Do USA bez WIZ !

Tytuł wszystko wyjasnia :)

Do USA bez WIZ !

Postby strateg1 » 2019-10-04, 17:30

Donald Trump podpisał zniesienie wiz dla Polaków
dzisiaj 16:57 4,10,2019 r.

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/gX ... F/usa.webp

Polska dołączy do programu ruchu bezwizowego. Zgodę na to wyraził dzisiaj prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump - poinformowała agencja Reutera.
Wizy do USA. Donald Trump objął Polskę ruchem bezwizowymFoto: Andrew CABALLERO-REYNOLDS / AFP / AFP
Donald Trump
‹ wróć
Zniesienie wiz dla Polaków było zapowiadane wielokrotnie w ciągu ostatniego roku przez prezydenta Donalda Trumpa i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher
Pod koniec września informowaliśmy w Onecie, że odsetek odmów w konsulatach USA w Polsce spadł do poziomu 2,8 proc., warunkiem włączenia do programu było zejście poniżej progu 3 proc.
Program, do którego zostanie włączona Polska, umożliwi obywatelom uczestniczących w nim krajów na podróżowanie do USA w celach biznesowych i turystycznych na 90 dni
Rozmawiając z dziennikarzami przed Białym Domem, Trump powiedział, że podpisał zgodę na zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków. Dodał: "wkrótce podpiszę (...) będziemy podpisywać pełen program bezwizowy".


Jak informowaliśmy w Onecie, odsetek odmów w konsulatach USA w Polsce spadł do poziomu 2,8 proc. Wszystko wskazywało na to, że wymagany wskaźnik zostanie utrzymany. Rok rozliczeniowy w tej sprawie zakończył się 30 września.

W sierpniu Polska i USA podpisały porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji, co stanowiło ważny krok na drodze do zniesienia przez USA obowiązku wizowego wobec Polaków. Umowę między polskim MSWiA i amerykańskim ministerstwem bezpieczeństwa narodowego podpisał polski ambasador w USA Piotr Wilczek oraz podsekretarz w resorcie bezpieczeństwa narodowego Chad F. Wolf.

Co decyzja Trumpa oznacza w praktyce?
Program, do którego ma być włączona Polska, umożliwia obywatelom uczestniczącym w nim krajów na podróżowanie do USA w celach biznesowych i turystycznych na 90 dni.

Polacy chcący polecieć do USA, nie będą więc już musieli umawiać się na spotkanie z konsulem. Wystarczy rejestracja przed wylotem lub rejsem statkiem do USA w elektronicznym systemie ESTA. Odpada również opłata 160 dol. za przystąpienie do procedury wizowej. Kwota za aplikację w ESTA to 14 dol.

Nie oznacza to jednak, że każdy Polak na pewno wjedzie na terytorium USA. Tak jak teraz, każdorazowo decyzję podejmie oficer służby imigracyjnej USA na lotnisku lub w porcie podczas kontroli paszportów. Dopiero wbity przez niego stempel w paszporcie daje prawo wjazdu do tego kraju. Oficer służby imigracyjnej może odesłać do Polski każdą osobę, która wzbudzi jego podejrzenia co do prawdziwego celu przyjazdu do USA.

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego nie jest też nieodwołalne. Wciąż obowiązuje reguła nieprzekraczania 3 proc. odmów prawa wjazdu. Łamanie prawa przez obywateli może skutkować wyrzuceniem kraju z listy państw objętych programem bezwizowym.

Program bezwizowy
Program Visa Waiver wszedł w życie w 1986 r. w celu wspomagania rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W jego ramach corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób. Polska nie była dotąd objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej.

Programem VWP objętych jest 38 państw, w tym 23 kraje Unii Europejskiej. Wśród nich są kraje z naszego regionu, np. Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jedynie Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nadal nie spełniają warunków programu.

onet :-)

Druga wersja:
Do USA bez wiz. Co to w praktyce oznacza?
KAMIL TURECKI dzisiaj 17:03 4,10,2019r.

Lecąc do Stanów Zjednoczonych, po raz pierwszy w historii nie będziemy potrzebowali wizy turystycznej. Czy to oznacza koniec utrudnień przy wylocie za Atlantyk? Niestety nie. Sporo różnych ograniczeń pozostanie. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił dzisiaj, że podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego.
Zniesienie wiz do USA. Co zmienia?Foto: Drew Angerer / AFP
USA

Obywatele krajów objętych programem ruchu bezwizowego nie muszą umawiać się na spotkanie z konsulem. Wystarczy rejestracja w elektronicznym systemie ESTA
Odpadnie również opłata 160 dolarów za przystąpienie do procedury wizowej. Kwota spadnie do zaledwie 14 dolarów
Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego nie jest jednorazowe i nieodwołalne. Wciąż obowiązuje reguła nieprzekraczania trzech proc. odmów. Łamanie prawa przez obywateli może skutkować wyrzuceniem kraju z listy państw objętych programem
Większa swoboda i zastrzyk finansowy, ale...

- Polacy nie do końca zdają sobie sprawę, jakim regułom będą się musieli podporządkować. Program ruchu bezwizowego nie gwarantuje bowiem niczym nieskrępowanych możliwości wyjazdowych. Wręcz przeciwnie - zawiera sporo różnych ograniczeń – tłumaczy Onetowi dr Bartnik z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych.

Przede wszystkim nie będzie trzeba już umawiać się na spotkanie z konsulem. Wystarczy rejestracja w elektronicznym systemie ESTA. To etap weryfikacji starającego się o wyjazd do USA. Odpowiada się także na pytania podobne do tych, które znamy z formularzy wizowych.

- Brak konieczności przejścia kontroli w placówce dyplomatycznej nie oznacza jednak braku kontroli jako takiej. Ta zostaje zachowana i to w całym dwuetapowym wymiarze – tłumaczy specjalistka ds. prawa imigracyjnego w USA.

W przypadku wizy nieturystycznej, a np. pracowniczej, będzie trzeba spotkać się z konsulem i poddać się kontroli granicznej na lotnisku. Możliwy jest również taki scenariusz, w którym przechodzimy kontrolę w placówce, ale zostajemy zawróceni po kontroli przez urzędnika na granicy.

- Należy też pamiętać, że jakikolwiek pobyt po 1 marca 2011 roku w krajach uznawanych przez USA za mające problem z terroryzmem, takich jak Irak, Iran, Syria, Sudan, Libia, Somalia i Jemen - będzie oznaczać odrzucenie wniosku i brak możliwości wyjechania do USA – przestrzega naukowiec związana z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Na wejściu do programu bezwizowego na pewno skorzystamy pod kątem finansowym. Dotychczas za procedury wizowe należało uiścić opłatę 160 dol. (ok. 640 zł). W ramach programu bezwizowego spadnie ona do wysokości 14 dol. (cztery dolary opłaty podczas rejestracji w systemie ESTA i dodatkowe 10, kiedy starający się otrzyma zgodę na wyjazd).

- Do tego dochodzi posiadanie biometrycznego paszportu oraz biletu, w tym powrotnego z określoną datą planowanego opuszczenia terytorium USA, by można było wyjechać – mówi dr Bartnik.

POLECAMY: Podróż do USA. Jak działa amerykański program rządowy Visa Waiver?

… to nie przywilej dany raz na zawsze
W założeniu program ruchu bezwizowego uprości procedury wyjazdowe, ułatwi ruch turystyczny i będzie stanowił impuls do rozwijania międzynarodowych kontaktów biznesowych. Oznacza to, że wspiera pobyty krótkotrwałe, czyli pobyt w USA nie może przekroczyć 90 dni. Nie można go też przedłużać.


- Dla osób, które korzystają z programu, a chciałyby zmienić swój status imigracyjny w USA, takiej możliwości nie przewidziano. Dla przykładu, wyjeżdżając na popularnej wizie B (turystyczno-biznesowej), obcokrajowiec mógł zwrócić się do urzędu imigracyjnego o zgodę na zmianę kategorii wizowej np. na F, która pozwala na podjęcie nauki w USA. Jest to istotne, gdyż każda z kategorii wizowych jest sprofilowana co do celu pobytu i z tym związane są prawa, ale i obowiązki przewidziane dla jej posiadacza. W przypadku programu ruchu bezwizowego ustawodawca przewidział tylko dwie kategorie osób, które mogą wnioskować o zmianę pobytu na stały. Są to najbliżsi krewni obywateli amerykańskich oraz kobiety chronione mocą federalnej ustawy Violence Against Women – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego nie jest jednorazowe i nieodwołalne. Cały czas bowiem zależy od reguły nieprzekraczania trzech proc. odmów wizowych. Ponadto, Stany Zjednoczone mogą usunąć kraj z listy programu, kiedy uznają, że obywatele danego kraju w większym niż uprzednio stopniu naruszają reguły imigracyjne w USA – np. w większym zakresie niż dotąd podejmują pracę bez zezwolenia albo zbyt często przekraczają daty dopuszczalnego pobytu na terytorium USA. - Nie są to martwe reguły. Przekonała się o tym np. Argentyna w 2002 roku czy Urugwaj w 2003 roku. Oba kraje zostały usunięte z listy uczestników programu ruchu bezwizowego.

Ponadto, wszyscy ci, którzy przebywali w USA nielegalnie, próbowali nielegalnie przekroczyć granicę kraju oraz dokonywali różnych przestępstw, muszą liczyć się z odmową udzielenia zgody po złożeniu wniosku w systemie ESTA. - Wynika z tego, że wszystkie możliwe powody wykluczeń znane z dotychczasowych procedur wizowych, w tym przypadku pozostają bez zmian i są również aktualne.

Kanada zaprasza, ale niewielu korzysta
Kanada zniosła w marcu 2008 roku wizy turystyczne dla Polaków, a także obywateli Węgier, Słowacji i Litwy. - Lobbowała za tym liczna wówczas polska diaspora oraz polski rząd. Polska miała pomóc Kanadyjczykom w Afganistanie i to była karta przetargowa w rozmowach - tłumaczy w rozmowie z Onetem dr Tomasz Soroka, kanadysta z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Wizy kanadyjskie były również przedmiotem sporu z Komisją Europejską. KE ostrzegała Kanadę, że powinna znieść wizy dla wszystkich krajów unijnych. W przeciwnym razie na zasadzie wzajemności grożą jej "odpowiednie kroki" ze strony UE. - Kanadyjczykom zależało również na dywersyfikacji handlu. Nie chcieli liczyć tylko na USA, ale także na handel z UE.

Zniesienie wiz nie miało wpływu na trendy imigracyjne. Z oficjalnego rządowego raportu wynika, że w latach 2007-2016 do Kanady emigrowało z Polski od ok. 800 osób do 1200. - To niewiele w porównaniu z tych, że rocznie do kraju przenosi się ok. 300 tys. osób.

Czy zniesienie wiz w Kanadzie miało wpływ na wzrost liczby podróżnych z naszego kraju? - Liczba turystów z Polski w ciągu ostatnich lat była i jest na tyle mała, że trudno zauważyć jakiekolwiek wzrostowe lub spadkowe trendy. Nie można też mówić o żadnych ekonomicznych korzyściach dla Kanady z tego tytułu.

onet :-)
=>Stare Motory -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i inne => Kupię - Sprzedam - Wymienię ! Oraz ogrom części z epoki PRL.
User avatar
strateg1
 
Posts: 853
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Do USA bez WIZ !

Postby strateg1 » 2019-11-06, 16:26

Tak Tak jedziemy już od 11 listopada 2019 r.

Polska została przyjęta do programu bezwizowego do USA
dzisiaj 13:12 2019 r.

Bez wiz do USA już za kilka dni. Dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalny komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego. Już od 11 listopada polecimy do USA bez wiz - poinformował prezydent Andrzej Duda.
Bez wiz do USA. Od 11 listopada polecimy do Stanów Zjednoczonych bez wizFoto: PAP
Andrzej Duda i Georgette Mosbacher

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/aM ... acher.webp

Obywatele krajów objętych programem ruchu bezwizowego nie muszą umawiać się na spotkanie z konsulem. Wystarczy rejestracja w elektronicznym systemie ESTA
Odpadnie również opłata 160 dolarów za przystąpienie do procedury wizowej. Kwota spadnie do zaledwie 14 dolarów
Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego nie jest jednorazowe i nieodwołalne. Wciąż obowiązuje reguła nieprzekraczania trzech proc. odmów. Łamanie prawa przez obywateli może skutkować wyrzuceniem kraju z listy państw objętych programem

https://twitter.com/USEmbassyWarsaw/sta ... 8056076288

blob:https://onet.tv/644581fc-8dd2-4374-aee4-35bbd8c780fe

Na stronie ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce dostępne są informacje o ruchu bezwizowym i rejestracja. - Jeżeli skorzystacie państwo ze strony internetowej ambasady, zarejestrujecie się, w ciągu 24 godzin uzyskacie państwo rejestrację wizową. Sprawiliśmy, żeby to było bardzo proste. Wszystkie odpowiedzi znajdują się na stronie internetowej ambasady amerykańskiej – przekazała Mosbacher.

Bez wiz do USA. Dziś zostanie ogłoszony oficjalny komunikat
- Wiem, że prezydent Donald Trump jest podekscytowany perspektywą ogłoszenia tej informacji. Dla mnie to zaszczyt, że reprezentuję Stany Zjednoczone w takim dniu. Cieszę się w imieniu 10 milionów Polaków w Stanach i 38 milionów w Polsce - dodała.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że w środę w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalny komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego. Zapowiedział, że od 11 listopada 2019 r. będzie możliwe bezwizowe podróżowanie do USA na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych.


onet.pl
=>Stare Motory -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i inne => Kupię - Sprzedam - Wymienię ! Oraz ogrom części z epoki PRL.
User avatar
strateg1
 
Posts: 853
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Do USA bez WIZ !

Postby strateg1 » 2019-11-11, 16:32

Bez wiz do USA od DZIŚ !
Dokąd można polecieć z polskich miast?

Marcin Walków

dzisiaj 09:41 11,11,2019 r.
Bezpośrednie połączenia lotnicze między Polską i USA oferują dwie linie lotnicze. Zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych ma ułatwić podróżowanie w celach turystycznych i biznesowych

Bezpośrednie połączenia lotnicze między Polską i USA oferują dwie linie lotnicze. Zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych ma ułatwić podróżowanie w celach turystycznych i biznesowych

Polacy nie potrzebują już wiz do USA

Od 11 listopada do USA polecisz bez wizy. Sprawdź oferty amerykańskich wakacji
Polacy mogą już podróżować bez wiz do USA. Od 11 listopada 2019 r. Polska została bowiem włączona do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program). Otwiera to możliwość prostszego i tańszego podróżowania z polskich lotnisk do amerykańskich miast. Bezpośrednie połączenia z Polski za ocean oferują Polskie Linie Lotnicze LOT i American Airlines.

Polskie Linie Lotnicze LOT latają do pięciu miast w Stanach Zjednoczonych - do Nowego Jorku (JFK), Newark, Chicago, Miami i Los Angeles. Od sierpnia 2020 roku otworzą nowe połączenie do San Francisco - miasta blisko Doliny Krzemowej. Narodowy przewoźnik lata nie tylko z Warszawy. W jego siatce są też połączenia z Krakowa do Chicago i do Nowego Jorku (JFK, od maja 2020 r.), a także z Rzeszowa do Newark.

Od maja 2020 roku bezpośrednie loty z Polski do USA zaoferuje też największa linia lotnicza świata - American Airlines. Otworzy trasę z Krakowa do Chicago, konkurując na niej bezpośrednio z LOT-em.

Jak linie lotnicze skorzystają na zniesieniu wiz do USA?
Rafał Milczarski, prezes PLL LOT, pytany niedawno przez Business Insider Polska o prognozowany wymierny wpływ zniesienia wiz na ruch lotniczy między USA i Polską, powiedział, że liczy na "dwucyfrowy wzrost".

- Wierzę, że liczba pasażerów wzrośnie w ruchu między Polską a USA. Trudno przewidzieć, o ile, ale spodziewam się dwucyfrowego wzrostu - mówił podczas sympozjum GAPS w Warszawie. Zwrócił uwagę, że członkiem zainicjowanej przez LOT kampanii "Bez wiz do USA" była też Lufthansa. Zniesienie wiz może bowiem przyczynić się do wzrostu ruchu także tych przewoźników, którzy nie latają bezpośrednio z Polski, ale oferują połączenia transferowe przez swój hub, np. we Frankfurcie czy Amsterdamie, lub z państw, gdzie mieszka polska emigracja zarobkowa, jak na przykład Wielka Brytania.

Bez wiz do USA. Jak ich zniesienie ułatwi podróżowanie do Stanów Zjednoczonych?
Zniesienie wiz dla Polaków do USA oznacza, że do podróży za ocean w celach turystycznych i biznesowych wystarczy elektroniczna autoryzacja ESTA. Wniosek składany przez internet kosztuje 14 dolarów i umożliwia wielokrotny wjazd na teren Stanów Zjednoczonych przez okres dwóch lat.

Dołączenie Polski do programu ruchu bezwizowego zniesie obowiązek posiadania wiz B1 i B2 dla podróżujących w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni. Nie oznacza natomiast pozwolenia na zamieszkanie i pracę.

onet.pl
=>Stare Motory -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i inne => Kupię - Sprzedam - Wymienię ! Oraz ogrom części z epoki PRL.
User avatar
strateg1
 
Posts: 853
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów


Return to Sprawy rózne

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron