Kompleks Riese i jego zagadki !

Tytuł wszystko wyjasnia :)

Kompleks Riese i jego zagadki !

Postby strateg1 » 2020-07-18, 18:47

Zagadka Olbrzyma z Gór Sowich -
Kompleks Riese

Joanna Lamparska Wczoraj, 18 07 20 20 r. 23:29

Tajemnicze podziemne budowle na Dolnym Śląsku od dekad rozpalają wyobraźnię eksploratorów i historyków, próbujących dociec, w jakim celu zostały zbudowane w czasie wojny przez Niemców i jakie skarby mogą skrywać... Tekst jest częścią cyklu Onet Wakacje.

Podziemne Miasto Osówka

Krzysztof Góralski / Onet

Kompleks Riese frapuje kolejne pokolenia poszukiwaczy, geologów, historyków, ufologów, amatorów teorii spiskowych i naukowców
Sztolnie powstawały od 1943 do 1945 roku, choć są i tacy, którzy twierdzą, że Olbrzym jest znacznie starszy
Całego terenu budowy strzegło około czterech tysięcy żołnierzy Waffen SS z oddziałów Totenkopf
- Nie ma na świecie drugich takich podziemi, przynajmniej nigdzie nie udało nam się takich zlokalizować. Są wyjątkowe, bo Niemcy wydrążyli je pięćdziesiąt metrów pod zamkiem i nie naruszyli przy tym struktury zabytku. Na dodatek zamierzali połączyć górę i dół windą - Bogdan Rosicki z Zamku Książ w Wałbrzychu, mimo tylu lat spędzonych wśród dolnośląskich tajemnic, ciągle jest nimi zafascynowany.

Swoją przygodę z podziemiami zaczynał w Sztolniach Walimskich, jednym z sześciu kompleksów z czasów II wojny światowej, które drążone były w pobliskich Górach Sowich w ramach projektu o kryptonimie Riese, czyli Olbrzym. Siódmy kompleks tego wielkiego przedsięwzięcia budowlanego powstał właśnie pod zamkiem Książ.

Odcięci od świata i większości bodźców, stoimy teraz w ciszy wybetonowanych korytarzy, zastanawiając się, podobnie jak wcześniej setki takich jak my, po diabła Niemcy wykuli tego potwora.

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/89 ... OCoTAFoTEB
Sztolnie WalimskieSztolnie Walimskie - Materiały prasowe
- Mamy tu dwa poziomy podziemi. Te wyższe leżą na głębokości piętnastu metrów i najprawdopodobniej były drogą ewakuacyjną z zamku do windy, która zjeżdżała do niższego poziomu podziemi - tłumaczy Rosicki. Podziemia pierwszego poziomu mają zaledwie 80 metrów długości, to właściwie korytarz. Ale niższy kompleks ma już ponad kilometr długości i powierzchnię 4100 m kwadratowych! To cztery sztolnie dolotowe oraz hale, które mają po pięć metrów wysokości. W wielu miejscach zostały prawie wykończone, tak prawdopodobnie miał wyglądać cały kompleks Riese. W morderczych warunkach wykuwali go więźniowie obozu koncentracyjnego Gross Rosen.

Narodziny Olbrzyma
Jest coś fascynującego w podziemiach, które rozciągają się pod takim kolosem jak Zamek Książ. W czasie II wojny światowej Niemcy zamierzali zamienić rezydencję na kwaterę główną Adolfa Hitlera albo siedzibę Reichssicherheitshauptamt (RSHA), czyli Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy.

- Moim zdaniem pracownicy i oficerowie z zamku mieli zjeżdżać na dół w razie niebezpieczeństwa. Mogli dotrzeć do podziemi również z drogi, do pewnego momentu byliby w stanie dojechać autem, dalej musieli już iść. Uważam, że to miał być schron - mówi Bogdan Rosicki.

Zamek KsiążZamek Książ - Materiały prasowe
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Jj ... OCoTAFoTEB
Od zakończenia wojny cały kompleks Riese frapuje kolejne pokolenia poszukiwaczy, geologów, historyków, ufologów, amatorów teorii spiskowych oraz jak najbardziej poważnych naukowców. Potężne sztolnie, hale a także naziemne obiekty, których przeznaczenie nie zostało do końca wyjaśnione, na każdym robią ogromne wrażenie. Powstawały od 1943 do 1945 roku, choć są i tacy, którzy twierdzą, że Olbrzym jest znacznie starszy.

Dziś wiemy, że na powierzchni 200 kilometrów kwadratowych powstało, co najmniej siedem kompleksów: Jugowice Górne, Osówka, Rzeczka, Soboń, Sokolec, Włodarz oraz tunele pod zamkiem Książ. Ich nazwy powstały od nazw gór, miejscowości bądź obiektów, które znajdowały się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Ślady w terenie wskazują na możliwość istnienia jeszcze, co najmniej dwóch kompleksów: jednego w górze Wielka Sowa oraz w Górze Mosz

"Ludność miejscowa miała zakaz przebywania w pobliżu terenu budowy, a nawet zabroniono jej opuszczania domów w czasie wyładunku nowych transportów więźniów .(...) Całego terenu budowy strzegło około czterech tysięcy żołnierzy Waffen SS z oddziałów Totenkopf (oddziały wartownicze z obozów koncentracyjnych). (...) Na całym terenie budowy rozstawione były posterunki, a dodatkowo po lesie chodziły patrole z psami troszczące się, by nikt niepowołany nie próbował dostać się na teren budowy lub tym bardziej go opuścić." - opisuje budowę Obrzyma Mariusz Aniszewski w książce "Podziemny świat Gór Sowich".

Podziemne Miasto OsówkaPodziemne Miasto Osówka - Projekt Multimedia / Onet
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/16 ... OCoTAFoTEB
Największy z kompleksów, dziś częściowo zalany, powstał w górze Włodarz. Ma około 9 tys. kw powierzchni. Druga pod względem wielkości i najbardziej tajemnicza jest Osówka w Głuszycy. Zestawiona długość wszystkich znanych sztolni wynosi prawie 9 km, powierzchnia 26 tys. m kw, a objętość około 100 000 m sześć. Cztery z kompleksów: Włodarz, Książ, Sztolnie Walimskie i Podziemne Miasto Osówka zostały udostępnione do zwiedzania.

Dlaczego narodziło się "Riese"?
Badacze tego tematu podzielili się na kilka frakcji. Istnieją dwie wiodące hipotezy: jedni twierdzą, że miała to być kolejna kwatera wodza III Rzeszy, drudzy przekonują o militarnym przeznaczeniu podziemi, wskazując nawet na możliwość prób produkcji broni atomowej. Część twierdzi, że przeznaczenie podziemi mogło się zmieniać wraz z kolejnymi latami wojny. Mieczysław Mołdawa, były więzień Gross Rosen, który z racji inżynierskiego wykształcenia miał w obozie dostęp do części dokumentacji projektowej kompleksu "Riese" twierdzi, że Niemcy pracowali nad specjalnymi broniami elektronicznymi wysokiej częstotliwości, oscylatorami, oraz podzespołami do rakiet, a zwłaszcza elektronicznych systemów naprowadzania. Kolejna hipoteza, najbardziej fantastyczna i z całą pewnością nie do obronienia, to ta, że w Górach Sowich trwały próby nad cudownymi broniami Hitlera, m.in. nad startującymi pionowo spodkami. Ten motyw wykorzystali m.in. twórcy polskiego serialu "Znaki", w którym zagrała słynna "muchołapka", czyli dawna chłodnia kominowa w Ludwikowicach Kłodzkich. Wiele lat temu, Igor Witkowski, autor książek o tajemnicach przedstawił ją, jako element konstrukcji do testowania pojazdów z napędem antygrawitacyjnym. Pomysł chętnie podchwycili inni i "muchołapka" stała się ikoną sowigórskich tajemnic. Jedni się z niej podśmiewają, ale, jak widać, filmowcom spodobał się pomysł z "cudownymi broniami".
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/lg ... OCoTAFoTEB
Betonowe tajemnice
Góry Sowie są pełne legend. O esesmanach, którzy zostali w nich po wojnie, żeby pilnować tajemnicy. O skrzyniach ukrytych w nieznanych częściach podziemi. Niektórzy chętnie widzieliby w zawalonych sztolniach Bursztynową Komnatę. Większość tych opowieści niełatwo zweryfikować. Poszukiwacze bez przerwy wertują dokumenty w archiwach, szukają śladów kolejnych kompleksów, choć budowa takiego giganta to nie tylko drążenie podziemi. To przede wszystkim ogromne prace naziemne. Przygotowanie dróg, baraków, magazynów budowlanych, regulacja rzek, pozyskiwanie materiałów z kamieniołomów, dostarczenie maszyn, sieć kolei wąskotorowej, obiekty pomocnicze, transport, montaż instalacji i przede wszystkim niwelacja terenu. Każdy zakamarek Gór Sowich przypomina o czasach II wojny światowej.

Podziemne Miasto OsówkaPodziemne Miasto Osówka - Projekt Multimedia / Onet
Atmosferę tamtych dni postanowili odtworzyć zarządzający Podziemnym Miastem Osówka. Od kilkunastu miesięcy w sztolniach wita hologram Adama Ferency - znanego aktora, a multimedialne stanowiska, niczym wehikuł czasu przenoszą zwiedzających do innej rzeczywistości. Osówka to najbardziej rozbudowany ze wszystkich kompleksów w Górach Sowich. Oprócz części podziemnej, ma również naziemną. Wysoko ponad wejściami do sztolni stoi tzw. Kasyno (zaraz po wojnie nazywane Zamkiem Hitlera), żelbetonowa budowla o powierzchni około 680 m kw, 50 m długości i 14 szerokości, z dachem o kształcie koryta, jako, że obiekt miał być maskowany ziemią, krzakami i drzewkami. Nie wiadomo, do czego miała służyć. Obiekt mieszkalny, laboratorium, biura? Jak zwykle w Górach Sowich nic nie jest do końca jasne. Podobnie jest z Siłownią, niedokończonym betonowym kolosem o powierzchni 900 mkw. Z góry Siłownia wygląda jak labirynt ze zbiornikami i pomieszczeniami, do których schodzi się stopniami z metalowych prętów. To miejsce wykorzystali również ludzie filmu, kręcone tu były sceny do serialu "Belfer".

Siłownia w kompleksie OsówkiSiłownia w kompleksie Osówki - Krzysztof Żmuda / Onet
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/lg ... OCoTAFoTEB
Zdzisław Łazanowski, dyrektor Podziemnego Miasta Osówka przyznaje, kompleks "Riese" ma jeszcze wiele zagadek. Do rozwiązania kilku z nich przymierza się w najbliższych latach, od dawna współpracuje też z grupami eksploracyjnymi. Przyznaje, że ciągle nie nikomu jednoznacznie nie udało się ustalić, czym miała być siłownia. Wiadomo jednak, że miała być połączona z podziemną częścią Osówki.
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Tr ... OCoTAFoTEB
- Właśnie ten szyb, który miał być szybem windowym i znajduje się dokładnie pod Siłownią, wydaje mi się najbardziej tajemniczy. Jest zasypany w jednej czwartej. Od czasów II wojny światowej nikt nie był również w zasypanej wartowni w sztolni nr 2. Pod względem historycznym to może być bardzo ciekawe miejsce. Góry Sowie nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. - mówi Łazanowski i wita się z kolejną grupą eksploratorów. Nikt, kto nie był w tej części Polski, nie zrozumie mrocznego fenomenu tych gór. Jak magnes przyciągają wszystkich, którzy kochają tajemnice.

Wakacje z dreszczykiem - cykl niesamowitych opowieści Joanny Lamparskiej
Ten tekst jest częścią naszego cyklu Onet Wakacje. Gdzie spędzić urlop za niewielkie pieniądze? Jakich miejsc unikać, a które koniecznie odwiedzić w czasie wakacyjnego wypoczynku? Jakie atrakcje i kultowe miejsca znajdziecie w swoich regionach? Sprawdzamy i informujemy: czy wypoczywacie w mieście, czy nad morzem - jesteśmy z Wami!

Joanna Lamparska – pisarka, dziennikarka i podróżniczka, autorka programów telewizyjnych i książek o tajemnicach historii. Najczęściej pisze o zagadkach zamków, pałaców, podziemi oraz poszukiwaniach zaginionych w czasie II wojny światowej dziełach sztuki. Opowiada o nich również na swoim profilu na Facebooku oraz na kanale You Tube.

Jest współprowadzącą serialu dokumentalnego „Kup pan zamek”, który pokazuje życie współczesnych właścicieli obiektów zabytkowych. Współpracuje m.in. z „Focus Historia”, „Traveler National Geographic”, „Focus”, „History Channel” i „Discovery”.

Podziemia Zamku KsiążPodziemia Zamku Książ - Piotr Kałuża / Onet
W 2016 roku wydała bestsellerową książkę „Złoty Pociąg. Krótka historia szaleństwa” prezentującą kulisy poszukiwań Złotego Pociągu. W 2019 roku ukazała się jej ostatnia książka „Imprerium małych piekieł. Mroczne tajemnice Gross Rosen”. Zajęła się w niej m.in. eksperymentami na więźniach, jako pierwsza autorka prześledziła dokładnie działalność Josefa Mengele w filiach obozu Gross Rosen. Najbardziej znane są jej „przewodniki, inne niż wszystkie”: m.in. „Dolny Śląsk, jakiego nie znacie” i „Ten dom ma tajemnicę”, w których w pełen fantazji sposób prowadzi przez świat skarbów i sekretów Dolnego Śląska.

Od lat zajmuje się rozwiązywaniem zagadek przeszłości, bierze udział w akcjach poszukiwawczych, podróże poświęca głównie badaniu tajemnic zabytków, a także eksploracji podziemi. Pełni funkcję oficjalnej ambasadorki największych atrakcji Dolnego Śląska, jej autorskim pomysłem jest Dolnośląski Festiwal Tajemnic.
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/CQ ... OCoTAFoTEB

Podziemne Miasto OsówkaProjekt Multimedia / Onet
1/7 Podziemne Miasto Osówka
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/6Z ... 4KhMAWhMQE
Podziemne Miasto OsówkaProjekt Multimedia / Onet
2/7 Podziemne Miasto Osówka
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/mm ... 4KhMAWhMQE
Podziemne Miasto OsówkaProjekt Multimedia / Onet
3/7 Podziemne Miasto Osówka
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/LF ... 4KhMAWhMQE
Podziemia Zamku KsiążPiotr Kałuża / Onet
4/7 Podziemia Zamku Książ
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/VD ... 4KhMAWhMQE
Siłownia w kompleksie OsówkiJoanna Lamparska / Onet
5/7 Siłownia w kompleksie Osówki
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/fA ... 4KhMAWhMQE
Podziemia Zamku KsiążPiotr Kałuża / Onet
6
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/n7 ... 4KhMAWhMQE

onet.pl
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 955
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Return to Sprawy rózne

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron