tajemnicą, że Homo Separatus jest przekonany, że nie wyjedzie w tym roku za granicę i nie będzie korzystał z hoteli (odpowiednio 56 proc. i 39 proc.) Pandemia ma także wyraźny wpływ na zdrowie i zmiany w nawykach żywieniowych Polaków. Za to będzie się lepiej odżywiać - 32 proc. deklaruje, że będzie się lepiej odżywiać i więcej ćwiczyć - także 32 proc.

CZYTAJ: Samorządowcy piszą do minister Emilewicz. "Branża turystyczna stanęła na krawędzi bankructwa"
Wracając do branży turystycznej, być może potrzebna jest bogatsza oferta wirtualnych wycieczek z zastosowaniem okularów 3D lub innych wynalazków symulujących przestrzeń. Taka oferta powinna być – wiadomo - połączona z cateringiem egzotycznych potraw. Homo Separatus przy obecnym stanie świadomości może szybko pokochać takie wirtualne wczasy. Poszkodowane byłyby linie lotnicze, ale biznes podróżniczy mógłby rozkwitnąć na nowo. Co więcej, nareszcie "za granicę" mogłyby wybrać się osoby bojące się samolotów.

Inne społeczeństwo potrzebuje innych polityków
Polityka rodzi wiele emocji i budzi mnóstwo kontrowersji nawet w trakcie pandemii koronawirusa. Wiele wątpliwości wśród Polaków budzą dane rządu na temat liczby chorych i zmarłych w wyniku choroby wywołanej przez COVID-19. Prawie połowa twierdzi, że nie jest to najlepszy czas na organizowanie wyborów prezydenckich, a ponad połowa wątpi w uczciwość wyborów korespondencyjnych.

Koronaorywirus a wybory
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/k3 ... vjCw4GhMAU
41 proc. Polaków jest przekonana, że rząd zaniża liczbę chory i zmarłych. 46 proc. twierdzi że nie weźmie udziału w majowych wyborach prezydenckich (rekordowy wzrost o 12pp) a 66 proc. absolutnie nie wierzy w uczciwość wyborów korespondencyjnych. Wygląda na to, że Homo Separatus pragnie odseparować się nie tylko od wirusa, ale i od władz.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 962
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-05-03, 19:06

Reaktywacja galerii handlowych. Oto jak będą działać od 4 maja

Patryk Pallus

dzisiaj 3 maja 10:22 376 295
Wzorem limitów w obecnie otwartych sklepach, w galeriach handlowych na 1 osobę będzie musiało przypadać 15 metrów kw. powierzchni handlowej (do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy).
Foto: Andrzej Zbraniecki / East News
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Eh ... gqEwBaExAQ
Wzorem limitów w obecnie otwartych sklepach, w galeriach handlowych na 1 osobę będzie musiało przypadać 15 metrów kw. powierzchni handlowej (do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy).


"To będzie rzeź najemców" – komentuje konsekwencje częściowego otwarcia galerii handlowych prezes 4F
Od 4 maja znów otwarte będą mogły być wszystkie sklepy w centrach handlowych. Jednak obiekty nie będą działać jak dawniej - wprowadzone zostaną liczne ograniczenia mające zapewnić bezpieczeństwo klientów i pracowników. Na razie zamknięte pozostaną kina czy siłownie, a gastronomia będzie działać w modelu na wynos lub na dowóz.

Od 14 marca działalność galerii handlowych została poważnie ograniczona - działają w nich jedynie sklepy spożywcze, drogerie, apteki, kioski czy niektóre punkty usługowe
Rząd przyspieszył otwarcie tych obiektów, przenosząc je z trzeciego do drugiego etapu luzowania obostrzeń.
„Życie” do centrów i parków handlowych ma wrócić już w poniedziałek 4 maja - wtedy otwarte zostaną w nich wszystkie pozostałe sklepy (ruszą też duże sklepy np. meblowe mające ponad 2 tys. metrów kw.) Jednak funkcjonowanie galerii będzie wyglądało inaczej niż do tej pory
Najważniejsze zasady działania centrów handlowych od 4 maja reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Pozostałe zasady to po prostu wytyczne Ministerstwa Rozwoju powstałe z konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz najemcami i wynajmującymi.

Rozrywka i niektóre usługi cały czas z zakazem działania
Zgodnie z nowymi regulacjami w centrach handlowych wyłączone z użytku będą: fontanny, strefy relaksu i wypoczynku (w tym ławki), place i kąciki zabaw, szatnie, przechowalnie ubrań i przedmiotów. Wszystkie sklepy będą mogły znów być otwarte, ale do czasu decyzji o kolejnym złagodzeniu obostrzeń zamknięte pozostają:

kluby fitness
salony fryzjerskie
salony kosmetyczne
kina
placówki biur podróży
Gastronomia działać ma jedynie w modelu na wynos lub na dowóz. Rząd zmienił zdanie ws. wysp handlowych. Z wydanego w sobotę rozporządzenia resortu rozwoju wynika, że wyspy będą mogły działać, ale pod warunkiem:

oddzielenia lad i stanowisk kasowych specjalnymi przesłonami
wyłączenia dostępu klientów do wnętrza wyspy
zapewniania klientom rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji (podobnie jak w sklepach)
pracy obsługi w rękawiczkach i z zakryciem ust i nosa
obsługiwania w tym samym czasie maksymalnie jednej osoby
Limity osób w sklepach i w całej galerii
Wzorem limitów w obecnie otwartych sklepach, w galeriach handlowych na jednego klienta będzie musiało przypadać 15 metrów kw. powierzchni handlowej (do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy). Jak poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller, limit ten będzie dotyczył galerii jako całości oraz sklepów, które się w niej znajdują.

Oznacza to, że np. w sklepie o powierzchni 60 metrów kw. będzie mogło przebywać równocześnie czterech kupujących, ale jeśli cała galeria handlowa ma np. 30 tys. metrów powierzchni handlowej to w jednym czasie będzie mogło przebywać na jej terenie łącznie 2 tys. klientów.

Zgodnie z wytycznymi resortu rozwoju powstałymi we współpracy z GIS, galerie powinny uruchomić jak największą liczbę wejść oraz zlikwidować bariery, umożliwiające bezkontaktowe przechodzenie przez portale (w miarę możliwości również w toaletach). Alternatywą jest uruchomienie bezkolizyjnej organizacji wejścia i wyjścia do obiektu na zasadzie jedno wejście - jedno wyjście. Chodzi o to, by móc liczyć klientów.

Maseczki, rękawiczki i dezynfekcja
Ważne będzie utrzymanie odległości społecznej przynajmniej 2 metrów pomiędzy klientami, co centra handlowe powinny egzekwować poprzez komunikację do klientów, naklejki taśmowe, przy kasach, na podłodze, co 2 metry. Limity liczby osób pojawią się też w windach.

Wszyscy przebywający w galerii będą musieli - zgodnie z prawem - zasłaniać usta i nos. W związku z tym w każdym centrum musi się znaleźć co najmniej jeden sklep, w którym będą do nabycia maseczki (informacja o nim ma znajdować się przy wejściu), możliwe jest też ustawienie automatów z maseczkami. Zakupy trzeba będzie robić w rękawiczkach. Obowiązkiem sklepu jest zapewnienie klientom albo rękawiczek jednorazowych albo żelów dezynfekujących.

W centrach handlowych ma się pojawić duża liczba pojemników preparatem dezynfekcyjnym przy wszystkich wejściach, w toaletach, przy kasach. Zarządcy galerii handlowych będą mieli obowiązek dokładnego czyszczenia środkami chemicznymi toalet przynajmniej cztery razy dziennie oraz wprowadzić limit osób w nich. W toaletach mają znaleźć się instrukcje dotyczące mycia rąk czy zdejmowania rękawiczek i maseczek. Codziennie dezynfekowane mają być drzwi, schody ruchome, klamki, poręcze, blaty oraz inne elementy infrastruktury wspólnej. W sklepach mają zostać wyłączone przymierzalnie. Jeśli nie, to trzeba będzie je dokładnie czyścić po każdym kliencie.

Zmiany obejmą też parkingi. Wytyczne rządu przewidują, że galerie mają informować klientów o konieczności parkowania na co drugim miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości o zachowaniu dystansu przy wsiadaniu/wysiadaniu z pojazdów.

Gastronomia z ograniczeniami
Strefy gastronomiczne, czyli tzw. food courty, mają zostać wydzielone widoczną, fizyczną barierą - wynika z zaleceń rządu. Na razie przebywać w nich będzie mogła jedna osoba na 15 metrów kw., a osoby stojąc w kolejce powinny utrzymać 2-metrową odległość - pomóc mają w tym wskazówki, takie jak naklejki na podłodze lub stojące znaki. Od 4 maja w strefie gastronomicznej będzie możliwe kupowanie jedzenia wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. Dania te nie mogą być jednak spożywane na miejscu, w galerii, na ulicy.

Gdy ruszą już restauracje, co jest przewidziane na trzeci etap odmrażania gospodarki, będzie można spożywać posiłki także na miejscu. Jednak wyglądać będzie to inaczej niż do tej pory. Przy stoliku będzie mogła przebywać jedna osoba (nie dotyczy rodzin), chyba, że jego wielkość umożliwia zachowanie odległości min. 2 metry między osobami. Z kolei odległość pomiędzy osobami/grupami i stolikami także powinna wynosić ma co najmniej 2 metry.

Bez obowiązku instalacji kamer termowizyjnych i aplikacja ProteGO Safe
Ostatecznie z wytycznych rządu znikły zapisy dot. aplikacji ProteGO Safe, którą 20 kwietnia udostępniło Ministerstwo Cyfryzacji. ProteGO Safe to - według resortu - aplikacja, która pomoże kontrolować i zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wcześniej planowano, że dzięki jej posiadaniu przez klientów miało być możliwe wpuszczenie do centrum handlowego o 10 proc. większej liczby osób niż przewiduje podstawowy limit.

W trakcie prac nad regulacjami pojawił się też pomysł wprowadzenia obowiązku montowania kamer termowizyjnych przy wejściu do galerii w celu mierzenia temperatury klientów. Sprzeciwiały się temu organizacje zrzeszające właścicieli centrów handlowych. Ostatecznie z tego rozwiązania zrezygnowano.

- Cieszymy się, że zaangażowanie całej branży obiektów handlowych w rozmowach z rządem przyniosły realne efekty. Należy pamiętać, że w dalszym ciągu mówimy jednak o ograniczeniach dotyczących stref relaksu, a także kin czy klubów fitness. Niemniej jako Polska Rada Centrów Handlowych przez ostatni tydzień wypracowaliśmy kluczowe dla branży protokoły bezpieczeństwa, które zostały wprowadzone przez stronę rządzącą. Dużym sukcesem naszej organizacji jest fakt, że w wytycznych dla naszej branży nie znalazły się kamery termowizyjne - mówi Business Insider Polska Radosław Knap, szef Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Po opublikowaniu przez resort rozwoju wytycznych centra handlowe przystąpią do ich wdrożenia, ale - jak informuje Knap - część z nich już zostało zaimplementowanych.

- W wielu obiektach już pojawiły się specjalne naklejki na podłogach, sugerujące zachowanie 2-metrowych odstępów oraz znaki informujące o zasadach bezpiecznego postępowania. Ochrona przygotowana jest na wzmożone kontrole, będzie sprawdzać, czy klienci zakrywają usta i nosy, oraz przede wszystkim pilnować limitu kupujących tj. 1 osoba na 15 metrów kw. W obiektach staną specjalne punkty, gdzie klienci będą mogli zaopatrzyć się w maseczki i rękawiczki. Planowane jest częste czyszczenie powierzchni, a przy wejściach, w toaletach i obok kas staną płyny do dezynfekcji - dodaje Knap.

Polska Rada Centrów Handlowych przygotowuje kampanię społeczną “Bezpieczeństwo - kupuję to!”, by zwiększać świadomość klientów dot. prawidłowego zachowania w centrach handlowych.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 962
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-05-13, 05:23

Ukryta hipoksja niebezpieczna dla pacjentów z COVID-19

MAGDA WAŻNA | data publikacji: 12.05.2020, 13:03

ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Amerykańscy lekarze zauważyli niepokojącą tendencję wśród pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. U części z nich dochodzi do tzw. ukrytej hipoksji, czyli formy niedotlenienia organizmu. Stan ten rozwija się u pacjentów, którzy nie mają innych objawów choroby. Dlaczego jest niebezpieczny?

Ukryta hipoksja u chorych na COVID-19MDGRPHCS / Shutterstock

Większość pacjentów, u których pozytywnie zdiagnozowano COVID-19 przechodzi chorobę łagodnie lub wręcz bezobjawowo. Z tego powodu często dochodzą do zdrowia w domu. Czasem jednak dochodzi do zaostrzenia choroby. Lekarze ze Stanów Zjednoczonych zauważyli niepokojący trend wśród pacjentów z COVID-19 – ich poziom wysycenia tlenem krwi jest niezwykle niski, przez co występuje u nich niedotlenienie.

Specjalista ds. pulmonologii Vadana A. Patel, powiedział w rozmowie z "Health", że zjawisko ukrytej hipoksji jest bardzo niebezpieczne. Pomimo niskiego poziomu nasycenia krwi tlenem, niektórzy ludzie nie odczuwają duszności.

Normalny poziom wysycenia krwi tlenem wynosi 94-100 proc. (w zależności od wieku i stanu zdrowia człowieka). Jeśli wskaźnik jest niższy, dochodzi do niedotlenienia, co prowadzi do uczucia ospałości. Jeśli poziom wysycenia krwi tlenem spadnie poniżej 80 proc., istnieje realne niebezpieczeństwo uszkodzenia narządów, a co za tym idzie - wzrasta ryzyko zgonu.

Doktor Richard Levitan, ten sam, który mówił, że każdy powinien mieć w domu pulsoksymetr, opublikował w "The New York Times" artykuł o swoich doświadczeniach z pacjentami z COVID-19. Napisał, że podczas pracy w szpitalu spotykał się z pacjentami, których płuca były wypełnione płynem lub ropą, a mimo to nie odczuwali oni trudności w oddychaniu przez dłuższy czas. Niektórzy pacjenci z COVID-19 mieli wskaźnik wysycenia krwi tlenem na poziomie zaledwie 50 proc. Gdy zgłaszali się na oddział szpitalny, ich stan był poważny.

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/jO ... c0BkIGhMAU
PULSOKSYMETRdziała na zasadzie pomiaru pochłaniania przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o dwóch różnych długościach. Mierzony przez pulsoksymetr sygnał składa się z dwóch składowych: stałej i zmiennej (pulsującej). Składowa zmienna opisuje absorbancję pulsującej krwi tętniczej. Na podstawie pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2). Pulsoksymetr może również umożliwiać wykonanie pomiaru tętna.
Jak powstaje ukryta hipoksja?

W wielu przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, cząstki wirusa powodują uszkodzenie woreczków powietrznych w płucach. Powoduje to zapalenie płuc i upośledzenie dyfuzji tlenu. "Pacjenci mogą nie odczuwać niepokojących objawów, mimo że ich płuca są atakowane. Uszkodzenie worka powietrznego spowodowane przez wirusa może gwałtownie postępować, powodując niebezpiecznie niski poziom tlenu, co może prowadzić do dalszych uszkodzeń tkanek w różnych narządach, w tym w płucach, sercu, wątrobie, nerkach i mózgu " - tłumaczy dr Patel.

Ukryta hipoksja prowadzi do niedotlenienia narządów wewnętrznych, co nie pozwala im sprawnie funkcjonować. To, czy i kiedy się to stanie zależy w dużej mierze od zdrowia pacjenta. Pulmonolog dr David Kaufman uważa, że osoby zdrowe tolerują niskie wskaźniki nasycenia krwi tlenem przez dłuższy czas. Inaczej działa to u osób z problemami medycznymi – chorobami serca, płuc czy nerek. U tych osób wcześniej mogą rozwinąć się trudności z oddychaniem spowodowane niskim nasyceniem krwi tlenem.

Wcześnie rozpoznana hipoksja może być leczona tlenoterapią. Pomocne może być ułożenie pacjenta w pozycji leżącej, na brzuchu.

Dowiedz się więcej: Dlaczego pacjentów z COVID-19 kładzie się na brzuchu?
Ukryta hipoksja jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowych i młodych pacjentów z COVID-19. Ich organizm może przez dłuższy czas tolerować niedotlenienie, co sprawia, że zanim pojawią się u nich objawy, poziom wysycenia krwi tlenem spadnie zbyt nisko. Według doktora Levitana wszyscy pacjenci z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 powinni monitorować poziom wysycenia krwi tlenem przez dwa tygodnie, ponieważ zwykle w tym czasie może rozwinąć się zapalenie płuc spowodowane przez wirusa.

Do tej pory lekarze i naukowcy sugerowali, że młodzi ludzie mogą bezobjawowo przechodzić zakażenie koronawirusem i nawet o tym nie wiedzieć. Pojawia się jednak coraz więcej faktów, które pokazują, że nawet u osób, które potencjalnie nie są w grupie ryzyka, może dojść do ciężkiego przebiegu COVID-19, właśnie w wyniku ukrytej hipoksji lub z powodu zaburzeń krzepnięcia krwi, o których pisaliśmy wcześniej.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 962
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-05-17, 17:57

Odmrożenie gospodarki od poniedziałku 18 maja 2020 r. Są oficjalne wytyczne
PAP
wczoraj 16 maja 17:55 63 506
Gastronomia i branża kosmetyczna oraz fryzjerska otwierają się od 18 maja. Wydarzenia kulturalne nadal są jednak zamrożone
Foto: Stanislaw Bielski/REPORTER / East News
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/w8 ... gqEwBaExAQ
Gastronomia i branża kosmetyczna oraz fryzjerska otwierają się od 18 maja. Wydarzenia kulturalne nadal są jednak zamrożone
ZOBACZ TAKŻE

Wstrzymane kopalnie mają wrócić do pracy za kilka dni. Premier: Sytuacja na Śląsku opanowana

Fryzjerzy przeżywają oblężenie, u niektórych na wizytę trzeba czekać do lipca
Salony fryzjerskie, gastronomia, wyspy w centrach handlowych - wszystkie te działalności mają otworzyć się od poniedziałku 18 maja. W sobotę opublikowano oficjalne rozporządzenie, które reguluje III etap odmrożenia gospodarki. Wskazano w nim również, co nadal będzie zakazane.

Nadal zakazane będą podróże pociągami poza granice Polski
Zamknięte pozostają m.in. siłownie i salony tatuażu
Otworzyć mogą się restauracje, branża kosmetyczna i fryzjerzy, ale pod "rygorem sanitarnym"
Zgodnie z zapowiedzią premiera, od poniedziałku, czyli 18 maja, będą mogły wznowić swoją działalność restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne, kasyna. Nadal nieczynne będą jednak restauracje hotelowe.

Zarówno restauracje, jak i fryzjerzy czy kosmetyczki, będą jednak objęte rygorem sanitarnym.

Do restauracji nie wejdzie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni sali, gdzie są oni obsługiwani. W przypadku kasyn będzie to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. W salonach fryzjerskich przebywać będą mogli wyłącznie obsługiwani klienci. Nie wolno będzie m.in. oczekiwać w poczekalni.

Czytaj więcej o zasadach działania restauracji - jest wiele zmian i sporo zaskoczeń

Czego nadal nie wolno po III etapie odmrożenia gospodarki? Zamknięte salony tatuażu, kluby fitness, siłownie oraz kultura
Do odwołania nie będzie można organizować wystaw, targów, konferencji. Nie będą również jeszcze działały instytucje kulturalne takie, jak teatry i kina. Wyjątek od tej reguły stanowić będą kina plenerowe (na wolnym powietrzu) oraz galerie sztuki. Artyści będą mogli prowadzić też próby.

Nadal nie będą mogły być otwarte salony tatuażu, kluby fitness, siłownie, sale zabaw i parki rozrywki, a także place zabaw dla dzieci. Ograniczenia dotyczą ponadto kościołów. W rozporządzeniu czytamy, że od niedzieli 17 maja w trakcie sprawowania kultu religijnego w kościele będzie mógł przebywać w nim jeden uczestnik na 10 m kw. budynku. W przypadku budynków mniejszych niż 50 m kw. we mszy będzie mogło brać udział nie więcej niż pięciu wiernych. Do 16 maja w kościele może być jeden wierny na 15 m kw. W pogrzebach z kolei będzie mogło brać udział nadal nie więcej niż 50 żałobników.

Rozporządzenie stanowi ponadto, że do odwołania swojej działalności nie będą mogły prowadzić niektóre ośrodki zdrowotne, jak np. uzdrowiska.

Ograniczenia w handlu od 18 maja
Zgodnie z opublikowanym w sobotę rozporządzeniem w obiektach handlowych o powierzchni większej niż 2 tys. m kw. do odwołania nie będą mogli prowadzić działalności agenci turystyczni i organizatorzy turystyki.

W galeriach handlowych dopuszczona zostanie działalność na tzw. wyspach handlowych pod warunkiem, że stanowiska będą oddzielone od klientów przesłonami, a obsługa będzie w maseczkach i rękawiczkach. Przy takich punktach będzie mogła być obsługiwana jedna osoba.

Zgodnie z prawem nadal w sklepach i galeriach handlowych nie będzie mogło przebywać więcej osób niż jedna na 15 m kw. Sklepy będą musiały zapewnić też klientom dostęp do rękawiczek i płynów do dezynfekcji rąk.

Zobacz też: Zakaz używania telefonu u fryzjera i kosmetyczki. Salony otwierają się na nowych zasadach

Obowiązek kwarantanny, noszenia masek i dystansowania nadal funkcjonuje
Zgodnie z opublikowanym w sobotę rozporządzeniem do odwołania wstrzymane jest przemieszczanie się pasażerów pociągami, które przekraczają granicę Polski.

Rozporządzenie stanowi, że w czasie trwania pandemii osoby przyjeżdżające do Polski będą musiały: przekazać na granicy informację nt. adresu zamieszkania bądź miejsca, w którym będzie ona przebywać oraz numer telefonu. Straż Graniczna będzie przekazywać te informacje wojewodom oraz odpowiednim służbom sanitarnym.

Tak jak dotychczas osoba przekraczająca granicę będzie musiała przejść dwutygodniową kwarantannę, choć z wyjątkami:

Z kwarantanny wyłączone są m.in. załogi samolotów, rybacy, marynarze, kierowcy tirów, żołnierze, rolnicy, którzy maja gospodarstwo rolne po obu stronach granicy, pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce bądź Polacy pracujący w państwach UE, uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce, dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami. Pracownicy przekraczający granicę będą musieli jednak udowodnić, że są zatrudnieni np. w Niemczech.

Zgodnie z rozporządzeniem w wyjątkowych sytuacjach Sanepid będzie mógł skrócić bądź zwolnić z odbywania kwarantanny.

Zgodnie z przepisami pracownikowi, który odbywa kwarantannę, przysługuje tzw. chorobowe. Jeżeli odbywamy kwarantannę, objęci są nią będą również nasi domownicy.

W rozporządzeniu wskazano ponadto, że do odwołania obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust w miejscach ogólnodostępnych oraz w środkach transportu publicznego.
Rozporządzenie podtrzymuje nadal zakaz organizowania zgromadzeń publicznych - poza np. związanymi z kultem religijnym, a także wykonywaniem czynności służbowych.
Nowe przepisy utrzymują w mocy regulacje dotyczące przemieszczania się ludzi. Idąc z drugą osobą będzie nas musiało dzielić nie mniej niż dwa metry. To obostrzenie nie będzie dotyczyło rodziców idących z dziećmi ani opiekunów przemieszczających się z osobami niepełnosprawnymi. Dwumetrowego dystansu nie będą musiały też zachować osoby, które ze sobą mieszkają.

Obostrzenia nadal dotyczą też transportu publicznego i ich wypełnienia pasażerami - połowa liczby miejsc siedzących bądź jedna trzecia miejsc siedzących i stojących. W autobusach i tramwajach nadal połowa miejsc siedzących ma być niezajęta.

Podobne restrykcje dotyczą autobusów i busów. Nie będą one mogły przewozić więcej pasażerów niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Praca urzędów ograniczona do minimum
Do odwołania urzędy publiczne będą mogły ograniczyć swoją pracę jedynie do zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom (np. rejestracja stanu cywilnego, pomoc społeczna, wydawanie praw jazdy, niezbędne decyzje związane z procesem budowlanym). W urzędzie w jednym pomieszczeniu będzie mógł przebywać tylko jeden interesant.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 962
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-05-19, 13:14

Kto może wjechać do Polski bez kwarantanny? Wiceszef MSZ wymienił listę krajów

PAP
wczoraj 18 maja 10:32 103 147

Złagodzono restrykcje na granicach Polski dla przyjeżdżających w związku z pracą zarobkową. Jednak nie ze wszystkich państw.
Foto: Sahara Frost / Shutterstock
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/KT ... 4KhMAWhMQE
Złagodzono restrykcje na granicach Polski dla przyjeżdżających w związku z pracą zarobkową. Jednak nie ze wszystkich państw.

Pracownicy ze Wschodu pilnie poszukiwani, będą specjalne loty czarterowe. "Zgłosiło się już około 100 firm"
Od soboty 16 maja 2020 r. do Polski w związku z pracą zarobkową bez kwarantanny można wjechać już nie tylko z Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy, ale z całej Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) - przypomniał w poniedziałek Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

Jabłoński zaznaczył, że zmiany zostały zawarte w opublikowanym w sobotę w Dzienniku Ustaw rządowym rozporządzeniu, które zostało przygotowane we współpracy pomiędzy resortami spraw zagranicznych oraz administracji i spraw wewnętrznych.

Jak podkreślił we wpisie na Twitterze wiceszef MSZ, zgodnie z nowymi przepisami, istnieje również możliwość przejazdu tranzytowego przez Polskę bez odbywania obowiązkowej kwarantanny, jeżeli tranzyt odbywa się w godzinach 19-7.

Kto jest zwolniony z kwarantanny po przyjeździe do Polski?
Z kwarantanny zwolnione są również m.in.: załogi samolotów, rybacy, marynarze, kierowcy tirów, żołnierze, rolnicy, którzy maja gospodarstwo rolne po obu stronach granicy, pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce bądź Polacy pracujący w państwach UE i EOG, uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce, dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami.

Pracownicy przekraczający granicę będą musieli jednak udowodnić, że są zatrudnieni w kraju sąsiadującym, lub innym kraju UE bądź EOG.

Ponadto, według zapisów rządowego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do odwołania wstrzymane jest przemieszczanie się pasażerów pociągami, które przekraczają granicę Polski.

Rozporządzenie stanowi również, że w czasie trwania pandemii osoby przyjeżdżające do Polski będą musiały: przekazać na granicy informację nt. adresu zamieszkania bądź miejsca, w którym będzie ona przebywać oraz numer telefonu. Straż Graniczna będzie przekazywać te informacje wojewodom oraz odpowiednim służbom sanitarnym.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 962
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-06-12, 00:08

Państwo ściągnie miliardy od dłużników. Rząd zmienia zdanie

Przegląd prasy
10 cze, 07:24 93 231
Resort finansów podkreśla, że obywatele i przedsiębiorcy już w obecnym stanie prawnym mają różne możliwości wstrzymywania postępowań egzekucyjnych.
Foto: ARKADIUSZ ZIOLEK / East News
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/kM ... gqEwBaExAQ
Resort finansów podkreśla, że obywatele i przedsiębiorcy już w obecnym stanie prawnym mają różne możliwości wstrzymywania postępowań egzekucyjnych.
ZOBACZ TAKŻE

Kryzys może sprzyjać nieuczciwym praktykom zarządzających

Wierzyciele boją się upadłości dłużników. Windykatorzy mają pełne ręce roboty
Rząd chce zrezygnować z tzw. tarczy antykomorniczej - pomysłu wstrzymania postępowań egzekucyjnych wobec obywateli i firm mających zaległości, m.in. wobec fiskusa. Biznes protestuje - pisze dziennik „Puls Biznesu”.

Zamysł tarczy był taki, by na czas pandemii zawiesić wszelkie postępowania egzekucyjne dotyczące należności pieniężnych, a nowych nie rozpoczynać. Miało to pomóc w ratowaniu firm i obywateli przed bankructwem. Stawka jest ogromna - tylko organy skarbowe prowadzą obecnie ok. miliona spraw egzekucyjnych, próbując ściągnąć ok. 6,5 mld zł zaległych podatków - czytamy w „Pulsie Biznesu”

Pierwotny projekt (z kwietnia) zakładał systemowe wstrzymanie niemal wszystkich postępowań - wyjątek uczyniono dla mandatów wystawionych przez policję i kar za łamanie zasad kwarantanny. Z biegiem czasu wyłączenia zaczęły się mnożyć. Wskutek oporu niektórych resortów i instytucji państwowych krąg beneficjentów był zawężany. Ostateczny projekt wciąż jednak nie ujrzał światła dziennego.

- Ze względu na poprawę sytuacji epidemicznej i w konsekwencji zniesienie dużej liczby wprowadzonych wcześniej ograniczeń obecnie oceniana jest zasadność kontynuowania prac nad projektem rozporządzenia - informuje „Puls Biznesu” biuro prasowe MF.

Resort podkreśla, że obywatele i przedsiębiorcy już w obecnym stanie prawnym mają różne możliwości wstrzymywania postępowań egzekucyjnych. Odpowiednie uprawnienia posiadają np. dyrektorzy izb administracji skarbowej, wojewodowie i wszelkie organy egzekucyjne - mogą z nich korzystać w „szczególnie uzasadnionych przypadkach”. W praktyce robią to niezmiernie rzadko - przypomina dziennik.

Zobacz też: Komornik nie może zająć subwencji z tarczy finansowej

Biznes apeluje o wprowadzenie tarczy antykomorniczej
Przedstawiciele organizacji przedsiębiorców są zaskoczeni zamiarem rezygnacji z pomysłu, uważając, że jest on niezbędny.

- Apelujemy o jak najszybsze wprowadzenie w życie rozporządzenia - chociaż na kilka najbliższych miesięcy. Dzięki temu wielu dłużników państwa będzie miało szansę uratować się przed bankructwem lub pogłębieniem zapaści finansowej - mówi „PB” Arkadiusz Pączka, dyrektor centrum monitoringu legislacji Pracodawców RP.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 962
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-06-16, 19:05

Brytyjskie szpitale rozpoczęły stosowanie nowego leku na COVID-19

dzisiaj 16 czerwca 16:53
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Od dziś szpitale w Wielkiej Brytanii zaczęły stosować deksametazon w leczeniu ciężko chorych pacjentów z koronawirusem - poinformował minister zdrowia Matt Hancock. To efekt przełomowych badań, które udowodniły skuteczność pierwszego potwierdzonego leku na koronawirusa.
Koronawirus. Wielka Brytania: nowy lek stosowany w szpitalachFoto: Shutterstock

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/8J ... oTAF/.webp
- Pracujemy z Narodową Służbą Zdrowia, aby włączyć deksametazon do standardowej terpaii przeciwko COVID-19 już od dzisiejszego popołudnia - stwierdził Hancock, dodając, że Wielka Brytania ma obecnie dostęp do 200 tys. dawek leku.

Deksametazon - niedrogi przeciwzapalny lek steroidowy stosowany m.in. w leczeniu reumatyzmu, alergii i chorób skóry - został we wtorek ogłoszony pierwszym lekiem, którego skuteczność przeciw COVID-19 została potwierdzona klinicznie.

Jak oznajmili we wtorek autorzy badania RECOVERY na Uniwersytecie Oksfordzkim, terapia deksametazonem wykazała "jasne i znaczące efekty" w zapobieganiu śmierci pacjentów wymagających pomocy w oddychaniu. - Jest niedrogi, dostępny na półkach i może od razu być używany do ratowania życia pacjentów na całym świecie - stwierdził jeden z autorów badania Peter Horby. Jego zdaniem badanie jest "wielkim przełomem".

Zobacz również: Pierwsza Dama Ukrainy ma koronawirusa. Trafiła do szpitala
Główny doradca medyczny brytyjskiego rządu Chris Whitty stwierdził zaś na Twitterze, że jest to "jak dotąd najważniejszy wynik badań klinicznych ws. COVID-19".

W ramach randomizowania badania na dużą skalę, 2 tys. 104 pacjentów otrzymało lek, zaś 4 tys. 321 standardową opiekę. Po 28 dniach, liczba zgonów wśród pacjentów otrzymujących leki była o 35 proc. niższa wśród osób wymagających respiratora oraz 20 proc. niższa wśród pacjentów wymagających podania tlenu. Lek nie wykazał skuteczności u lżej chorych osób.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 962
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-07-02, 12:18

Ministerstwo Zdrowia: od dzisiaj nowe zasady kwarantanny

dzisiaj 07:27 2 lipca 2020r.

Kwarantanna będzie trwała do 24 godzin od wprowadzenia ujemnego wyniku testu diagnostycznego do systemu teleinformatycznego przez laboratorium wykonujące badanie. Jednak nie może skończyć się wcześniej niż siódmego dnia po narażeniu na zakażenie COVID-19 – wynika z nowelizacji rozporządzania MZ.
Nowe zasady kwarantanny obowiązują od 2 lipca 2020
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Nz ... LnBuZwDCAA
Foto: Shutterstock

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, która opublikowana została w środę w Dzienniku Ustaw doprecyzowuje czas trwania obowiązkowej kwarantanny w przypadku choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

"W projekcie rozporządzenia wprowadza się zmianę, zgodnie z którą okres obowiązkowej kwarantanny w przypadku choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) będzie trwał do 24 godzin od czasu wprowadzenia przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego (...) ujemnego wyniku testu diagnostycznego (...) uzyskanego z materiału klinicznego pobranego od osoby poddanej kwarantannie nie wcześniej niż 7. dnia, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia lub styczności, albo zakończy się po 14 dniach, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności, w przypadkach gdy badanie, o którym mowa wyżej, nie zostanie wykonane" – wynika z oceny skutków regulacji.

Projekt nie został przekazany do opiniowania i konsultacji publicznych z uwagi na jego pilny charakter. Rozporządzenie wchodzi w życie 2 lipca 2020 r.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 962
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-08-08, 03:51

Pilne zmiany w zakresie obowiązku stosowania maseczek i przyłbic

Wczoraj, 23:14 piątek 7,08,2020
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust, co może skutkować nowymi zakażeniami, zdecydowaliśmy, że od soboty z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania - poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Janusz CieszyńskiJanusz Cieszyński - Wojciech Olkuśnik / PAP
R
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Va ... 4KhMAWhMQE

Rozporządzenie opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw obowiązuje od soboty
Początkowo planowano wprowadzić obowiązek zaświadczenia potwierdzającego niemożność zakrywania ust i nosa od 1 września, jednak przyspieszono te działania
W opublikowanym rozporządzeniu zmieniono m.in. rozwiązania dotyczące działania w strefach żółtej i czerwonej, m.in. kin i siłowni
W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Skomentował je w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wiceminister podał, że rozporządzeniu, które zacznie obowiązywać od soboty, dokonano zmian w porównaniu z pierwotnym brzmieniem projektu.

- Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust, co może skutkować nowymi zakażeniami, oraz biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy się, że od soboty z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania. Poza nimi obowiązek zasłaniania twarzy jest powszechny – powiedział Cieszyński.

Zobacz: Szef sanepidu o kolejnym rekordzie zarażeń koronawirusem: trzeba przyznać, że jako społeczeństwo straciliśmy czujność
Początkowo planowano przepis, że od 1 września 2020 r. zostanie wprowadzony obowiązek przedstawiania zaświadczenia potwierdzającego niemożność zakrywania ust i nosa ze względów zdrowotnych.

Obecnie, w ostatecznej wersji rozporządzenia – jak wskazał Cieszyński – jest przepis gwarantujący, że od 8 sierpnia obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa, jeśli nie za pomocą maseczki, to przy użyciu przyłbicy (w tym tylko takiej zakrywającej ust i nos) lub części odzieży.

Wyłączenia od tej zasady obejmą – jak podał wiceminister – m.in. osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, a także osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
onet.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 962
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-10-03, 04:04

Rekordy zakażeń koronawirusem w Polsce :-(

Resort poinformował w piątek o potwierdzeniu 2292 przypadków – to największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii.


- Nie ma obecnie dużych ognisk typu zakłady pracy. Mówimy o zakażaniu rozproszonym, po kilka, kilkanaście osób – wskazał rzecznik. - Na tym etapie epidemii do zakażeń może dochodzić szczególnie w aglomeracjach miejskich, w przestrzeni publicznej, na ulicach czy w komunikacji. Teraz, w przeciwieństwie do wiosny czy lata, nie ma dużych ognisk, są zakażenia rozproszone – dodał.

Dlatego – jak zaznaczył – ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad tzw. DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka.

- Powinniśmy się przygotować, że liczba nowych przypadków w najbliższym czasie będzie utrzymywała się na w przedziale 1,5 tys. do 2, czy może nawet 2,5 i więcej przypadków – stwierdził Andrusiewicz.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych

Przypomniał, że w resorcie zapadły decyzje, by od przyszłego tygodnia zaostrzyć kryteria klasyfikacji miast i powiatów do strefy czerwonej i żółtej. Modyfikacja będzie dotyczyć głównie wartości referencyjnej trzydniowego wskaźnika korygującego, która obecnie wynosi 1,5. Korekta – jak wskazywał resort – sprawi, że miastom o dużej liczbie mieszkańców będzie zdecydowanie łatwiej dostać się do strefy żółtej i czerwonej.

- Widzimy, że duże miasta zaczynają wchodzić do stref czerwonej i żółtej. Warszawa jest z alertem, na granicy wejścia do stref. Podobnie Gorzów Wielkopolski czy Zielona Góra. Widzimy też, np. w Krakowie, wzrost zakażonych – wskazał Andrusiewicz.

Od soboty w strefach czerwonej i żółtej będzie 51 powiatów – 17 w czerwonej, a 34 w żółtej. W czerwonej strefie będzie m.in. Sopot, a w żółtej m.in. Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz i Szczecin.

Rzecznik MZ przypomniał, że od 15 października mają wejść dodatkowe obostrzenia. Chodzi m.in. nowe limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. W strefie czerwonej pozostanie ograniczenie zgromadzeń do 50 osób. Zgodnie z zapowiedziami w strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

- Zapowiedzieliśmy obostrzenia od 15 października, ale jeśli w najbliższych dniach utrzymają się wzrosty powyżej 2 tys., nie wykluczamy, że zostaną wprowadzone wcześniej – poinformował.

Obecnie w strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl / PAP
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 962
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-10-10, 04:31

Cała Polska w żółtej strefie. Co to dla nas oznacza? :-(

Od północy 10 -10 tego 2020 nie ma już zielonych stref - wszystkie powiaty znajdują się w obszarze żółtym lub czerwonym. W życie wchodzą też nowe obostrzenia. - Proszę wszystkich o zapoznanie się z tymi zasadami, bo od ich rygorystycznego zachowywania będzie zależało tempo spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa - zaapelował w czwartek na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Co ta zmiana w praktyce dla nas oznacza? Jak zmieni się nasze życie? Odpowiadamy.

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Kx ... 4KhMAWhMQE

Dzisiaj, 00:00 10.10.2020
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Mateusz MorawieckiMateusz Morawiecki - Piotr Nowak / PAP

Od soboty w strefach żółtej i czerwonej noszenie maseczek obowiązuje nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale też na wolnym powietrzu. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność
Zmiany dotyczą również organizacji imprez okolicznościowych. Osoby organizujące chrzciny, wesela czy inne imprezy okolicznościowe, powinny pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach
Na terenie całego kraju w lokalach gastronomicznych należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m kw.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Od 10 października obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa związane z epidemią koronawirusa. Po zmianach, część powiatów z najwyższą liczbą zachorowań trafi do strefy czerwonej. Strefa żółta zostaje rozszerzona na cały kraj.

Koronawirus i obowiązek noszenia maseczek. Wszystko, co musisz wiedzieć
Koronawirus. Ograniczenia w żółtej strefie
W strefie żółtej obowiązuje m.in.

limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje,
limit osób w siłowniach – jedna na 7 m kw.,
limit osób w kinach może być 25 proc. publiczności,
liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi
Obowiązek zakrywania nosa i ust obowiązywał będzie w przestrzeni publicznej - w sklepie, autobusie, ale także na ulicy w całym kraju. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Maseczki nie obowiązują w przestrzeni leśnej, parkach, zieleńcach i podczas uprawiania sportu.

Koronawirus i obowiązek noszenia maseczek. Wszystko, co musisz wiedzieć
Na terenie całego kraju w lokalach gastronomicznych należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m kw.

https://pbs.twimg.com/media/Ejzn78rWAAA ... name=small
Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Jakie obostrzenia obowiązują w strefach żółtych i czerwonych? [WYJAŚNIAMY]
Koronawirus. Mniej gości na imprezach okolicznościowych
Wśród nowych zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa należy odnotować również zmiany dotyczące organizacji imprez okolicznościowych. Osoby organizujące m.in. chrzciny, wesela czy urodziny, powinny pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach.

w strefie czerwonej – 50 osób,
w pozostałych powiatach - 75 osób
Ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Morawiecki tłumaczył się ze słów o "koronawirusie w odwrocie"
Koronawirus w Polsce. Ograniczenia w wydarzeniach kulturalnych
W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju, która znajduje się w strefie żółtej?

W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m kw.

Koronawirus. Obowiązek noszenia maseczek
W związku z aktualną sytuacją epidemiczną resort zdrowia zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń w strefach. W strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach od 6 do 22, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

Proboszcz: w naszym kościele nie można zarazić się koronawirusem. Wirusolog: można to obśmiać
Dodatkowo obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał już nie tylko w strefie czerwonej, ale również w żółtej. Nie trzeba będzie zakrywać ust i nosa m.in. w lasach, parkach i na plażach.


Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał – na żądanie policji lub straży gminnej – okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne oraz niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo w głębokim.
https://pbs.twimg.com/media/EjvKFPbXYAQ ... name=small
Koronawirus. Czerwona strefa
Przypomnijmy, od soboty cała Polska jest co najmniej w żółtej strefie. W czerwonej strefie, gdzie ograniczenia są poważniejsze, będą 32 powiaty i sześć miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.

województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;
województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;
województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;
województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;
województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;
województwo opolskie: powiat oleski;
województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;
województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;
województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;
województwo śląskie: powiat kłobucki;
województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;
województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;
województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;
województwo zachodniopomorskie: Koszalin.


Jakie obostrzenia obowiązują w strefie czerwonej?
W strefie czerwonej obowiązuje zakaz:

Organizowania kongresów i targów,
Działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki,
W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności,
W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób,
Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi,
Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust
Koronawirus. Strefa żółta i strefa czerwona. Jak są wyznaczane?
Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach.

Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

Koronawirus. Kolejny rekord
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o nowych 4 tys. 739 przypadkach COVID-19 i śmierci 52 osób. Oznacza to kolejny rekord zakażeń.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 4 tys. 407 osób, u których potwierdzono zakażenie. 320 jest pod respiratorami – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wyzdrowiało 1 tys. 385 osób.

https://pbs.twimg.com/media/Ej3mOJCXgAA ... name=small
Resort zdrowia podał także, iż ostatniej doby wykonano ponad 21,5 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec 44 tys. poprzedniego dnia. Ze statystyki wynika, że lekarze rodzinni ostatniej doby zlecili wymazy 8 tys. 378 pacjentom. Łącznie lekarze POZ skierowali na testy 54 tys. 769 osób.
https://pbs.twimg.com/media/Ej39YGJWsAE ... name=small

Źródło: PAP, Onet

Źródło: Media
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 962
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-10-16, 09:56

Koronawirus w Polsce. -> 8099 REKORD ! Morawiecki ogłasza nowe ograniczenia

Od soboty w strefie czerwonej znajdzie się ok. 70 proc. ludności Polski, w tym mieszkańcy największych miast kraju. Imprezy okolicznościowe takie jak wesela zostaną tam całkowicie zakazane, a ponownie będą musiały zamknąć się baseny i siłownie. To tylko niektóre z nowych obostrzeń, które w czwartek zapowiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

5,4 tys.
Wczoraj, 15 10 2020r. 17:29
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty


W całym kraju lokale gastronomiczne będą mogły przyjmować gości tylko do godz. 21
W czerwonej strefie od soboty znajdą się 152 powiaty z 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa
Nowe ograniczenia w strefie czerwonej przewidują m.in. przejście na nauczanie zdalne na uczelniach i w szkołach ponadpodstawowych
Więcej wiadomości na stronie głównej Onet.pl

- Mamy jasno wyznaczone zadania i cele, mamy jasne procedury działania. Pandemia to realne niebezpieczeństwo. Niech to zagrożenie będzie okazją do bliższej współpracy. Nasze strategiczne cele to chronić zdrowie i życie Polaków, szczególnie osób starszych - powiedział premier. Jak zadeklarował Morawiecki, drugi cel to utrzymanie sprawności służby zdrowia, zaś trzeci cel to utrzymanie miejsc pracy i pomoc gospodarce. Szef rządu poinformował też o nowych obostrzeniach.

Nowe ograniczenia w strefie żółtej:

lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
ograniczenie liczby osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
Nowe ograniczenia w strefie czerwonej:

ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 m2,
w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Jak rząd chce walczyć z pandemią?
Zdaniem Morawieckiego nie musimy wprowadzać całkowitego lockdownu, ale powinniśmy przestrzegać odpowiednich obostrzeń. - Chcemy wdrażać obostrzenia, ale chcemy też, aby gospodarka funkcjonowała możliwie najlepiej - zadeklarował Morawiecki.

- Przestaliśmy się dystansować jedni od drugich. Według obiektywnych danych znów powróciliśmy do dużej mobilności społecznej - dodał.

- Izolacja, ale i pomoc dla ludzi starszych, będzie decydowała o sukcesie naszych działań. To, w jakim miejscu znajdujemy się w zakresie walki z koronawirusem, zależy od tego, co działo się tydzień, dwa, trzy tygodnie temu - mówił Morawiecki.

- Chcemy wrócić do zalecenia "zostań w domu" - powiedział premier. Jak dodał, chodzi między innymi o ograniczenie niepotrzebnych kontaktów międzyludzkich i imprez.

Premier: proponujemy drogę środka, by uratować zarówno zdrowie ludzi, jak i gospodarkę
W walce z epidemią proponujemy drogę środka, która ma zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne ludziom, ale też uratować gospodarkę; czerpiemy z najlepszych praktyk i informacji z całego świata, taka strategia jest właściwa i pozwoli nam zwalczyć epidemię - oświadczył Morawiecki.

Premier, w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy, mówił, że są w polskim społeczeństwie osoby, które uważają, że niepotrzebne są jakiekolwiek ograniczenia w walce z epidemią koronawirusa. A z drugiej strony - mówił Morawiecki - są głosy, że już dzisiaj powinien nastąpić całkowity lockdown gospodarki.

- My proponujemy drogę środka, drogę zdroworozsądkową, przemyślaną drogę, która ma zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne ludziom, ale jednocześnie uratować polską gospodarkę - oświadczył szef rządu.

Wskazywał, że kraje, które na zagrożenie koronawirusem zareagowały za późno, np. Hiszpania czy Portugalia, są dzisiaj w dramatycznym położeniu gospodarczym.

- My idziemy drogą środka, czerpiemy też z najlepszych praktyk podczas analiz i rozmów z epidemiologami i mam też informacje, które spływają do nas regularnie z całego świata. I uważam, że taka strategia jest właściwa i pozwoli nam zwalczyć epidemię - powiedział Morawiecki.

Premier apeluje do osób starszych, by zostały w domach
O pozostanie w domach zaapelował do osób starszych Morawiecki. Wolontariusze, samorządy miejskie czy harcerze pomogą w dowiezieniu posiłków, niezbędnych lekarstw i innych artykułów - zapowiedział. Wezwał też pracodawców, których pracownicy mogą pracować zdalnie, by im to umożliwili.

- Apeluję o to, żeby wszystkie osoby starsze zostały w domach, a wolontariusze, samorządy, miejskie ośrodki pomocy społecznej, gminne ośrodki pomocy społecznej, harcerze, Wojska Obrony Terytorialnej pomogą w dowiezieniu posiłków, czy niezbędnych lekarstw albo innych artykułów - powiedział premier na konferencji prasowej.

Dodał, że jest pewien, iż "jako społeczeństwo jesteśmy w stanie przez tych kilka tygodni pokazać ogromną solidarność w obliczu epidemii". - Jeszcze raz jako premier powtórzę: wygramy tą walkę. Ale wygramy ją tylko wtedy, kiedy solidarnie i odpowiedzialnie podejdziemy do tych zaleceń, do tych rygorów, które dzisiaj wdrażamy - podkreślił Morawiecki.

Niedzielski: ograniczenie zajęć w szkołach pozwoli zmniejszyć liczbę interakcji
Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że wprowadzając nowe obostrzenia, rząd kierował się potrzebą ograniczenia liczby interakcji społecznych.

- Mamy nadzieję, że te działania, które podejmujemy w zakresie edukacji, czyli w strefach żółtych, hybrydowe nauczanie na uczelniach i szkołach ponadpodstawowych, a w czerwonych strefach, których jest 152, nauczanie zdalne, to będą te elementy, które pozwolą nam zmniejszyć liczbę interakcji i nie dać wirusowi szans do rozprzestrzeniania się - stwierdził minister zdrowia.

Zobacz także
Andrzej Gajcy: Trumpizm po pisowsku, czyli jak rząd sobie nie radzi, to rządzi arogancja [OPINIA]
Papież ostrzega przed katastrofą edukacyjną
Zmiany w strefach żółtych i czerwonych. Są nowe obostrzenia
Zaznaczył, że nie chodzi wyłącznie o pobyt dzieci i młodzieży w szkołach, ale też o transport i przemieszczanie się. - Aby liczbę tych interakcji jeszcze zmniejszyć, apelujemy, zostańcie w domu - mówił Niedzielski. Dodał, że apel kieruje przede wszystkim do seniorów.

Wcześniej zakończyły się obrady Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego. Po posiedzeniu premier oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili plan na dalszą walkę z pandemią koronawirusa.

Biskup udzielał bierzmowania setkom uczniów. Ma koronawirusa

Niedzielski: rozważamy możliwość budowania dodatkowych szpitali
- Od pewnego czasu rozważamy możliwość budowania dodatkowych szpitali; w pierwszej kolejności jest rozważana oczywiście Małopolska i województwo mazowieckie - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski podczas konferencji prasowej był pytany, czy w związku z szybkim wzrostem zajętych łóżek w szpitalach, planowana jest budowa szpitala polowego dla chorych na COVID-19 w Warszawie lub Krakowie.

- Zanim zaczniemy budować nowe szpitale, chociaż rzeczywiście nad takimi projektami pracujemy i robimy analizę biznesplanów już konkretnych przedsięwzięć, to pracujemy przede wszystkim nad tym, żeby bardziej efektywniej wykorzystywać tę infrastrukturę łóżkową, którą mamy. Szczególnie na poziomie powiatowych szpitali, które w tej chwili są tzw. poziomem pierwszym walki z COVID-19 - odparł.

Niedzielski tłumaczył, że ten pierwszy poziom, to utworzenie izolatki w każdym z tych szpitali, by przyjmować pacjentów, którzy są "podejrzani". - Chcemy tutaj wprowadzić nowe rozwiązanie. Rozważamy tak naprawdę dwa scenariusze - mówił minister.


Jak wskazał, pierwszy z nich to optymalizacja regionalna, która ma polegać na tym, że kilka szpitali powiatowych, znajdujących się w swoim sąsiedztwie "będzie dzieliło się funkcjami". - Jedne z nich będą specjalizowały się w funkcji zwalczania COVID-u, a pozostałe będą zabezpieczały czy gwarantowały zabezpieczanie do innego leczenia niż leczenie COVID-owe. W tym przypadku będą to całe oddziały internistyczne w jednym wybranym szpitalu przekształcane na tzw. drugopoziomowe szpitale czy oddziały obserwacyjno-zakaźne - oświadczył.

Drugi scenariusz, który jest analizowany - mówił minister - to przeznaczenie w każdym szpitalu, który ma oddział internistyczny na poziomie powiatowym "mniej więcej co najmniej 20 proc. łóżek na zwalczanie COVID-u". - To są oczywiście scenariusze, które polegają na dokonaniu przeglądu tych zasobów, które mamy dostępne - zaznaczył Niedzielski.

Minister przyznał, że rzeczywiście od pewnego czasu "rozważamy możliwość budowania dodatkowych szpitali". - Tutaj w pierwszej kolejności jest rozważana oczywiście Małopolska i województwo mazowieckie. Mamy pewną inicjatywę, która jest już realizowana na poziomie koncepcyjnym przez Wojskowy Instytut Medyczny i tam rozważane jest właśnie zagadnienie budowy szpitala, tzw. modułowego - mówił.

- Niezależnie od tego będziemy chcieli również z ministrem obrony narodowej przeanalizować możliwość budowania czy powoływania przy szpitalach wojskowych tzw. szpitali polowych, które będą mogły poszerzyć ofertę przede wszystkim w zakresie intensywnej terapii, bo w najczarniejszych, najgorszych scenariuszach, to będzie najważniejszy element, z którym będziemy musieli się zmierzyć - dodał Niedzielski.

W czerwonej strefie od soboty 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich
W czerwonej strefie, czyli obszarze z największymi restrykcjami, od soboty znajdą się 152 powiaty z 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

W woj. dolnośląskim czerwonym obszarem objęte będą powiaty: głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki i polkowicki.
W woj. kujawsko-pomorskim powiaty: aleksandrowski, bydgoski, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński, tucholski, włocławski, żniński i miasta na prawach powiatu: Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń i Włocławek.
W woj. lubelskim powiaty: janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski i miasta na prawach powiatu: Chełm, Lublin i Zamość.
W woj. lubuskim powiaty: gorzowski, krośnieński, międzyrzecki i żarski.
W woj. łódzkim powiaty: bełchatowski, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, brzeziński i miasta na prawach powiatu: Łódź, Piotrków Trybunalski i Skierniewice.
W woj. małopolskim powiaty: bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki i miasta na prawach powiatu: Kraków, Nowy Sącz i Tarnów.
W woj. mazowieckim powiaty: garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki i miasta na prawach powiatu: Siedlce i Warszawa.
W woj. opolskim: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki i strzelecki.
W woj. podkarpackim powiaty: brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski i miasta na prawach powiatu: Przemyśl i Rzeszów.
W woj. podlaskim powiaty: białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski i miasta na prawach powiatu: Białystok i Suwałki.
W woj. pomorskim powiaty: chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski i miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot.
W woj. śląskim powiaty: cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki i miasta na prawach powiatu: Częstochowa i Ruda Śląska.
W woj. świętokrzyskim powiaty: buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski i i miasto na prawach powiatu – Kielce.
W woj. warmińsko-mazurskim powiaty: działdowski, iławski, nowomiejski i Olsztyn.
W woj. wielkopolskim powiaty: gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński i Poznań.
W woj. zachodniopomorskim powiaty: sławieński, szczecinecki i miasto na prawach powiatu – Koszalin.
W czwartek resort zdrowia poinformował, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 8099 osób – najwięcej od początku pandemii. Zmarło też 91 chorych. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. mazowieckim – 1306 i w małopolskim – 1303. Łącznie od początku epidemii wykryto 149 903 chorych na COVID-19. Zmarło już na tę chorobę w Polsce 3308, a wyzdrowiało 85 588.

Źródła: Onet, PAP
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 962
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2020-10-18, 02:04

Podejrzewasz, że miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem?
Nie wiesz, jakie są objawy infekcji i kiedy mogą wystąpić?
Chcesz zrobić test?

[WYJAŚNIAMY]

MONIKA ZIELENIEWSKA | data publikacji: 15.10.2020, 17:00
ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Epidemia koronawirusa wyraźnie przyśpiesza, codziennie notujemy nowe rekordy zakażeń. Tymczasem nie wszyscy mogą zostać w domu, gdzie nie narażają się na transmisję wirusa. Chodzimy do pracy, po zakupy, załatwiamy codzienne sprawy. Nie zawsze udaje się zachować bezpieczny dystans. Na wypadek podejrzenia infekcji warto wiedzieć, jakie są jej pierwsze objawy, kiedy się pojawiają oraz kiedy najlepiej wykonać test na obecność koronawirusa.
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Pm ... zQGQgaEwBQ
Koronawirus: kiedy zaczynamy zarażać? Kiedy pojawiają się objawy?Ajdin Kamber / Shutterstock


Po jakim czasie pojawiają się objawy infekcji koronawirusem?
Kiedy osoby zainfekowane koronawirusem zaczynają zarażać innych?
Kiedy najlepiej zrobić test nas obecność koronawirusa?
Średni czas inkubacji wirusa SARS-CoV-2 to 5 dni
Najwcześniejszymi objawami infekcji koronawirusem są: gorączka, kaszel i bóle mięśni - mówią wytyczne amerykańskiej agencji CDC
Zakażamy innych na 48 godzin przed wystąpieniem odczuwalnych symptomów choroby. Osoby bez objawów również zarażają innych
Najlepszy czas na zrobienie testu to 5 do 7 dni po kontakcie z wirusem
Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Po jakim czasie pojawiają się objawy infekcji koronawirusem?
Jeśli macie pewność lub tylko podejrzewacie, że mieliście kontakt z kimś zainfekowanym, obserwujcie się. Według amerykańskiej agencji CDC, objawy mogą pojawić się na 2 - 14 dni po ekspozycji na koronawirusa, ale średni okres inkubacji wirusa to ok. 5 dni. Jeśli zaobserwujecie u siebie co najmniej jeden z tych objawów, możecie podejrzewać COVID-19:

gorączka lub dreszcze
suchy kaszel
duszność związana z chorobami układu oddechowego
ból mięśni lub ból ciała
ból głowy
utrata smaku lub węchu
ból gardła
biegunka
zmęczenie
nudności lub wymioty
Są one typowe dla COVID-19, ale mogą to być objawami innej choroby, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Według badań przeprowadzonych przez University of Southern California i opublikowanych w czasopiśmie "Frontiers in Public Health", najwcześniejszym objawem jest gorączka, a następnymi kaszel i bóle mięśni. Później zakażeni mogą odczuwać nudności lub wymioty, a w końcu mieć biegunkę.

Chińscy lekarze tak opisują pierwszy dzień choroby: "Objawy zaczynają się łagodnie. Pacjenci zwykle mają gorączkę, po której następuje kaszel. U mniejszej liczby osób, jeden lub dwa dni później, obserwowano biegunkę lub nudności. Te ostatnie symptomy mogą oznaczać cięższą infekcję".

- Bóle mięśni czy ciała nie są pierwszą rzeczą, o którą pytam - powiedziała Business Insider dr Megan Coffee, specjalistka chorób zakaźnych. - Zawsze na początku pytam o zadyszkę, bo to znaczy, że choremu trzeba natychmiast pomóc.

Kiedy osoby zainfekowane koronawirusem zaczynają zarażać innych?
Przyjmujemy, że osoba zainfekowana może zacząć zarażać innych na 48 do 72 godzin przed pojawieniem się u niej pierwszych objawów COVID-19. Jednak większość badań dowodzi, że możemy zakażać nawet na 48 godzin przed wystąpieniem odczuwalnych symptomów.

Dlatego tym bardziej należy zadbać o zakrywanie nosa i ust maseczką oraz zachowanie dystansu społecznego. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że np. osoba zakażona, ale jeszcze bezobjawowa, nieświadomie zarazi kogoś ze swojego otoczenia.

A co z osobami, u których objawy nigdy nie wystąpią? Według aktualnych szacunków CDC, mogą one stanowić aż 40 proc. wszystkich zainfekowanych. W niedawnym badaniu porównano ilość koronawirusa w nosie, gardle i płucach dorosłych z objawami i bez. U obu grup w ciągu całej infekcji znaleziono podobne ilości wirusa. Niestety, badanie nie opisuje, w jakim stopniu zakaźne są osoby bezobjawowe.

Najnowsze publikacje mówią, że ludzie najbardziej zakażają innych na wczesnym etapie choroby, kiedy zaczynają odczuwać objawy, zwłaszcza jeśli kaszlą i kichają. Ale osoby bez objawów mogą również przenosić koronawirusa. Mogą rozprzestrzeniać go nawet intensywniej, bo w czasie gdy nie mają objawów, najprawdopodobniej, nie będą się izolować i zachowywać środków ostrożności.


Osoby objawowe przestają zakażać po ok. 10 dniach od wystąpienia symptomów choroby. Przyjmuje się, że osoby z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa, ale bezobjawowe, przestają zakażać po 10 dniach od wykonania testu. Jednak niektórzy eksperci zalecają, by poczekać 14 dni.

Naukowcy obserwują wyraźne różnice w zachowaniu się koronawirusa u różnych osób. Dlatego doradzają taki sposób określenia, czy jeszcze zakażamy: dwa testy (nosowo-gardłowe lub śliny) w odstępie 24 godzin powinny być negatywne.

Kiedy najlepiej zrobić test nas obecność koronawirusa?
Zanim wykonamy test na COVID-19, dobrze jest poznać dostępne opcje. CDC rekomenduje dwa rodzaje testów na koronawirusa.

Pierwszy to test PCR, którego celem jest stwierdzenie, czy mamy infekcję. Testy PCR badają próbkę wymazu pobraną z nosa lub gardła. Drugi to test przeciwciał, który określi, czy przeszliśmy infekcję na podstawie próbki krwi.

Redakcja poleca: Jakie są rodzaje testów na koronawirusa?
CDC nie poleca testów przeciwciał do diagnozowania infekcji, gdyż przeciwciała pojawiają się w czasie do trzech tygodni od momentu zakażenia.

Testować się powinny osoby:

z objawami COVID-19
które miały bliski kontakt (w promieniu 1,5 m od zakażonego przez co najmniej 15 minut) z osobą z potwierdzonym COVID-19
które zostały skierowane na badanie
Najlepszy czas na zrobienie testu to około tygodnia po kontakcie z wirusem. Stanowe departamenty zdrowia zalecają Amerykanom przeprowadzanie testów „pięć do siedmiu dni po” zdarzeniu. Pamiętajmy, że oczekując na wyniki, należy poddać się kwarantannie lub izolować w domu.

Wykonanie testu na obecność przeciwciał nie jest do końca miarodajne. Według CDC dodatni wynik może oznaczać, że w przeszłości przeszło się infekcję nowym koronawirusem lub infekcję innym typem koronawirusa. Natomiast test nie wykazuje właśnie przebiegającej infekcji.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 962
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Previous

Return to Sprawy rózne

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron